Пристигнува новата верзија на драјверите xf86-video-amdgpu 19.0.0

AMD Radeon

Новата верзија на бесплатниот двигател X.org 86-video-amdgpu е објавена во својата најнова верзија 19.0.0, што е двигател прилагоден да работи на врвот на интегрираниот дел од модулот AMDGPU на јадрото на Linux, кој служи и како основа за новите хибридни драјвери AMDGPU-PRO.

Возачот xf86-видео-amdgpu Тој е дизајниран за употреба со семејства на графички процесори како што се Тонга, Каризо, Исланд, Фиџи и Стони.

Во ова ново издание на двигателот xf86-video-amdgpu 19.0.0 Можеме да потенцираме дека новата верзија додава поддршка за технологијата за адаптивна синхронизација на FreeSync (VESA Adaptive-Sync).

Благодарение на ова, можете да ја прилагодите брзината на освежување на информациите на екранот на мониторот за да обезбедите минимално време на одговор, непречен излез и да нема прекини за време на игрите и видеата.

FreeSync исто така ви овозможува да ја намалите потрошувачката на енергија со намалување на интензитетот на ажурирањето кога сликата на екранот не се менува.

Претходно, AMD понуди поддршка за FreeSync преку хибридниот пакет за драјвери со својот модул DKMS во Radeon Software. Сепак, сега доаѓа стандардно ако сте на Linux 5.0.

За да користите FreeSync, мора да го користите модулот Linux kernel 5.0 amdgpu и двигателот Mesa 19.0 radeonsi.
Од друга страна, исто така, може да се забележи дека оваа нова верзија додава поддршка и во рамки со рамки (тампон за скенирање) на механизмот за пакување во боја DCC (Delta Color Compression).

Квалитетот на режимот "TearFree", кој ги штити графичките процесори, е подобрен. Во поставки за повеќе монитори во стилот на Зафод додаде можност за поврзување до 6 излезни уреди на графичкиот процесор.

Како да го инсталирате двигателот xf86-video-amdgpu 19.0.0?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија на возачот прво треба да знаат дали возачот е компатибилен со нивниот графички процесор, бидејќи постарите графички процесори кои не можат да работат со модулот amdgpu се исклучени од кодната база на возачот.

Исто така, тоа како што е споменато Оваа нова верзија на возачот бара Linux Kernel 5.0 да работи правилно.

За да ја инсталирате оваа нова верзија на Kernel 5.0 на вашиот систем, можете да се консултирате следниот пост еn каде ви кажуваме како да го спроведете процесот.

Сега за да ја инсталирате оваа нова верзија на двигателот xf86-video-amdgpu 19.0.0 ќе мора да го преземеме ова.

Бидејќи во моментот официјалните складишта на Ubuntu не го ажурираа возачот и ова може да трае неколку дена.

Исто така, во складиштата на трети страни ажурирањето не е извршено. Но, на крајот од статијата ви оставам складиште во случај да сакате да почекате и да избегнете компилација.

Па тоа ќе отвориме терминал во нашиот систем со Ctrl + Alt + T и во него ќе ја напишеме следнава команда:

wget https://xorg.freedesktop.org/archive/individual/driver/xf86-video-amdgpu-19.0.0.tar.bz2

Готово, сега ќе го отпакуваме преземениот пакет со следнава команда:

tar -xjvf xf86-video-amdgpu-19.0.0.tar.bz2

Откако веќе ја отпакувавме датотеката, треба да го внесеме директориумот што беше создаден, го правиме ова во терминалот со:

cd xf86-video-amdgpu-19.0.0

Сега сме во папката, можеме да го провериме постоењето на потребните датотеки за составување и инсталирање со внесување на:

ls

Seeе видиме нешто слично на она што е на следната слика.

Контролор

Сега Toе го составиме контролорот со извршување на следнава команда во терминалот:

sudo ./configure

Ова ќе потрае. На крајот сега мора да го напишеме терминалот ова:

make

На ист начин, претходната команда ќе потрае малку проблеми, затоа мора да бидете трпеливи. Сега да завршам ако сè излезе добро и без проблеми.
Можеме да го инсталираме компајлираниот двигател со внесување на следново:

sudo make install

И подготвени.

Конечно, пред да завршиме, како што ветив еве складиште од трета страна што можете да го додадете во вашиот систем бидејќи штом лицето кое го одржува го ажурира отворениот контролер, ќе се појави известување за неговото постоење.

Ова се додава со внесување на следново:

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/mesa
sudo apt-get update

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.