Петте игри што мора да ги имаме во нашето Убунту

Linux игри

Иако Линукс историски не е платформа дизајнирана за игри, таа е така одлични наслови од сите жанрови и дошле и, пред сè, направени се одлични конверзии што и овозможија на заедницата да ужива во добри часови забава. Трендот на создавање игри исклучиво за Windows и Mac OS X системи се менува денес и во најголем дел го должиме на Steam и силниот облог што го направи на својот Steam OS.

Во упатството што ви го прикажуваме подолу, ви претставуваме петте игри што треба да ги имаме во нашето Убунту.

Стрелец: Урбан терор

урбан терор 1 Урбаниот терор е наслов на снимање бесплатен мултиплеер развиен од Замрзнат песок, каде што се користи мотор компатибилен со познатата арена Quake III, но независен од него. Неговите креатори го дефинираат како а стрелец тактички каде реализмот не е во спротивност со забавата. Како резултат, добивате уникатен, забавен и зависен наслов што ќе ве натера да се поврзете со вашите пријатели.

Без да биде од најновата генерација, графиката повеќе отколку што е во согласност и да се обезбеди оптимална игра во тимови со ниски ресурси, но кои го имаат барем следново:

 • Графичка картичка: 8 MB со 3Д забрзување и целосна поддршка на OpenGL.
 • Процесор Pentium MMX на 233 MHz или Pentium II на 266 MHz или AMD K6-2 на 350 MHz.
 • Меморија: 64 MB RAM меморија, 100% компатибилен компјутер со Windows XP или повисок.
 • 100% компатибилна тастатура и глувче од Microsoft, џојстик (опционално)

Нема потреба од регистрација, насловот е достапен за други платформи, како што се Windows или Macintosh и за да го пробате, треба само да го преземете, инсталирате и играте. Внатре ќе ги имате следниве режими на игра:

 • Фатете го знамето: Целта е да се фати знамето на противничкиот тим и да се однесе до домашната база.
 • Тим преживеан: Елиминирајте ги играчите од противничкиот тим се додека не има барем еден преживеан од вашиот тим или не истече времето, во кој случај играта ќе биде изедначена. Се користат рунди за секоја екипа и тој што победува најмногу на крајот од играта.
 • Тим Deatmatch: Елиминирајте ги играчите на противничкиот тим. Се разликува од режимот Team Survivor по тоа што во овој режим играчот се раѓа. Тимот што елиминираше најмногу противници ќе победи кога ќе истече времето.
 • Режим на пумпа: Слично на тимот преживеан, но со таа разлика што едниот тим треба да активира бомба во непријателската база, а другиот тим треба да спречи тоа да се случи.
 • Следи го лидерот: Слично е на Team Survivor. Се состои во тоа што водачот мора да го допре непријателското знаме што е во случајни позиции, поради што останатата опрема ќе треба да ја заштити од непријателот. Автоматски, водачот започнува со оклоп и шлем Кевлар, последователно ротирајќи се меѓу другите членови.
 • Сите против сите: Во оваа верзија не се игра како тим, но тоа е индивидуален режим каде што треба да ги убиете сите други играчи. Играчот кој уби најмногу противници победи.
 • Фати и задржи: Тоа е режим на игра во кој има два тима кои мораат да преземат најголем број знамиња распоредени низ картата. Ако тимот ги земе сите знамиња, 5 поени се освоени во нивна полза, со тимот со највисок резултат на крајот од играта.

урбан терор 2

Стратегија заснована на кривина: Hedgewars

жива ограда 1

Хеџвирс Тоа е стратешка игра базирана на пресврт заснована на митската сага „Црви“ но во улога на ежи, наместо црви. Играта се состои во елиминирање на ежовите од останатите тимови кои учествуваат со употреба на разни оружја, многу од нив се неконвенционални и кои додаваат многу забавен допир на игрите.

Графиките на играта се од типот цртан филм и постојат различни сценарија што можат да се конфигурираат што овозможуваат разновидност во игрите и има режим на ненадејна смрт што не ја продолжува секоја од нив бесконечно со текот на времето. Како што велиме, тоа е одлична забава за играње со пријателите и семејството бидејќи во секоја рунда условите се случајни и овозможуваат многу различни резултати.

Играта е лиценцирана за GPLv2 и е достапна во крос-платформа за повеќе дистрибуции на Linux (Убунту меѓу нив), Windows и Mac OS.

жива ограда2

Симулација: FlightGear

Симулатор за летање на опрема за летање 2

FlightGear е симулатор за бесплатен лет и моментално е една од најважните бесплатни алтернативи кога станува збор за симулатори за комерцијални летови. Неговиот код е отворен и проширен и, благодарение на ова, има голем број додатоци создадени од трети страни

Тоа е веројатно единствената програма од ваков вид чиј код е бесплатен и без намера да крие како работи внатрешно, што го прави многу проширлив. Иако има играчи кои сметаат дека не можат да го надминат графичкото ниво на најдобрите комерцијални производи, физичкиот модел на летот и реализмот на контролите е на исто или повисоко ниво од најдобрите симулатори. Ова е затоа што FlightGear е развиен од самиот почеток со висок технички и научен профил. Поддржан е од OpenGL и бара хардвер за 3D забрзување.

Играта е достапна за главните платформи, Windows, Mac OS X и Linux и ги има, меѓу нејзините главни карактеристики, следново:

 • Широк и прецизен база на податоци за светско сценарио.
 • 20000 XNUMX вистински аеродроми, приближно.
 • Un прецизен дизајн на терен од целиот свет врз основа на најновото и најновото објавување на SRTM податоци. Сценаријата вклучуваат езера, реки, патишта, железници, градови, градови, копно и други географски опции.
 • Има детален и точен небесен модел, со точни локации на сонцето, месечината, starsвездите и планетите за наведениот датум и време.
 • Има отворен и флексибилен систем за моделирање на авиони што овозможува проширување на бројот на достапни авиони.
 • Анимацијата на инструментите за пилотската кабина е флуидна и многу мазна. Однесувањето на инструментот е реално моделирано и дефектите во многу системи се прецизно репродуцирани.
 • Има поддршка за повеќе играчи
 • Има вистинска симулација на авиосообраќај.
 • Има реална временска опција Вклучува и осветлување од сонце, ветер, дожд, магла, чад и други атмосферски ефекти.

Симулатор за летање на опрема за летање 1

Загатка: Пингус

пингус 1

Пингус е многу популарен клон на античката игра Лемингс. Неговата механика е целосно зачувана, а нашата цел е да ги водиме пингвините долж сцената до излезот. Играта поминува низ различни фази и ќе имаме различни способности да им ги доделиме на пингвините за да можат да излезат од нивото со летечки бои. Предизвик не е само да ги оживееме овие мали суштества, туку и да ние мора да ги исполниме барањата на времето и бројот на спасени животи, што ја зголемува комплексноста на играта.

Како што напредуваат игрите, барањата ќе бидат многу поголеми и ќе мора да ги стискаме нашите глави за да можеме да ги решиме различните загатки што ги содржи секоја од фазите. Еден совет, има моменти кога жртвата на некои пингвини е неопходна за спасение на останатите.

Играта се одликува со а многу лесен стил на цртање и шарена графика. Нема мелодии или звучни ефекти што вреди да се потенцираат, тие само ја завршуваат работата. Контролите се едноставни и многу интуитивни и сите се управуваат со глувчето, така што за неколку минути ќе можете да ја сфатите механиката на играта и ќе бидете целосно фокусирани. Не пропуштајте ја можноста да ја испробате оваа класика на игри со Линукс.

пингус 2

Ретро емулација: DosBox

ДосБокс 1

Без соодветно игра, ДосБокс можеби е најобемната околина за емулација на платформа x86 компјутер таму. Со него можете да стартувате скоро секоја игра или софтвер што се засноваше на стари ДОС-средини, Виндоус 3.11 и Виндоус 95. Неговите општи перформанси, иако многу добри со моќноста на тековните компјутери, никогаш нема да го достигне нивото на вистинито пристаништениту, пак, тоа е нејзината цел. ДосБокс има повеќе графички подобрувања и дозволува емулација дискови, звучни картички, контролери gamepad и многу други уреди кои драматично го подобруваат гејмерското искуство на старите наслови.

ДосБокс 2

 

Зад нас оставивме многубројни игри кои сигурно ќе ги промашите: симулација на вселената, платформи, графички авантури и долга итн. Поттикнете и коментирајте кои би ги вклучиле и зошто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РафаГЦГ dijo

  Многу добро благодарам

 2.   Рубетен dijo

  бидејќи во насловот ставивте 5 игри, ставете 5 во статијата, нели? Ајде, што е со Битката за Веснот? Тоа е првата игра што некогаш ја инсталирав, класична во рамките на Linux. Стратегија и фантазија во изобилство.
  поздрав

  1.    ale dijo

   Многу добар Веснот.

  2.    Луис Гомез dijo

   Ви благодариме за предупредувањето, јас веќе го коригирав. Играта кон која се стремите е многу добра.

   1.    julio74 dijo

    стар Луис Знам дека оваа нишка не е вистинската за објавување, но не знам што друго да направам и имам проблем со мојот кубунту 15.10, а тоа е дека не го препознава предниот влез на звукот, јас објасни; Имам десктоп кула што доаѓа со преден излез за микро и слушалки, а кога ќе го стартувам системот не слушам звук таму, иако преку звучниците што се поврзани со задниот излез на кулата, ако звучи нормално тогаш што да правам? она што секогаш го правам е да ги конфигурирам според преференции или по опции за звук во иконата до часовникот и што се случува кога секој пат кога ќе го рестартирам системот, морам да ја правам истата операција, а другата работа е дека ако поврзам некои со USB таму ми го поништува звукот и од работните звучници и од слушалките од УСБ, иако го препознава уредот. Јас веќе барав во други форуми, испратив пошта до kde и канонски се обидов да разговарам со некој на IRC, но никој не одговара.

 3.   Фреди Агустин Караско Хернандез dijo

  Не знаев дека има црви за Linux! благодарам Убунлог, ми го направи денот! 🙂

 4.   Алехандро ТорМар dijo

  Вистината? Написот, иако има игри што се доста слаби во графика, би сакал да ги поддржам нив и емулаторот на летот ако не е во ред во Ubuntu и во Xubuntu бара посебни зависности (Освен што тежи повеќе од GTA) .. Во ова, ние мора да продолжиме да го поддржуваме GNU / Linux, сè уште многу слаб со некои игри

 5.   Џоан dijo

  И дали се во складиштата?

  Благодарам

 6.   Орландо врне dijo

  како да го отклучам мојот компјутер е дека ја заборавив лозинката и не знам како да ја отстранам имам 3 месеци без компјутер

  1.    Бафомет dijo

   Треба да го "уредите" грубот за да ја монтирате root партицијата и да ја смените лозинката

 7.   лаутаро велес dijo

  други најдобри игри кои про

 8.   Ками и Мари dijo

  Што повеќе kaway игри се многу симпатични

 9.   Поранешен плеер на прозорците dijo

  исчезнати отвори за патеки

 10.   тиаго dijo

  Ви благодарам, тоа е исплашено