ГИМП 2.10.20 пристигнува покажувајќи ги групните алатки за лебди и ја подобрува поддршката за ПСД

GIMP 20.10.20

Денес ќе ве известам за нешто како што никогаш порано не сум направил: пред истиот проект да го стори тоа, па дури и порано преземете од нејзината официјална веб-страница, но веста се случи. GIMP 2.10.20 е сега достапен, но за време на пишувањето на овие редови тоа е само за Linux и само за нас кои користат дистрибуција што вклучува поддршка за Flatpak или ја додадоа рачно.

Лично, беше прилично изненадување да се види дека GIMP 2.10.20 се појави како ажурирање во моето Откривање, што го користам верзијата Flatpak, и изненадувањето беше такво што се сомневав дали има грешка и дали ме достигна бета верзија. Но не. Тоа е стабилна верзија и наскоро ќе биде достапна и за Windows и macOS, или не, бидејќи во системот на Apple тие сè уште се наоѓаат до v2.10.14 на софтверот. Подолу имате список на најистакнати новини кои пристигнаа со GIMP 2.10.20.

GIMP 2.10.20 Определување

 • Групите со алатки сега се прошируваат на лебдењето наместо стандардно да кликнуваат.
 • Не-деструктивно сечење сега е достапно со отсекување на платното наместо вистински пиксели.
 • Подобра поддршка за PSD: 16-битен извоз на датотеки сега е достапен, читајте / запишувајте канали во правилен редослед.
 • Контроли на платно за филтерот за вињета.
 • Нови филтри (на англиски јазик се појавуваат вака): Bloom, Focus Blur, Lens Blur, Variable Blur.
 • Повеќе од 30 поправени грешки.

Како што можете да разберете, без официјални информации што објаснуваат повеќе, можеме да ви дадеме уште неколку детали, освен фактот дека авторот на оваа статија ја сака првата опција што ја детализира претходната листа, кога лебдите над групите со алатки или папки, сите тие се шират и се појавуваат без потреба да кликнуваат. Да, можам да ти го кажам тоа Верзијата за Windows не е достапна на кој било начин, ниту на GIMP FTP серверот ниту, пак, за тестирање, користејќи ја алатката Winget што веќе ја имаат достапни Microsoft Insiders. На v2.10.18 Ако дојде време да не известат за поважни вести, ќе објавиме еден или повеќе написи со кои ќе информираме за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ксанти dijo

  Здраво, вчера почнав да забележувам дека филтрите траеа подолго за обработка, при читањето на написот видов дека веќе сум ажуриран до најновата верзија (flatpak), добро, да видиме дали ќе ти се случи, обично обработувам повеќе од 50 фотографии на едно седење и јас почнував да се лутам.
  Погледнете дали следната верзија ги поправа перформансите.
  Со почит