UbuntuDDE, Glimpse и опасноста од користење на софтвер за мали проекти

UbuntuDDE без Impish Indri

Поминаа повеќе од месец и половина откако Canonical го објави Ubuntu 21.10 Имшиш Индри. Во тоа време, уредниците на ваков блог мораа да бидат подготвени да објават какви било поврзани вести, како за самите лансирања, така и за другите вести што ги откривавме. Моравме да зборуваме за 7 (обично не го броиме Kylin бидејќи е наменет за кинеската јавност) официјални вкусови, но и за неофицијалните, а тука се забележа отсуство: каде е Ubuntu DDE 21.10?

Не ова. На неговиот твитер Гледаме дека тие ретвитаа на официјалната сметка на Ubuntu кога го најавија лансирањето на Impish Indri, а дури неколку дена пред да побараат од нас да им дадеме позадини за натпреварот, но UbuntuDDE 21.10 не е објавен ниту е достапен за преземање во неговата официјална веб-страница. Едноставно би можеле да кажеме дека е очекувано, но не е. Или почнете да очајувате и да мислите дека нема да дојде.

UbuntuDDE 21.10 можеби никогаш нема да пристигне

Јасно е дека станува збор за проект кој во своето име ја вклучува етикетата „Ремикс“, а тоа значи дека не влезе во семејството на Ubuntu и е малку независен. Негативната страна на ова е што се остава чувството дека, за да се игра на сигурно, треба да се користи нешто официјално поддржано од поголема компанија, во овој случај Canonical. И иако тие не се виновни, ова исто така загрижува дали е она што ни го привлече вниманието Цимет од Убунту, кој го лансираше својот Верзијата Impish IndriНо, не знаеме што носи иднината.

И ова ме потсетува на артикл за кој прочитав на нашиот брат блог Глимпс. Историјата на овој проект е малку поинаква: бидејќи „ГИМП“ е навреда во некои области, тие решија да создадат своја вилушка, со ново име, икона и ветуваа некои промени што ќе го направат поинаков... се додека не одлучија да се откаже од проектот.

Понова е приказната за Смелост, кој беше купен од Muse Group и тие почнаа да собираат податоци за телеметрија. Во официјалните складишта на секоја дистрибуција на Линукс (што јас ги знам) тие беа засадени и го имаат застарено, а беа родени проекти како што се Tenacity или Audacium. Во моментов, барем тие две вилушки продолжуваат да добиваат поддршка, но ништо не не уверува дека нема да ја доживеат истата судбина како Glimpse.

Поддржете го малото да, но со чување вајлд-карта

Во написот за Glimpse тој навистина го појаснува тоа да започнеш нешто глупо не е опција. Освен неколку првични смеа во група пријатели, не сум слушнал ниту еден спортски водител да избегнува да го каже името на некој спортист затоа што звучи лошо на нашиот јазик. Најмногу, објаснува од каде доаѓа GIMP (Програма за манипулација со слики GNU) и проблемот е завршен. Но, кога зборуваме за оперативен систем, работите не се толку едноставни.

Или да, зависи од секој од нив. Јас, на компјутерите каде што имам вкус на Ubuntu, обично форматирам на секои шест месеци, па можев да користам UbuntuDDE 21.04 додека не излезе Impish Indri и не започне повторно од нула со друг десктоп. Лошата работа е што ако нешто ни се допаѓа, се навикнуваме и тоа исчезнува.

Нека никој погрешно не ги толкува моите зборови, ве молам

Во ниту еден момент не мислам дека нема потреба да се поддржува независниот развивач или малите тимови. Оваа статија не е напад врз нив; тој само сака да играме на сигурно или да имаме кец во ракавот. На пример, можеме да користиме Мусаи за да дознаете која песна се репродуцира и ако не работи, користете SongRec кој е неофицијален клиент на Shazam. Иако проблемот е очигледен: може да останеме без да знаеме што се игра, па можеби вреди да го искористиме второто прво.

Што се однесува до Glimpse, можевте малку да го направите она што го направив јас со Photoshop: ги има и двете инсталирани и навикнете се да правам сè во GIMP додека не престанам да ми треба (за моја употреба) софтверот Adobe. Не е дека тимот што го развива GIMP е толку мал, но примерот, делот да се инсталираат и двете за она што може да се случи, важи. И добро, ако сме во продукциски тимови, мислам дека нема дебата: играјте безбедно. Во врска со ова, се надевам дека UbuntuDDE 21.10 ќе пристигне и на крајот ќе стане дел од семејството на Ubuntu.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кругер dijo

  Отсекогаш сум кажувал, дистрибуциите што ги прават независните корисници се опасни, се додека само еден човек го „носи“ или „одржува“, иако станува збор за неколку корисници, постои можност да не оди добро поради недостаток на мотивација или недостаток на аполо за заедницата бидејќи тие се генерално дистрибуции, засновани на дистрибуции и можеби ова за возврат врз основа на дистрибуцијата на Матрикс.

  Ја сакам разновидноста, но склон сум да користам силни дистрибуции, обидете се да!, Оние што се неопходни, но ако се наведнам кон она што не е спорадично, тоа има своја стабилна траекторија.

  Куќа која со вашето мислење и почитување на она на другите.

  Честитка.