Бутабилен USB, создадете ваши со неколку кликања за да инсталирате ОС

за создавање на бутабилен USB

Во следната статија ќе разгледаме како можеме креирајте бутабилен USB користејќи Ubuntu Image Recorder. На овој начин ќе можеме да создадеме бутабилен USB од Ubuntu, без да мора да инсталираме програми за возрасни или да мораме повлечете го терминалот да го направи тоа. Сè ќе се направи лесно од графичкото опкружување.

Веќе некое време, создавање на USB багажник, стана многу вообичаено. Сигурно повеќе од еднаш, на сите корисници им се случило во одреден момент да ви требаат инсталирајте оперативен систем и не можете да го најдете инсталациониот диск или тој е изгребан. Може дури да помислиме дека е глупаво да се купи ЦД или ДВД за да се зачува ОС и да се користи само во ретки прилики.

Да креирате бутабилен USB ќе ни треба PenDrive и некоја слика .ISO. Ова се акронимите, на англиски јазик, од меѓународна организација за стандардизација, кој беше тој што ги дефинираше неговите карактеристики. Овој посебен вид на датотека е така наречен затоа што е "одраз" на сè што содржи ЦД, ДВД или БД (Сино-зрачен диск) од кое е создаден. Овие датотеки се начинот на кој корисниците најчесто инсталираат оперативен систем што го немаме во форма на диск. Тие се формат што може лесно да се прочита и на Виндоус и на Гну / Линукс.

Следно ќе видиме како креирајте бутабилен или бутабилен USB за да можеме да инсталираме / тестираме оперативен систем што претходно ќе го преземеме како .ISO слика. Seeе видиме како да го зачуваме на USB меморија, со неколку кликања на глувчето. За сето ова ќе ги користиме само алатките што можеме да ги најдеме веќе инсталирани во нашата дистрибуција на Ubuntu. За овој пример ја користам верзијата 18.04.

Што е диск за подигање?

Е пренослив медиум што содржи датотеки за стартување на оперативниот систем што компјутерот може да го користи за стартување на системот. Особено во случај на оштетување на тврдиот диск или каков било друг проблем при стартување.

Со други зборови, тоа е физички медиуми, или ЦД, ДВД, УСБ или надворешен хард диск, со кој можеме да го стартуваме компјутерот. Диск за подигање може да се користи за поправка на нашиот оперативен систем или за инсталирање на нов или само за тестирање.

Создадете бутабилен USB користејќи режач за слики на дискови во Ubuntu

Ова е прилично лесно. Потребни се само два или три кликања на глувчето за да согорите ISO слика на USB и потоа да можете да го подигнете оперативниот систем од таму. USB-подигањето ќе мора да биде овозможено во низата за подигање на нашиот компјутер. Ова е надвор од она што ќе го видиме во следните редови. BIOS-от обично предупредува преку порака, неколку секунди по вклучувањето на компјутерот, кое копче треба да се притисне за да се промени оваа низа.

Па, откако ќе се расчисти, главната работа е преземете ISO-слика на некој ОС што сакаме да го користиме на нашиот USB. Одиме во папката каде што го зачувуваме преземањето. Откако таму, ја избираме ISO сликата што сакаме да ја запалиме.

ISO се презема за да се создаде бутабилен USB

Во овој пример ќе го користам; lubuntu-18.10-desktop-amd64.iso. Со глувчето над ISO-датотеката, го притискаме десното копче и избираме Отвори со друга апликација.

Отворете со, за да креирате бутабилен USB

Во списокот на достапни програми, вие само треба да пребарување на Дискови режач.

режач на слики на диск за да креирате бутабилен USB

Потоа, на екранот ќе се појави менито за ISO-снимач на слики. Во паѓачкото го избираме USB-дискот каде што сакаме да ја вратиме датотеката .ISO.

ја избираме дестинацијата USB за да создадеме бутабилен USB

Продолжуваме да притискаме “Започнете со реставрација” Програмата ќе не предупреди на тоа сите податоци на избраниот USB-уред ќе бидат избришани. Поради оваа причина, секогаш е препорачливо да бидете сигурни дека немаме датотеки што можеби ќе ни требаат во иднина зачувани на тој USB. Ако сме сигурни дека сакаме да го продолжиме процесот, сега можеме да го притиснеме копчето «Врати".

известување за форматирање на бутабилен USB

Goingе започне креативно креирање на УСБ-диск. Сега е само прашање на чекање неколку минути.

Создавање бутабилен USB со диктафон за слика на диск

Кога ќе заврши, програмата ќе ни го покаже резултатот од процесот на екранот.

Создадено е USB за подигање

Само со ова веќе го добивме нашиот бутабилен USB. Сега можеме рестартирајте го компјутерот со поврзан USB така што ќе се започне процесот на инсталација или тест на сликата .ИЗО на ОС што го имаме во USB. Важно е да не заборавите изменете ги соодветните вредности по редоследот на низата за подигање на нашиот тим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.