Екран за најавување во Убунту, како да го прилагодите

Прилагодете го нашиот екран за најавување

Денес одиме со многу едноставно упатство што ни овозможува да му дадеме многу професионален допир на нашиот систем Убунту. Ова ќе го сториме со прилагодување на Екранот за најавување што паѓа на програмата Лајтм во случајот на Убунту.

Лајтм Тој е стандарден менаџер на сесии на Убунту од инкорпорирањето на Unity. Неговата модификација е многу едноставна и не е во опасност. Првото нешто што треба да направиме е да имаме слики и икони што сакаме да ги модифицираме при рака, како и да ги знаеме адресите на датотеките за побрзо прилагодување.

Dconf-алатки, алатка за менување на екранот за најавување

За да го направиме прилагодувањето, ќе мора да го отвориме програмата dconf, што обично доаѓа стандардно инсталирано во Ubuntu, но ако го немаме инсталирано, отворете ја конзолата и напишете

sudo apt-get инсталирај ги dconf-алатките

ние ќе го инсталираме dconf, многу моќна алатка што ќе ни овозможи да ја извршиме модификацијата без никаква опасност.

Сега одиме на цртичката и пишуваме dconf, ја отвораме програмата и ќе се појави следниот екран

Прилагодете го нашиот екран за најавување

dconf Тоа е програма слична на регистарот на Виндоус: колона лево со програмите што можат да се модифицираат и / или да се прилагодат, десно се опциите што можат да се модифицираат.

Во левата колона бараме com → Канонски → поздравувач за единство . Откако ќе го обележите, опциите што можеме да ги измениме на екранот за најавување ќе се појават во десната колона.

Опциите што можеме да ги допреме се следниве:

 • Позадина: Тоа е позадина, за да ја смениме треба да ја наведеме само адресата на новата слика што сакаме да ја ставиме и да притиснеме enter.
 • Боја на позадина: ја означува бојата што сакаме да ја поставиме на екранот за најавување. Тоа е добра алтернатива за позадината ако не сакаме да имаме слика.
 • Подготви-решетка: Тоа е воден жиг на Убунту, можеме само да ја обележиме или обележиме опцијата, додавајќи или не воден жиг.
 • Нацртајте позадини на корисници: со проверка на оваа опција, ја поставуваме истата позадина на нашата работна површина како и сликата во позадина.
 • Име на фонт: Фонт и големина што треба да се користат на Екранот за најава
 • Икона-тема-име: име на темата со икони што ќе ја користиме.
 • логото: е сликата што ќе се прикаже на дното на екранот. Големина мора да биде 245 × 43.
 • Тастатура на екранот: Оваа опција ќе овозможи виртуелна тастатура да ги внесува знаците на екранот за најава.
 • Име на темата: ќе ја наведеме темата за работната површина што сакаме да ја користиме.

Сега останува само вие да го измените по ваш вкус. Опциите се донекаде ограничени, но можеме да го модифицираме изгледот на професионално ниво што другите оперативни системи не ни го дозволуваат, како што е Виндоус. Последен детал, ако сакате да ги проверите модификациите, можете да ја отворите конзолата и да го напишете ова

светло-режим на тест-грешка

Оваа команда ќе ни овозможи да извршиме и да го видиме екранот за најавување без да ја затвориме сесијата што ја користиме. Исто така, да ви кажам дека Dconf ни дава можност да вратиме сè како што беше пред да го измените со употреба на "постави стандардно” Со други зборови, можеме да направиме персонализација без никаков проблем.

Повеќе информации - Инсталирање на MDM 1.0.6 на Ubuntu 12.10

Извор и слика - Отворено е бесплатно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Neto dijo

  многу добар придонес благодарам ...

 2.   алекс амет dijo

  Супер!