Ремиксот на цимет од Убунту веќе има веб-страница. Aprilе има неофицијална верзија во април

Веб-страница на Убунту цимет Ремикс

Во моментов и по укинувањето на Ubuntu GNOME, семејството Ubuntu има 8 официјални вкусови. Во последниве години имало нешта, како што се пристигнувањата на Ubuntu MATE во 2015 година и Ubuntu Budgie во 2017 година и гореспоменатиот крај на проектот Ubuntu GNOME по враќањето во познатата графичка околина од главниот вкус во Ubuntu 18.10. Ако не се случи ништо чудно, „наскоро“ ќе имаме деветти вкус, вкус на цимет чиј проект денес е познат како Ремикс на цимет од Убунту.

Бидејќи дознавме и информираме Од оваа можност, имало неколку важни вести за циметот Убунту. Првиот беше ветувањето дека ќе има стабилно ослободување во април 2020 година. Подоцна, водачот на проектот ни покажа неколку слики од екранот (овде) и ни ги даде пакетите за да ја тестираме темата на системот што го подготвувате (овде) Во поново време објавија ISO-слика што ни овозможува да добиеме идеја за тоа како ќе биде циметот Убунту, но сè уште недостасуваше нешто важно што беше достапно неколку часа.

Ремикс на цимет од Убунту
Поврзана статија:
Дали сакате да пробате цимет од Убунту? Верзијата што ни овозможува да видиме на што работат, сега е достапна

Ремиксот на цимет од Убунту ќе објави стабилна верзија во април

Сето погоре се случи со веб-страница стоп, односно можеме да влеземе во него, но беше во фаза на изградба. Неколку часа, ако пристапиме до страницата ubuntucinnamon.org можеме да видиме дека е оперативна. Помал детал и од она што го разбираме во твитот објавен утрово, мрежата е базирана на WordPress:

Сега би сакале да го објавиме лансирањето на нашата веб-страница, http://ubuntucinnamon.org! Благодарност до сите на @WordPress кои помогнаа. Ако имате какви било предлози, ве молиме да не известите.

Штом ќе влеземе, она што го гледаме е веб-страница слична на другите вкусови на Убунту, како што се Лубунту, Кубунту или Ксубунту, но веројатно сепак ќе добие измени пред објавувањето на првата стабилна верзија. Како што нè напредуваа, оваа стабилна верзија ќе пристигне во април 2020 година, но сè уште нема да биде дел од официјалното семејство. Ако сакате да пробате цимет од Убунту, можете да ја преземете неговата ISO-слика за виртуелна машина од поврзаниот напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   l1ч dijo

  Темата и иконите на дистрото многу личат на Нумикс

  1.    Лав dijo

   Не е „веб-страница“, туку „веб-страница“. Веб-страница може да содржи повеќе страници.