Работи што треба да се направат по инсталирањето на Ubuntu MATE 16.04

Ubuntu MATE 16.04 LTS

Добро Ние веќе инсталиравме Ubuntu MATE 16.04. И сега тоа? Па, како и сè во животот, тоа ќе зависи од секој, но во оваа статија ќе објаснам што правам откако ќе ја инсталирам MATE верзијата на Ubuntu. И, како и секој оперативен систем, Ubuntu MATE доаѓа со стандардно инсталирани пакети кои веројатно никогаш нема да ги користиме и нема други што можеме често да ги користиме.

Сакам да имате предвид дека она што ќе го објаснам понатаму тоа е она што обично го правам, така е можно да избришете пакет што ве интересира или да инсталирате друг што не го прави тоа. На пример, инсталирам RedShift кој се користи за промена на температурата на екранот ноќе и го отстранувам Thunderbird. Во секој случај, се надевам дека ќе објаснам сè чекор по чекор за секој да може да избере што најмногу му одговара.

Што да направите по инсталирањето на Ubuntu MATE

Инсталирајте и деинсталирајте ги пакетите

Веднаш штом ќе инсталирам Ubuntu MATE, започнувам да инсталирам и отстранувам пакети. Го инсталирам следново:

 • Синаптик. Колку што започнуваат различни софтверски центри, јас секогаш сакам да го имам при рака. Од Синаптик можеме да инсталираме и деинсталираме пакети како и во другите софтверски центри, но со повеќе опции.
 • бленда. Алатката за снимање на екранот MATE или која било друга верзија базирана на Ubuntu е добра, но блендата има повеќе опции и една многу важна за мене: ви овозможува да уредувате фотографии со лесно додавање стрели, квадрати, пиксели, итн., Сите од една апликација. .
 • GIMP. Мислам дека има многу презентации. Најкористениот „Фотошоп“ во Линукс.
 • qbittorrent. Преносот е исто така многу добар, но qbittorrent има и пребарувач, затоа сакам да го имам достапен за тоа што може да се случи.
 • Kodi. Порано познат како XBMC, ви овозможува да репродуцирате практично секаков вид на содржина, било да е тоа локално видео, стриминг, аудио ... можностите се бесконечни, сè додека знаете што да правите со тоа.
 • Унетбоотин. Да креирате USB-живи во живо.
 • GParted. Алатка за форматирање, промена на големината и на крај управување со партиции.
 • RedShift. Гореспоменатиот систем што ја менува температурата на екранот со елиминирање на сините тонови.
 • Kazam. Да снимам сè што се случува на мојата работна површина.
 • PlayOnLinux. Уште еден вртење на завртката кон Вино со кое може да се инсталира Фотошоп, на пример.
 • Отворен екран. Одличен уредник на видеа.
 • Kdenlive. Уште еден одличен уредник на видеа.
 • Клементина. Аудио плеер базиран на Amarok, но поедноставен.
 • Различни. Да ја смените позадината. Ме менува секој час. Сега ги создавам без да инсталирам ништо.
 • Софтверски центар (софтвер за гном). Бев изненаден кога видов дека Ubuntu MATE има само „Бутик за софтвер“. Има добра слика, да, но не дозволува пребарување пакети. Се фокусира само на понуда на софтвер кој работи добро на MATE.

Ги отстранувам следниве пакети:

 • Thunderbird. За многумина ова ќе биде ерес, но никогаш не ми се допадна Thunderbird, особено откако пробав други помодерни менаџери за пошта. Претпочитам Nylas N1.
 • Ритмбокс. Многу ограничен за мене и еден од неговите недостатоци за мене е непростлив: нема изедначувачки состав. Знам дека може да се додаде, но претпочитам да инсталирам Клементин.
 • hexchat. На кратко, не сум разговарал на IRC одамна.
 • Тилда. Терминален емулатор што никогаш нема да го користам.
 • Pidgin. Истото што го кажав за Хексчат, го велам и за Пиџин.
 • Орка (гном-орка). Диктирајте го она што е на масата со вашиот глас. Ниту ми треба.

Ако се покаже дека сакате да направите се што е точно како мене во оваа смисла, можете копирајте го и залепете го следниот текст (Јас го правам тоа) во терминал. Во случај да не знаете, „&&“ (без наводници) нè тера да додадеме повеќе од една команда и (благодарам, Виктор 😉) „-y“ прави да не бара од нас потврда. Прво на списокот, за да се избегнат можни грешки, е ажурирање на складиштата, претпоследно е ажурирање на она што не сум го допрел и последно е да се отстранат зависностите што повеќе нема да ги користам:

sudo apt-get update && sudo apt-get install -y synaptic shutter gimp qbittorrent kodi unetbootin gparted redshift kazam playonlinux openshot kdenlive clementine gnome-софтвер && sudo apt-get remove -y thunderbird rhythmbox hexchat tilda pidca-getdin & gnome & надградба -y && sudo apt-get autoremove -y

ЗАБЕЛЕШКА: секоја од промените мора да биде прифатена (со „S“ за „Да“ + Внесете).

Додадете фрлачи на апликации

Стартувачи во Убунту МАТЕ

Иако Ubuntu MATE 16.04 вклучува Планк, кој е док за долниот дел, вистината е дека не ми се допаѓа многу, не знам зошто. Повеќе сакам да ставам мои сопствени фрлачи на горната лента. За да додадеме фрлач, треба само да го направиме следново:

 1. Одиме во менито со апликации.
 2. Десен или секундарен клик на апликацијата што сакаме да ја додадеме во горната лента.
 3. Ја избираме опцијата «Додајте го овој фрлач на панелот».

На пример, покрај Firefox што е веќе поставено по дифолт, додавам терминал, скриншот, бленда, монитор на систем, фотошоп (ќе објаснам како да го инсталирам), GIMP, кратенка до папка со слики , две обичаи (командата „xkill“ и „redshift“), ​​апликацијата Франц (која ги поврзува WhatsApp, Telegram, Skype и многу други услуги за пораки) и, малку подалеку заради безбедност, командата за рестартирање (рестартирање).

Прилагодете некои аспекти

Мате Твик

Многу ми се допаѓа околината на МАТЕ, да се каже вистината, но нешто секогаш може да се подобри. Од кога Мате Твик, можеме да направиме некои модификации, како што е бришење на личната папка од работната површина. На моето биро само ги оставам дисковите монтирани. Ние исто така можеме:

 • Поместете ги копчињата лево.
 • Променете ја темата. Постојат неколку достапни, а највпечатливо е Mutiny за слично на стандардната верзија. Ја преферирам стандардната тема на Ubuntu MATE, но тоа е мое лично претпочитање.
 • од Систем / преференции / хардвер / глушец / тачпада Исто така, се префрлам на движење низ прозорците со два прста, вклучувајќи природно лизгање и хоризонтално лизгање.
 • од Апликации / додатоци Можеме да пристапиме до Синапс, фрлач на апликации, прелистувач на датотеки, итн., Што е корисно. Она што го правам е да го отворам, па ќе се појави во горниот десен дел, му велам да не ја покажува иконата (не ми треба) и да започне со системот. За да го стартувам, користам кратенка за тастатура CTRL + Слеш.

Synapse

Мислам дека тоа е сè. Се надевам дека сè е јасно. Што правите откако ќе го инсталирате Ubuntu MATE?

Превземи


36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Хозе Кантари dijo

  Вкусовите се вкусови, добрата работа е големата разновидност на софтвер и можноста за прилагодување

 2.   Хозе Луис Лора Гутиерез dijo

  Никогаш не ми се допадна Ubuntu MATE. Тие веќе рекоа „вкусовите се вкусови“.

 3.   Џоан dijo

  Јас сум страстен за работа на час со ученици. Бесконечни можности

 4.   Александар dijo

  Прво што правам е да го симнам прелистувачот google и да деинсталирам firefox, потоа инсталирам псензор за следење на температурите и го оставам така xD

 5.   Ариел dijo

  Здраво пријателе, како ја инсталиравте апликацијата Франц? Не можам да ја најдам и ажурирам како што пишува на командната линија.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво Ариел. Го нема во официјалните складишта. Можете да го најдете овде http://meetfranz.com каде што ќе преземете компресирана датотека. Го отпакувате и може да работи.

   Честитка.

 6.   Клаус Шулц dijo

  Мислам дека нема многу корисници кои сакаат работни површини базирани на Gnome, бидејќи им се нудат "" надвор од кутијата ", но имајте на ум дека тие овозможуваат многу пати да заживеат компјутери со малку ресурси, па дури и да прават чуда малку време, желба и малку знаење.

 7.   Пепе dijo

  Многу добра статија

  Дали некој знае дали ubuntu mate може да се инсталира Arc themes или други?

 8.   Пепе dijo

  Тие велат дека Мате сега прифаќа теми за gtk3, па може ли да се инсталираат теми како Evopop (Solus) или Arc или само тие се за Gnome 3?

  1.    g dijo

   Побарајте ја темата во http://www.gnome-look.org исто така можете да преземете многу повеќе работи и во gtk3, gtk2 или дури gtk1

 9.   Себа Монтес dijo

  Сè, освен обемното и непотребно Единство. Мате = Нането е добро.

 10.   лисица dijo

  Многу добро благодарам !!

 11.   Виктор dijo

  Сосема непотребно да се повторува командата за инсталација одново и одново (освен фактот што е побавно да се започне процесот толку многу пати).

  Многу е подобро да го смените тој код и да користите ваков apt, пишувајќи сè заедно:

  sudo apt update && sudo apt upgrade -y && sudo apt install -y synaptic shutter gimp qbittorrent kodi unetbootin gparted redshift kazam && sudo apt-get remove -y thunderbird rhythmbox hexchat tilda playonlinux openshot kdenlive clemento-pidgin софтвер & софтвер ордиум & софтвер софтвер -добијте автоматско поместување

  Параметарот -y го принудува одговорот „ДА“ во потврдите, и затоа ништо не мора да се потврди

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Па погледнете, нешто ново што учам. Вистината е дека мислам дека се сеќавам дека го пробав вака (без додавање на командата) и ме игнорираше, па затоа секогаш ја ставав командата. Она "-y", прочитав на друг начин дека тој не ме консултирал, не се сеќавам кој, и тој завршил со консултации. Го пробав „-y“ и функционира. Благодарам

   Го уредувам мојот лист и ќе се обидам да видам дали ми дозволува да го направам како „програма“, што, бидејќи ја имав, би го сторила само првото нешто.

   Честитка.

 12.   Даниел Вилалобос Пинзон dijo

  Здраво, имам проблем затоа што wifi-от не работи за мене или ми се исклучува во лаптопот, во други коментари ти рече дека си направил трикови, можеш да ги објавиш во јавност.

  Имам Lenovo G40 со 4Gb рам и двоен процесор од 2,16 GHz.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Читам и да, можеби е истото што ми се случува. Прво на сите, пробајте го следново (се додека никогаш не сте инсталирале ништо за вашиот wi-fi, како што е постара верзија на драјверите):

   -Отворете терминал и напишете ја следнава команда:

   sudo apt-get install git build-basic && git clone -b rock.new_btcoex https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new && cd rtlwifi_new && направи && sudo направи инсталирај && рестартирај

   -Окото со последното што треба да се рестартира. Тоа е командата што ја користам. По рестартирање, отворате терминал и напишете:

   sudo modprobe -rv rtl8723be && sudo modprobe -v rtl8723be ant_sel = 1

   -Ако не забележите промени, во терминалот пишувате:

   sudo modprobe -rv rtl8723be && sudo modprobe -v rtl8723be ant_sel = 2

   -Ако ви одговара една од двете опции, треба да напишете друга команда за поставките да бидат зачувани. Во мојот случај, како што ми одговара со втората опција, морам да го напишам следново:

   ехо "опции rtl8723be ant_sel = 2" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtlbtcoex.conf

   -Ако опцијата 1 работи подобро за вас, сменете ја 2-та од претходната команда во 1.

   честитки

 13.   Даниел Вилалобос Пинзон dijo

  Ви благодарам многу Пабло, сега одам од премиерот, прегратка и поздрав од Лима.

 14.   Даниел Вилалобос Пинзон dijo

  Треба да напишете статија за тоа, бидејќи ја имам прочитано на многу места, сигурно имате многу посети, исто така, не само што го гледам тој проблем лошо решен на многу места, но тимовите на Леново презентираа неколку грешки кога ќе инсталираат Убунту, засега би требало да го коригирам само проблемот со батеријата (која се полни само до 59%) без да можам да инсталирам прозорци.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво Даниел. Работата со батеријата ми се случи во Acer, но ме достигна до 80%. Веројатно ќе треба да го ажурирате BIOS-от, и за тоа мора да ја преземете точната датотека и да ја инсталирате од Windows. Тоа е една од причините зошто решив да имам партиција со Виндоус, за да може тоа да се случи.

   Честитка.

 15.   Ричард Тр0н dijo

  Одличен блог, ми се допаѓа името, нема да го заборавам. XD

  Во мојот случај, се враќам во светот на Linux по многу години (7 години конкретно) и да бидам искрен Ubuntu не се промени многу, тој продолжува да ги предизвикува истите главоболки и тоа воопшто не е добро. И, ако има една навистина голема промена, тоа е дека сега е потребен повеќе хардвер за да се стори истото, особено за прелистување на интернет.

  Вистината е дека не сакав да коментирам ништо, но има работи што очајуваат и не ти дозволуваат да бидеш смирен. Пред околу 2-3 дена тестирав Ubuntu Mate 16.04 и досега само ме боли главоболка, затоа што морав да инсталирам сè од нула околу 5 пати и не претерувам.

  Во моментов, за да избегнам повеќе проблеми и да експериментирам со безбедноста, решив да инсталирам VirtualBox, но се чини дека во Oracle нешто не е во ред или можеби грешката е на Canonical. Она што се случува е дека откако ќе ја инсталирате оваа програма и од складиштата на PPA и по преземањето на пакетот .deb, таа не создава кратенка во менито со апликации.

  Некое решение за ова толку едноставно?

  Јас сум fondубител на програмирање и понекогаш правам одредени кодови и воопшто не е комплицирано да проверам дали е креирана таква датотека (директен пристап), а ако не, тогаш пресоздадете ја или дури и информирајте го корисникот за време на инсталацијата дека нема да имаат директен пристап и нема да можете да ја користите програмата. Може да влезам во терминалот и да ја стартувам програмата, но дали домашниот корисник може да го стори тоа?

  Од друга страна, ќе го искористам овој коментар за да предложам статија слична на оваа каде што се предлага список на програми што треба да се инсталираат според видот на употребата што we ја даваме на нашата сакана Убунту. Во мојот случај, јас сум веб-програмер и во основа она што ми треба е средина со програми како што се: Многу прелистувачи за тестирање на мојата работа, Apache, Mysql, PHP, Mysql Benchmark, Notepadqq, ftp клиент и слични работи.

  Поздрав.

  1.    Хорхе Иван dijo

   Здраво Ричард Трон. Дали сеуште сте пробале Linux Mint 17.3? Користам нане од верзијата 13 и никогаш не ми успеа. Одлично е
   Со нетрпение ја чекам верзијата 18 заснована на ubuntu 16.04. Но, додека пристигне, препорачувам 17.3

   Успеси

 16.   Ричард Александар dijo

  проценив дека сум супер нов корисник, односно имам неколку дена тестирање на ubuntu mate, открив дека firefox не игра FB игри, поради што го инсталирав Chrome и работи совршено досега, друга работа е што би сакам да го отстранам Firefox и дури не знам како да го направам тоа, подари ми малку рака ахх !!! И друга мала работа е како да направам така што сликата што ја пренесува HDMI е прикажана со целосна благодарност

  1.    Пабло Апарисио dijo

   За да го отстраните Firefox, најдобро е да отворите терминал (сега не можам да се сетам дали е во менито за апликации / додатоци или алатки) и да напишете sudo apt-get remove Firefox

   Haveе мора да ја внесете вашата корисничка лозинка (ништо не се појавува кога ќе ги внесете буквите). Ако сакате да ги отстраните сите негови зависности, тогаш мора да напишете и автоматско поместување на sudo apt-get.

   Она што е HDMI, никогаш не сум го користел во Ubuntu MATE. Може да биде на неколку начини, еден од нив е да отидете во Поставките и да влезете во делот за екраните. Од таму можете да конфигурирате како сакате да изгледа.

   Честитка.

 17.   Слика на зачувување на Хозе Луис Варгас Ескобар dijo

  Здраво, Пабло. Од вашата препорака тестирам Nylas N1. Ми се допадна, но не успеав да ја најдам датотеката каде што се зачувани е-поштата за да можам да направам резервна копија од нив. Како ги зачувувате е-поштата кога ја користите оваа алатка? (Видов дека наводно се појавува зелена боја при влечење е-пошта надесно, но не ми се чини)

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво Хозе Луис. Папката за конфигурација Nylas е во вашата лична папка, но е скриена. Мора да направите скриени датотеки да покажуваат, Ctrl + H во Убунту.

   Честитка.

 18.   Оскар dijo

  Поздрав, пишувам за да побарам ваша помош, ја инсталирав верзијата што беше официјално достапна од 16.04 и не се поврзува на мрежи или WiFi, или безжична, пробав неколку работи и никој не работеше помеѓу дополнителни драјвери, ја добивам картичката WiFi ( bcm4312), но кога ќе се обидам да го инсталирам, можам да направам процес со лозинка кога ќе завршам, вратете се на „Не користете го уредот“, помогнете и ви благодарам однапред.

 19.   фрациско49 dijo

  Како за Пабло, твоите предлози се многу добри, одлични, неодамна бев со linux mint mate, сега ќе го симнам iso, ubuntu mate, за да пробам, имам замерка, на оваа работна површина не ми се допаѓа долниот панел, кој во нане не го имате, видете, кога креирате фрлачи во главниот панел, дали решението за подоцна при минимизирање или максимизирање на програмите не исчезнува? , Се надевам дека ме разбирате, имам навика да инсталирам штица, во долниот сектор на екранот, ви благодарам.

  На здравје….

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Франциско49. Планк е инсталиран стандардно на Ubuntu MATE. Од преференциите, можете да ја изберете темата "Купертино" (мислам дека се сеќавам) и остава сè подготвено како на Mac. Не дека изгледа како macOS или нешто слично, но ја става Штицата на дното и ви остава горната лента.

   Тоа е она што го тестирав до пред околу една недела, но сега сум со Xubuntu, што е малку полесно. Сите тие се многу прилагодливи, но на Xubuntu му требаат повеќе измени од Ubuntu MATE за да добие слична слика.

   Честитка.

 20.   кралеви на пандареси dijo

  ПОЗДРАВИ, НОВ СЕ ДО УБУНТУ ИНСТАЛИРАВ 16.04 ОД ЦД КРИРАНО СО ИСО.
  WЕ СЛЕДАМ ВАШИ СОВЕТИ, ПРИЈАТЕЛ.
  МНОГУ ДОБРА РАБОТА.

  АТТЕ. Кралеви Пандар.
  Венецуела, коједи.

 21.   кралеви на пандареси dijo

  Поздрав.

  Имам мал проблем со Ubuntu 16.04, ги следев твоите упатства, користев надградба и ажурирање и има проблем со mc-data, пишува дека мора да го инсталира, но не го добива, пробав sudo apt- добие (опции) со -f со apt-get инсталирај mc-data и ништо.

  Ако можете да помогнете, ќе ви бидам благодарен.

  Друга работа што сакам да ја инсталирам веб-уредникот Atom на ubuntu, има идеи? И дали е тоа можно на шпански?

  Ви благодарам …… .. Бог се грижи за вас

 22.   војхерој16 dijo

  Како по ѓаволите да го отстранам „речникот на парови“? (Тој е на функција »). Ужасно е, не ми се допаѓа и покрај тоа, тоа е речник на зборови на англиски јазик.

 23.   џоал dijo

  Здраво, имам многу проблеми со MATE Desktop Environment 1.16.0, ги инсталирав драјверите за печатачот DCP-J525w и скенерот не работи за мене. VLC работи за мене кога го инсталирам Mate, но по неколку дена сликата престанува да работи, црн екран и само глас.

 24.   Никола dijo

  Буенас тарди. Инсталирав ubuntu mate на мојата машина и би сакал да знам дали можам да инсталирам илустратор и фотошоп бидејќи работам со тие програми.
  Ви благодарам многу.

 25.   Dani dijo

  Здраво,
  Ви благодариме за овој пост. Добро ми служеше, но би сакал да прашам две работи. Го барав клиентот за пошта Nylas N1 и Franz и не успеав да го најдам. Може ли некој да ми помогне?

  Мучас грација

 26.   Ана Смит dijo

  Здраво, ми беше препорачано на Мате (јас бев еден од оние што користеа „нормално“ Убунту со класична работна површина) и во моментот ми се допаѓа.
  На прашањето кои работи ги правиме по инсталирањето, очигледен одговор е да бараме разбирлив водич (како овој 😀) и потоа да инсталираме отворена Java, нешто за да го отпакувам zip, rar и што било друго, хром во случај на firefox, мида, не успее, еволуција (во отсуство на наоѓање подобар менаџер за пошта), pdf сем (најдоброто за мојот вкус) и печатари pdf-cup и hplip
  Честитки!

 27.   Излетувајќи се со пингвини dijo

  Што да правам по инсталирањето на Ubuntu Mate?
  Лесно е, ви благодарам за ваквиот заебан туторијал ... ова ... одлично.
  Сериозно, благодарам за вашето време, многу ми помогнавте