Системскиот монитор е ажуриран на GTK4, најзначајната вест оваа недела во GNOME

Системски монитор на GNOME во GTK4

GTK4 и Qt6 веќе некое време се достапни во форма на стабилна верзија, но различни проекти, како на пр. GNOME и KDE, обично не ризикуваат да им ги фатат прстите и дајте им простор на библиотеките пред да го имплементираат во нивните работни површини и софтвер. Сега, или веќе неколку месеци, сите (освен GIMP...) го прикачуваат софтверот на нови верзии, и главните проекти и развивачите од трети страни, а има се повеќе апликации кои користат GTK4.

Оваа недела, GNOME го постави своето системски монитор за користење на четвртата верзија на GTK (фаќање на заглавието). Важен дел од нивниот напор беше фокусиран на тоа да не допираат ништо што функционираше и да го направат дизајнот да изгледа што е можно посличен на она што го користевме до сега. Има подобрувања кои се видливи, но се ќе ни биде познато. Ова пристигна со доволно време за да може да се тестира и да се најдат можни грешки пред да се објави стабилната верзија.

Оваа недела во GNOME

 • Објавен е Webfont Kit Generator 1.1.0. Вклучува некои подобрувања во неговиот дизајн и е ажурирана за да го користи стилот на GNOME 45. Апликацијата е во режим на одржување, но оваа верзија носи некои мали додатоци. Нивниот увозник на Google Fonts сега дозволува користење на CSS API v1 URL, што значи дека ако имате стара URL адреса, можете да ја увезете без да се враќате на Google Fonts. Додадена е и поддршка за Base64, па сега можете да ги вметнете фонтовите во генерираната CSS-датотека.

Генератор на веб-кит 1.1.0

 • Warp 0.6 пристигна со редизајниран приказ на QR код и ажуриран за да користи стил и виџети на GNOME 45.

Искривување 0.6

 • Share Preview 0.4.0 пристигна со две нови услуги за преглед, Discourse и LinkedIn. Додадена е и можноста за отворање повеќе примероци на апликацијата и направени се мали козметички подобрувања.

Сподели преглед 0.4.0

 • Eyedropper 1.0.0 е најголемото издание досега, вклучувајќи:
  • Визуелна повратна информација при внесување формат на боја.
  • Можност за внесување на сите формати.
  • Способност за пребарување на бои во резимето на активностите.
  • Избор на формат на датотека при извоз на палети.
  • Извоз на палети за LibreOffice.
  • Ажуриран дизајн.
  • Покажете само уникатни бои.
  • Поправени грешки.
 • EarTag 0.5.0 го претстави:
  • Копчето за капакот е проширено за да овозможи менување и на предниот и на задниот капак. Сега имате и опција за отстранување на насловната страница на датотеката.
  • Дијалогот „Идентификувајте ги избраните датотеки“ е редизајниран и сега повлекува податоци од MusicBrainz врз основа на присутните ознаки, а не само на отпечатоците од прсти на AcoustID. Исто така, обидете се да ја пронајдете вистинската верзија на песната наместо да ја изберете првата најдобра.
  • Корисничкиот интерфејс сега ги користи новите виџети libadwaita 1.4, со што се прилагодува на новиот стил на апликацијата.

EarTag 0.5.0

 • Commit 4.1 ја врати проверката на правопис благодарение на libspelling.

Посветете се 4.1

 • Шаховски часовник 0.6.0:
  • Се огласува ново предупредување кога ќе истече тајмерот на играчот. Ако сакате, тие можат да се замолчат преку менито.
  • Прозорецот подобро ги приспособува вертикалните соодноси и големите димензии на екранот, што овозможува подобра компатибилност со таблетите.

Часовник часовник 0.6.0

 • Апостроф беше поставен на GTK4 пред неколку недели, а во процесот беше имплементирана комплетна лента со алатки. Ви овозможува да форматирате текст и да внесете заеднички елементи за обележување.
 • Cambalache 0.16.0 се фокусираше на користење на GNOME 45 со сите добри работи за GTK и Adwaita 1.4.
 • Пристигна GstPipelineStudio 0.3.4 поправајќи грешки.
 • Јазичниот речник доби ажурирање со естетски измени.

Јазичен речник во GNOME

 • Библиотеката за рендерирање во Каиро 2D ја издаде својата прва стабилна верзија по пет години развој. Меѓу новите карактеристики на верзијата 1.8, се издвојуваат следниве:
  • Поддршка за COLR фонтови и заднината на DWrite на Windows.
  • Подобрувања на перформансите во macOS.
  • Опции за замаглување за површини на слики.
  • Целосно нов градежен систем, кој користи Meson, за зголемена преносливост и брзина, плус многу, многу поправени грешки, документација и компилација. Новата верзија можете да ја добиете на веб-страницата на Каиро.
 • Upscaler 1.2 пристигна со нова икона, поддршка за влечење и спуштање, нови кратенки на тастатурата, етикети за помошни технологии, подобрена поддршка за висок контраст и поддршка за WebP, меѓу другите нови функции.

Унапредување на резолуцијата 1.2

 • Bavarder 1.0 пристигна со тотално нов интерфејс со режим на мултичат кој работи на десктоп и мобилен телефон.

Баварски 1.0

 • Ticket Booth е нова апликација за контрола на следењето на филмовите и сериите што сакаме да ги гледаме. повеќе информации.

Кабина за билети во GNOME

 • Почетно издание на Snoop, алатка за кориснички интерфејс за пребарување низ нашите датотеки. Исто така, нуди екстензија за Наутилус да ја стартува директно од папка и да ја пребарува.

Снуп во GNOME

 • Параболични v2023.9.1 пристигна со оваа листа на нови функции:
  • Додадена е опција за оневозможување на вметнување преводи во датотека и наместо нивно преземање во посебна датотека.
  • Додадена е способност да се специфицира „сите“ во списокот со јазици на преводи за преземање на сите достапни јазици.
  • Поправен проблем каде што понекогаш беа вградени празни преводи.
  • Поправен проблем каде што врските на arte.tv не се потврдуваа поради ажурирање на yt-dlp.
  • Ако не успее вградувањето на титловите, Parabolic автоматски ќе ги зачува во посебни датотеки.
  • Подобрен приказ на параболичен напредок во лентата со задачи (док).
  • Преводите се ажурирани.
 • Поставки за GDM v4-beta0:
  • Нов стил на интерфејс.
  • Поддршка за GNOME 45.
  • Опција за прилагодување на сликата за позадина.
  • Поддршка за режим со висок контраст во GDM.
  • Прозорецот на апликацијата сега може да се влече од каде било.
  • Нова порака за графичка грешка.
 • Рамен печат 2.1.0 пристигнува со визуелни измени, подобрени перформанси, поддршка за нова дозвола и поправки.
 • Екстензии: Transmission Daemon Indicator NG и стандардните работни простори се ажурирани на GNOME 45. extensions.gnome.org сега поддржува клучеви за донации liberapay y opencollective.

И тоа, не малку, беше цела оваа недела во GNOME

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.