Krita 3.3.1 нова верзија официјално објавена

за Крита

Krita е популарен уредник на слики дизајниран како пакет за цртање и дигитална илустрација, Крита е слободен софтвер дистрибуирани под лиценцата GNU GPL, се заснова на библиотеките на платформата KDE и е вклучена во пакетот Калигра.

Интерфејсот на апликацијата е прилично интуитивен и во прилог на дека за оние кои го знаат Фотошоп ова ќе биде доста познато. Krita ни овозможува да се справуваме со PSD-датотеки, таа исто така има компатибилност со OCIO и OpenEXR, може да манипулира со прегледот за да испита HDR слики, како додаток на ова ни овозможува да управуваме со целата боја преку LCMS за ICC и OpenColor IO за EXR.

Развојниот тим на Крита има официјално ја објави новата верзија 3.3.1 пред неколку недели со кои имаме неколку промени во рамките на оваа апликација.

Во оваа верзија на Китра 3.3.1 се корегираат две регресии важно:

 • Крита би се срушила ако се рестартира откако ќе ја затвори со референтна слика за израмнување поставена на плови
 • Krita 3.3.0 не беше во можност да ги прочита резервните датотеки .kra или .kra датотеките што беа отпакувани и потоа рачно компресирани.

Дополнително, вклучени се следниве промени и поправки:

 • Поправено неочекувано исклучување на програмата при креирање на документ за „размена“ во OSX
 • Кога слоевите се споени, тие не ги вклучуваат оние што биле рачно заклучени
 • Подобрена е презентацијата за влечење и поместување на слоевите
 • Информациите за совети за алатки во селекторот за четки се подобрени
 • Фиксно истекување на меморијата кога користите избирач на бои
 • Употребата на алатката за пополнување е оневозможена слоевита група
 • Додадена е можноста за промена на осветленоста и контрастот на четки со текстура (Rad).
 • Додадена е можност за копирање под курсорот

Како да инсталирате Krita 3.3.1 на Ubuntu 17.10?

За да ја инсталираме Крита во нашиот систем, ние мора преземете ја следната датотека и дајте дозволи за извршување за да ја инсталирате.

Sudo chmod +x krita-3.3.1-x86_64.appimage

И со тоа ја инсталиравме Крита во нашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел dijo

  Одлична програма, особено за оние дизајнери на слики. Доброто нешто што е крос-платформа. Поздрав