Сега е достапно Unity 7.4.5 последното големо ажурирање на оваа работна површина?

Логото на единството на Ubuntu

Корисниците на Unity имаат среќа бидејќи неодамна е објавена одлична верзија на работната површина. Верзија што може да се инсталира во која било верзија на Ubuntu со Unity, но таа нема да биде нова верзија или дури да изгледа слична на оваа не роден Единство 8.

Ова е најновата ажурирање на работната површина ќе ја добие CanonicalНо, со тоа што програмерите стојат зад тоа, сигурно нема да биде најновата верзија на оваа популарна работна површина.

Меѓу новитетите што ги носи Единството 7.4.5 е корекција на грешки и грешки што се појавија на работната површина во последните месеци. Работата на Unity во HiDPI исто така е подобрена, што е да се каже, во екраните со висока дефиниција. Имаше грешка со заклучениот екран што многумина од нас не ја сакаа, грешка што е исправена во оваа верзија и овозможува екранот за заклучување да биде побезбеден од кога било во Unity.

Но, што навистина важно доаѓа во аспект на режимот на ниска графика или ниска графика. Овој режим е подобрен, дозволувајќи го да се активира од терминалот и да ги подобри перформансите на работната површина. Анимациите се целосно оневозможени, а другите функции се оневозможени, така што графиката работи правилно и без губење на перформансите.

За да ја активираме Ниската графика, треба да отвориме терминал и да го напишеме следново:

set de ajustes set.canonical.Unity lowgfx true

И за да се вратиме во нормален режим на единство, треба да го напишеме следново:

set de ajustes com.canonical.Unity lowgfx false

Овој нов начин на активирање на режимот во Unity е доста интересен и ефикасен од тогаш терминалот не троши скоро никакви ресурси додека графичка алатка троши ресурси а тимот можеби ги нема или не може да ги додели.

Unity 7.4.5 е ажурирање од Unity, но не е промена на верзијата, т.е. не е Unity 7.5 што значи дека промените не се суштински и мора да се земат предвид, повеќе ако сакаме да ги смениме Gnome или KDE за оваа работна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   leillo1975 година dijo

  Искрено, начинот на активирање на режимот со ниски ресурси по конзола ми изгледа најлош. Вака ни изгледа. Погледнете колку беше тешко да се стави поле за избор во конфигурацијата на работната површина, каде што можеме да ја конфигурираме големината на иконите за цртички.

  За напредните корисници, овие работи ни изгледаат нормално, но ако сакаме да ја демократизираме употребата на Linux на работната површина, не можеме да одиме со овие работи во овој момент. Нормално, тогаш тие велат дека Linux е конзолата.

  1.    Манбуту dijo

   Целосно се согласувам, се надевам дека новата група што работеше на десктоп ремикс на единство продолжува да го развива пишувањето така што деталите што успеав да ги направам десктопот на единството повторно да се појават во Убунту