Што да направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04 LTS

Што да направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04

Како што веќе знаете, новата верзија на Ubuntu 16.04 Xenial Xerus е ослободен пред само неколку дена. Ако сте овде, веројатно го ажуриравте вашиот Ubuntu, но сега навистина не знаете што да правите, но не грижете се, во Ubunlog ние ве учиме сè на тоа.

Ако нè прочитавте во последните денови, веќе ќе знаете што да направите по инсталирањето на Ubuntu MATE 16.04. Па, како да ви кажеме, во оваа статија ќе ви покажеме што можеме да сториме за да го конфигурираме нашиот Ubuntu до последно. Ние почнавме.

Прашањето сега е,Што да направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04? Овде ви даваме серија идеи за работите што можете да ги направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04 LTS, особено ако доаѓате од чиста инсталација. Ние ве учиме од новостите, до тоа како да ги инсталирате драјверите за графика или како да ги инсталирате потребните кодеци за да можете да репродуцирате кој било видео формат. Еве ние!

Погледнете што има ново

Една од првите работи што би можеле да ги направите е ве информираме малку за новостите што ги презентира новата верзија што само што го инсталиравте. Оваа нова верзија носи нови апликации, нови опции, па дури и целосно ажурирано јадро.

На пример, една од најзначајните новини е дека единството цртичка веќе не вклучува стандардно пребарувања преку Интернет. Бидејќи оваа нова опција беше имплементирана, таа секогаш носеше многу контроверзии. Вистината е дека многу корисници во заедницата за слободен софтвер не ја примија оваа одлика многу светло. Тоа е повеќе, Ричард Сталман дојде остро да го критикува Убунту за вклучување на Spyware кој користел кориснички податоци на неетички начин. Но, еј, и покрај фактот што Canonical продолжува да се обложува на овој вид пребарување преку Интернет, барем сега тие веќе се стандардно оневозможени. Значи, тие ќе бидат извршени само ако и само доколку корисникот го посака и свесно го активира, што секако изгледа поетично.

Ако сакате да дознаете повеќе новости, може да погледнете Оваа статија, во која ве информираме за уште многу новини и одлики што ги носи ова ново ажурирање.

Проверете дали има ажурирања во последен момент

По ажурирањето, може да изгледа дека сè е правилно ажурирано, но ништо не е подалеку од вистината, секогаш може да има безбедносно ажурирање во последен момент да исправи некаков проблем. Ако е така, ажурирањето е од суштинско значење за правилно функционирање на нашиот Ubuntu. Можете да видите дали има ажурирања, мора да отидете во апликацијата Софтвер и ажурирања, и потоа Проверете за ажурирања.

Инсталирајте ги соодветните кодеци

Во Убунут, од правни причини, кодеците потребни за да можат да репродуцираат формати како што се .mp3, .mp4 или .avi, не се инсталирани стандардно. Значи, ако сакате да можете да репродуцирате кој било формат, мора да го инсталирате Ubuntu ограничи дополнителни додатоци, од Центарот за софтвер.

Прилагодете го изгледот на вашиот Ubuntu

Веќе знаеме дека изгледот на Убунту е сè повеќе елегантен и привлечен. Сепак, за многумина можеби не е доволно. Добрата работа е што како што знаете, можеме да ја прилагодиме работната површина како што најмногу ни се допаѓа. Ова се некои од промените што би можеле да ги направите:

 • Активирајте ја опцијата за минимизирање преку еден клик: Оваа опција ни овозможува да ги отвориме апликациите за цртичка на Unity со еден клик и да ги минимизираме со друг. „Лошата вест“ е дека оваа опција не е стандардно инсталирана во Unity. Сепак, активирањето е многу лесно. Само извршете ја следнава команда:

поставени поставувања org.compiz.unityshell: / org / compiz / профили / единство / приклучоци / единство шел / фрлач-минимизирај го прозорецот точно

 • Променете ја позицијата на цртичката на Единството: Наместо тоа, преку оваа опција, можеме да одлучиме дали да ја поставиме Unity Dash лево (така се појавува стандардно), десно, горе или долу. Уште еднаш, можеме да го смениме со извршување на програмата гестикулации во терминалот, со следниве параметри:

поставување на поставувања com.canonical.Unity.Launcher-launcher-позиција Долу

Белешка: Во овој случај цртичката ќе биде поставена на дното (Дното) За да го поставите десно, параметарот ќе биде право и да го поставите на врвот; Врв.

 • Инсталирајте додатоци како на пример Конки. Ако не знаете како да го направите тоа, ние ќе ви објасниме во Оваа статија.

Покрај тоа, можете да направите низа графички промени преку алатката Алатка за подесување на единството, што можете да го инсталирате преку Центарот за софтвер. Најзначајните промени што можете да ги направите се:

 • Променете ја позадината на работната површина.
 • Променете ја темата од Темна во Светла или обратно.
 • Променете ја големината на иконите на Unity Dash

Инсталирајте ги драјверите за графика

Денес, Ubuntu ги поддржува повеќето графички драјвери на Nvidia, давајќи ви можност да одлучите дали сакате користете комерцијален двигател на Nvidia (или соодветната марка на вашата графичка картичка), или наместо тоа користете бесплатни драјвери тоа исто така нè уверува одлично искуство во Убунту.

За да ги видите двигателите достапни за вашиот компјутер, одете во апликацијата Софтвер и ажурирања, и потоа кликнете на последното повикано јазиче Дополнителни возачи. Сега ќе можете да видите список (помалку или пообемно во зависност од вашата графичка картичка, бренд, итн.) На графички драјвери достапни за вашиот компјутер.

Во Ubunlog го препорачуваме тоа поддржете ја заедницата за слободен софтвер и користете бесплатни двигатели. Лично, никогаш немав проблеми со бесплатни драјвери, иако е точно дека програмите што секогаш ги користев никогаш не барале многу висок графички потенцијал. Од друга страна, ако видите дека каква и да е графичката изведба на вашиот компјутер не е она што го сакате, можеби најефикасното решение е да користите возачи за сопственост, кои исто така можете да ги изберете и активирате од табулаторот Дополнителни возачи.

Погледнете ја новата продавница за софтвер

Како што очекувавме пред неколку месеци, софтверскиот центар каков што го знаевме уште од Ubuntu 9.10 исчезна во ова ново ажурирање. За возврат, се одлучија за програма наречена «Софтвер» кој, како што велиме, ќе биде одговорен за замена на софтверскиот центар. Ако сте биле навикнати на Центарот за софтвер, подгответе се да се навикнете на оваа нова продавница за софтвер

софтверска продавница

Од Ubunlog се надеваме дека написот за тоа што да направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04 ви помогна и сега знаете што да направите по инсталирањето на Ubuntu 16.04 LTS. Како што видовте, има неколку доста важни промени што малку раскинуваат со она што беше Ubuntu во неговите претходни верзии. Ubuntu се развива малку по малку и како што можеме да видиме, тој е на добар пат. До следниот пат.


77 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Мигел Гил Перез dijo

  судо rm -rf /

  1.    Франциско Ицета dijo

   xD

  2.    Pablo dijo

   Дури и твоето име е Гил ... иронија на судбината. еве ти да научиш пријател.

   1.    Јоланда dijo

    Сиромашна работа ... Веројатно му недостасуваше кислород уште при раѓање и единствениот неврон што му остана, сака да му се „одмазди“ на светот.

 2.   Себа Монтес dijo

  Затвори VirtualBox

 3.   ЛП Виктор dijo

  некој знае како да го реши исклучувањето, дали е тоа кога ќе се обидам да го исклучам само се рестартира: /

 4.   Рафаел Лагуна dijo

  Ако под цртичка мислите на фрлачот, единствените валидни позиции се Лево и Долу. Ниту Топ (би се судрил со менито) ниту Десно.

 5.   Qирха Ак dijo

  Некој користи ЗОРИН ОС?

  1.    Јурисдан Куба dijo

   Здраво Qirha Aq, јас го користам Зорин .. што ти треба? Поздрав

  2.    Руди патучо dijo

   Јас го користам, што ти треба?

 6.   Густаво Родригез Беисо dijo

  Здраво, имам Ubuntu 14.04 Gnome3… toе ажурирам, чувајќи го Gnome… Може ли некој да ми каже колку е веројатно дека ажурирањето ќе отстрани сè? Затоа што она што тие го препорачуваат е да направите резервна копија претходно.

  1.    Селис Герсон dijo

   Да претпоставиме дека во средината на транзицијата напојувањето ќе се исклучи или мрежата ќе се прекине ... Проблемот не е внатрешен, туку надворешен (и)

  2.    Селис Герсон dijo

   Да претпоставиме дека во средината на транзицијата напојувањето ќе се исклучи или мрежата ќе се прекине ... Проблемот не е внатрешен, туку надворешен (и)

 7.   Густаво dijo

  Здраво, имам Ubuntu 14.04 Gnome3… toе ажурирам, задржувајќи го Gnome… Може ли некој да ми каже колку е веројатно дека ажурирањето ќе отстрани сè? Затоа што она што тие го препорачуваат е да направите резервна копија претходно

 8.   Хаиме Палао Кастањо dijo

  Густаво направи резервна копија и се препорачува да направите чиста инсталација, бидејќи ажурирањето од 14 до 16 дава неуспех и може да оштети некои важни системски пакети. Чистата инсталација е најдобрата

  1.    Селис Герсон dijo

   Интересно! Зошто не успее? : /

  2.    Селис Герсон dijo

   Интересно! Зошто не успее? : /

  3.    Хаиме Палао Кастањо dijo

   Па, прочитав на форум дека се должи на ажурирање на некои пакети со кермели, бидејќи кермелите сега одат на 4 и јас користев 3.13 ако добро се сеќавам. Всушност, направив чиста инсталација за да го избегнам тој проблем, но навистина морам да ја проучам симулацијата за ажурирање од 14 до 16 за да видам дали навистина има можен неуспех

 9.   чек фу dijo

  имам само еден проблем! и е дека вентилаторот на лаптопот не работи и поради топлина се исклучува! 🙁

  1.    Гиilleермо Карлос Рена dijo

   Здраво. Истата работа ми се случува и решението за ова е да суспендирам пред автоматското исклучување. И на овој начин кога благословениот ладилник работи повторно не ја исклучува машината. Некако е незгоден, но работи. Се надевам дека ќе ти помогне.

 10.   алиша никол сан dijo

  Не можам да ги слушам надворешните звучници. крилја што се поврзуваат каде одат слушалките .. Морам да инсталирам gnome alsa миксер за да можам да го активирам аудио

 11.   Мануелсе dijo

  Пазете се од таа команда
  Јас разбирам дека го брише целиот диск.

 12.   иделав dijo

  Здраво, извинување што го инсталирав и не ми дозволува да се поврзам на Wi-Fi или етернет ... Го барав и го пробав ова, но покажува грешка:

  Како што се појавува, мојата картичка е Realtek rts5229 ... Се обидов да го симнам драјверот на друг компјутер и да го предадам за да го инсталирам, но исто така не работеше, ако некој можеше да ми помогне, навистина ќе го ценам

  1.    декстре dijo

   http://www.realtek.com/downloads/downloadsView.aspx?Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false&Langid=1&Level=4&PFid=25&PNid=15 одете на таа врска и отпакувајте ја и лоцирајте се во таа папка и побарајте оној што вели readme.txt таму ви кажува како ќе го направите тоа

 13.   Висенте Корија Ферер dijo

  Фрлачот на дното е скришно грд. На дното, 3Д доки или приклучок за каиро е многу естетски и работи подобро од фрлачот затоа што е умно скриен и не ви пречи кога не е потребен. Инсталирам доки и го конфигурирам за да се скрие паметно и да го направам фрлачот скриен и да се појави кога покажувачот на глувчето ќе ја допре левата страна. Ако ја смените и позадината. останува работната површина што во естетиката ја надминува онаа на Виндоус или Мек.

 14.   Јуанг dijo

  Таа судо-работа ми успеа, многу е корисна

 15.   Хорхе dijo

  Неодамна ја прочитав статијата за инсталирање на Ubuntu на Mac Power G4 AGP Graphics, ги испробав двата предложени чекори и немав резултати, единственото нешто што можев да го достигнам е да влезам во FirmWare, но од таму не можев да го натерам да се подигне од ЦД-то, би сакал да знам дали има нешто особено што треба да се земе предвид за запалување на ЦД-то или која било друга алтернатива, бидејќи сум заинтересиран да ја вратам оваа опрема и целосно да влезам во светот на Мек.

 16.   Луис dijo

  Здраво пријатели, имам проблем што не успеав да инсталирам никаков деб, очигледно добивам продажба што вели дека чека да се инсталира, истото се случува со сите деби што ги отворам.

  1.    Хаиме Перез Меза dijo

   и дали сте поврзани на Интернет? Ми рече и „чекање“, и сфатив дека го заебав затоа што не бев поврзан на интернет, се поврзав и сè беше решено.

 17.   Xavier dijo

  Го ставив фрлачот до 30, а бојата е малку понетранспарентна. Многу ми се допаѓа како одговара.

 18.   mauricio dijo

  нема да ми дозволи да инсталирам апликации како атомот ми кажува дека не е бесплатен и дека доаѓа од трети лица, како можам да го инсталирам или што да конфигурирам?

 19.   Уксија dijo

  Кога вчитувам ubuntu, добивам црн екран на кој пишува најавување ubuntu9: што треба да ставам

 20.   Јазевел dijo

  Здраво, ја инсталирав најновата верзија на Ubuntu и имам проблем безжично да се поврзам на Интернет, ги детектира мрежите но кога сакам да ја внесам лозинката на мојата мрежа не поврзува ништо ...

  1.    елонелделбар dijo

   Здраво, инсталирав од 0 денес и нема проблем. Немам претстава како работи ова, но се надевам дека со ваша помош ќе дознаам малку. На пример, како да го променам јазикот? Тоа е на англиски јазик, благодарам!

 21.   Хаиме Перез Меза dijo

  сè работи многу добро за мене,
  1-ва копија / дом на надворешен хард диск,

  2 ° Јас инсталирав од нула, сега сум во делот на енкуларниот и го имав единствениот проблем што не можам да најдам поубави икони за папките и опкружувањата или темите, бидејќи оние што ги носи се многу грди. па каде ќе бидат преземени темите за единство?

  3. Јас инсталирав «Каиро-пристаниште (режим на враќање) работи добро, само што неговиот график оди рака под рака со иконите за единство

  4 ° Јас инсталирав комфиз конфиг, но работењето со тоа обично ги остава сраните кога некој не се справува добро, сè уште не можам да најдам упатства што ме водат во неговата употреба, ќе мора да почекаме.

  5-ти, сепак, среќен сум со скокот што го направив од Убунту 13.04 до 16.04

  1.    oseозе gas гасчан dijo

   Истата работа ми се случи со мрежната врска, открив дека при изборот на мрежата во дијалог прозорецот што се појавува, ја ставате лозинката, ја активирате лозинката, копиите, десен клик> уредувајте врски> дијалог> Безжичен> уредување> дијалог на прозорец> табулатор »безжична безбедност» залепете го клучот> затвори> затвори> вратете се на иконата за мрежи> изберете ја мрежата> voilà ве поврзува.

 22.   Хозе Бернардони dijo

  Јас го инсталирав од нула и беше ок, пред да го ажурирам од 14.04 но ми даде проблеми со цимет па го инсталирав од нула и сега е добро

 23.   Сорин dijo

  обидете се да инсталирате кодеци: mp3, mp4 ... итн., од софтверскиот центар. Престанав, бидејќи постоев некое време и не можам. Можеби толку многу промени не се добри

 24.   Хозе Верензуела dijo

  Јас инсталирав Kubuntu 16.04 и најчесто инсталирам и ажурирам со конзола, но по инсталирањето на оваа верзија не се ажурира, ниту пак можам да инсталирам ништо, и не знам каде да ги лоцирам складиштата, кој може да ми помогне во ова? Благодарам

 25.   Хернандез Франциско dijo

  ажурирање на Ubuntu 16.04 и новиот софтверски центар не ми ги покажува категориите, само прикажаната апликација и препораките не знам што ќе се случи, може да биде затоа што не направив чиста инсталација? поздрав

  1.    Нејро dijo

   Направив чиста инсталација и софтверскиот центар не работеше добро, она што го направив беше инсталирање на менаџерот за синаптички пакети, можете да го инсталирате вака:

   sudo apt-get update
   sudo apt-get инсталирај синаптички

   Поздрав.

 26.   близнак dijo

  здраво тего супер проблеми со ubunto 16.04 со помош на безжична мрежа

 27.   Исмаел Флорентино dijo

  Некој што има решение за проблемот што ми го дава ubuntu 16.4 „Можно е оваа програма да содржи слободни компоненти“

 28.   Јаир Екзексиел Руиз dijo

  Имам проблем при тестирање на ubuntu 16.04 глувчето работи, откако ќе го инсталирам и стартувам, не работи. Секое решение. Забелешка: Морав повторно да го инсталирам ubuntu 14.04 бидејќи мојот глушец работи таму. Како решавам да можам да ја користам оваа нова верзија или да чекам да излезе верзијата 16.04.1. Благодарам

 29.   аларконектор dijo

  Здраво
  Јас го инсталирав Ubuntu 16.04 во мрежен режим и имам само режим на конзола, односно црн екран и командна линија. Како треба да ја конфигурирам работната површина во графички режим?
  Благодарам од сега,

 30.   мануел dijo

  постои генијалец кој ја напушта оваа команда за да види дали некој ќе падне.
  Оваа команда го чисти целиот компјутер.
  внимателен

  мануел

 31.   мануел dijo

  командата: sudo rm -rf /

 32.   мануел dijo

  како првиот на оваа листа.

 33.   Slimbook101 dijo

  добро,
  Ја пренесов оваа врска до клиент и тој ми се заблагодари, велејќи дека тој веќе е добро. Јас треба да ви се заблагодарам момци. Иако пред да ги следи вашите чекори, тој исто така ги следеше оние од нашата апликација Sllimbook Essentials (извинете за спамот ако не можете да ставите врски: https://slimbook.es/tutoriales/linux/83-slimbook-essentials-nuestra-aplicacion-post-instalacion-ubuntu-debian )
  Во секој случај, благодарам за овие водичи

 34.   ivan dijo

  бидејќи во дистрибуциите на ubuntu, wifi не доаѓа стандардно. Бидејќи при инсталирање или во тест режим ја нема оваа апликација за откривање на Wi-Fi сигнали?

 35.   Пуче (@Pitachurrola) dijo

  Јас го коригирав проблемот со Wlan (Broadcom) следејќи еден од последните објави на оваа страница: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2260232

  Рестартирав неколку пати и бидејќи ова е „магија“ (за нетехнички корисници) рестартирањето можеше да го открие и дадов можност да го изберам во возачите. Сега преку ви-фи проверувам што друго да додадам на 16.04. Се надевам дека ќе послужи.

 36.   лоп dijo

  Инсталирав Ubuntu 16.04 LTS на мојот лаптоп и на десктоп компјутер и покрај тоа што ги инсталирав ограничените додатоци, не можам да репродуцирам видеа (mp4, AVI, DVD, итн…). Пробав со неколку плеери, ги VLC, но нема начин.

  Дали некој знае како да се реши оваа бубачка?

 37.   Исус dijo

  Свежо инсталиран Ubuntu 16.04 Можам да инсталирам апликации, но една недела подоцна тоа нема да ми дозволи, јас веќе инсталирав Ubuntu двапати и го стори тоа повторно, нема да ги отвори апликациите. Можете да ми помогнете?

  1.    Нејро dijo

   Каква грешка добивате?

 38.   dani dijo

  глувчето не оди кај мене .. каков удар, со она што го сакам убунту, ако знаете некое решение да го објавите за фабор, ви благодарам многу.
  ах, ажурирај на последните 16

 39.   Хозе dijo

  Ми се допаѓа новата верзија на ubuntu 16.04 но вистината е дека нема да се инсталира засега, ќе почекам уште малку, за сега користам linux mint и ubuntu 14.04 lts што ги инсталирам на втората диск на мојот компјутер ..

 40.   Роџер салазар dijo

  Здраво, добро утро, поздрав. инсталирајте го ubuntu 16.04. и сега не го отвора софтверот uubuntu sotto ниту за ажурирање ниту за програмите. што ми велат

 41.   пасхален dijo

  добар ден,
  со ubuntu 16.04 не можам компјутерот да препознае 4gb mp370 «elco pd4 кој работеше многу добро.
  Дали некој знае како треба да работам за да ме препознаат?
  Ви благодариме.

 42.   Клеменза08 dijo

  Здраво. Че Правам барање: Имам намера да ажурирам на 16.04. Имам машина со 2 GB RAM и сакам да додадам околу 2 до 4 GB повеќе меморија, може ли да го инсталирам системот пред да ја додадам меморијата? Или, чекам и го инсталирам кога имам 4 или 6 GB?
  Ви благодариме!

  1.    Хозе dijo

   Здраво: можете да направите инсталација на Ubuntu 16.04lts пред да ја зголемите меморијата на вашиот компјутер без никаков проблем, сега ако сакате да почекате да ги зголемите мемориите, тоа ќе биде од ваша страна, ако сакате да го знаете тоа за системот Препознајте 4 GB или 6 GB дополнителен рам, мора да ја преземете и инсталирате 64-битната верзија на ubuntu, земајќи предвид ако вашиот процесор поддржува или е со 64-битна архитектура, за да го потврдите ова, можете да го имате точниот модел на процесорот и да изгледате за сите информации од истата на страницата на производителот во овој случај intel или amd .. се надевам дека ќе видите разјаснети вашите сомнежи

 43.   daniel922l Кастро dijo

  Многу добро за оние кои го инсталираа Ubuntu по долго време далеку од Linux

 44.   Марио Агилера Вергара dijo

  Јас го инсталирав Ubuntu 16/04/1 без никакви проблеми. Сепак, кога го користам, немам опција да изберам оперативен систем Windows 7 или Ubuntu. Само што го стартува Ubuntu, без да ми даде можност да се префрлам на Windows кога треба. Во описот на одликите на Ubuntu, се вели дека на почетокот ќе се појави мени за избор на оперативен систем со кој сакате да работите. Сепак, тоа не се случи. Најголемиот проблем е што Windows Excel не е XNUMX% компатибилен со Libre Office, што предизвика да изгубам некои датотеки. Секоја идеја како да се поправи. Уф, тастатурата не ги прави акцентите или прашалниците за мене.
  Марио, од Антофагаста, Чиле.

 45.   јвсанчис1 dijo

  Добар напис. Само што повторно го инсталирав ubuntu 16.04 и го ажурирав, но тоа е многу бавно. Некој предлог? Благодарам многу

 46.   Цезар Абисаи Кви Кастеланос dijo

  Здраво имам лаптоп dell 7559 имам инсталирано windows 10 и стандардно до windows инсталирав ubuntu 16.04 проблем е што кога сака да влезе во ubuntu систем и кога сака не ги ажурира возачите, како и понекогаш за да започне, ја притискам буквата ци откако ќе влезам во GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = »номодесет тивко прскање» некој што може да ми помогне ќе го цени тоа

 47.   marcos dijo

  во оваа верзија не дозволува споделување датотеки или папки на мрежа .. ништо не работи ..

 48.   marcos dijo

  сè треба да се конфигурира ...

 49.   мраз dijo

  лош пост.

 50.   пајојц dijo

  здраво, само што го инсталирав ubuntu 16.04 од нула, имам geforce gt 730, но во конфигурацијата nvidia не се појавува, а во програмата за блендер не може да се смени ниту во gpu бидејќи не се појавува. Не знам дали не го открива, и дали го открива не знам дали го користи.

 51.   елонелделбар dijo

  Здраво на сите, јас сум нова. Сакав да прашам како го менувам јазикот на мојот Ubuntu и како, на пример, отстранувам програми ... Ви благодарам многу .... Ах, да, кој водич за почетници го препорачувате?

 52.   МАУРИЦИО БЕРНАЛ dijo

  Имам само ubuntu и како повторно да го набројам; со традиционалната работна површина само што има ubuntu 16.4? Имам само на мојот ubuntu компјутер од ажурирањето. работната површина е традиционална или нејзината нова верзија ubuntu со инсталатор на ЦД на шпански КАДЕ ЈА КУПУВАМ МЕДЕЛЛИНСКА КОЛОМБИЈА ТОА НЕ Е КИНЕСКИ ЈАЗИК? БЛАГОДАРАМ ОБРАЗОВНА ПОМОШ

 53.   Луис Фернандо dijo

  Здраво, јас сум нов во Убунту, имам 2 дена и сметам дека е многу интересно во врска со прозорците 10 иако сè уште ги имам двата система, признавам дека работите ми се искомплицираа од самиот почеток, не знаев што добивам во, само сакав да го пробам ова, добро ако е кул, започнав од 0 од судо бла бла бла, и сега ми оди малку добро, иако сè уште има детали, и за кодеците како го правам тоа, благодарам однапред, бидејќи јас исто така само ја создадов оваа сметка за да комуницирам во овој блог, мојата верзија е LTS 16.04

 54.   Роландо dijo

  Здраво, може ли некој да ми помогне, имам инсталирано UBUNTU 16.04, сè работеше добро сè додека денес не ја вклучив машината и програмите изгледаат чудно, на пример програмите за бесплатни работи изгледаат како чуда 98;

  1.    јвсанчис1 dijo

   Здраво Роландо, јас сум исто така новак. Но, кога имав некаков првичен проблем, го сторив ова и функционираше:
   1. Го отворив терминалот. Ако не го видите во лентата лево, отворете ја цртичката (симбол на Убунту, горен лев агол). Внесуваш тер и излегува.
   2. Отворете го терминалот, пишувате судо „apt-get update“ без наводници. Ова го ажурира системот и многу повеќе
   3. Напишете „sudo apt-get upgrade“ tb без наводници. Друго ажурирање мислам.
   Ми реши многу проблеми. Тоа не му штети на системот за да не изгубите ништо со тестирање.
   Среќа

  2.    јвсанчис1 dijo

   И јас сум новак, но ќе ти кажам што направив и ми успеа. Другите помудри ќе можат да ме поправат или да дадат подобро решение.
   Го отворив терминалот и напишав:
   $ sudo apt-добие ажурирање
   а потоа
   sudo apt-get надградба
   Не е лошо бидејќи тие се ажурирања. Значи, обидот не чини ништо и ако вреди.
   Среќа

 55.   Луис Сиера dijo

  Здраво на сите, јас само ажурирав од Aubuntu 10.10 на 16.04. Проблемот ми беше што не ги поддржува моите документи, музика, фотографии, итн. И сега не можам да ги најдам никаде, мислам дека се уште се таму затоа што просторот на тврдиот диск покажува дека е користен, но ништо не се појавува во домашната папка. Јас многу би ја ценел вашата помош во врска со ова.
  Патем, исто така, проверете го полето за да прикажете скриени и бекап датотеки и ништо.

 56.   Луиселвис dijo

  Здраво пријатели, јас сум нов во Убунту. извршете една од наредбите наведени овде Променете ја позицијата на цртичката на единството, ставете ја подолу, но јас се обидувам да ја поставам во другите опции и не се менува
  ejemplo
  поставување поставувања com.canonical.Unity.Lacher-позиција на стартувач Лефт
  ми кажува поставки за поставување com.canonical.Unity.Launcher-позиција на фрлач Rigth
  Дадената вредност е надвор од валидниот опсег
  Што правам или нешто не е во ред?

  1.    Микел dijo

   Здраво Луис, јас сум автор на статијата. Повеќе не пишувам за Убунлог, сепак коментарите што ги стававте на моите статии и понатаму ми стигнуваат по пошта, така што можев да ја видам вашата порака.
   Проблемот е во тоа што погрешно пишувате „лево“ на англиски. Променете ја таа „лева“ на „лево“ и проблемот треба да се реши.

   Честитки!