Ubuntu Unity 21.10 пристигнува со Linux 5.13 и без UnityX (и за среќа)

Убунту единство 21.10

Со ова издание нема да ни се случи како со она на главната верзијаНа И дали денес 14 октомври е денот кога треба да пристигнат Убунту 21.10 и сите негови официјални вкусови, но бидејќи главниот е исто така во Сервер, ние бевме малку пред неговото претставување. Оние кои сакаат да се приклучат на семејството Ubuntu, не мора да чекаат да ги пуштат своите ISO слики, и Убунту единство 21.10 тоа беше првиот што го официјализираше своето лансирање.

Лично, и иако не го користам овој Ремикс, ми олесна кога видов дека не се користи UnityXНа Не знам како ќе биде кога ќе го додадат на оперативниот систем, ако го направат тоа, но во моментов тоа е збунувачка работна површина што вреди да се стави во карантин. Убунту Единство 21.10 сеуште се користи Единство7, но со промени како некои индикатори. Подолу имате список со некои вести што доаѓаат заедно со ова издание.

Определување на единството на Убунту 21.10 Импиш Индри

 • Издржа 9 месеци, до јули 2022 година. Не го споменуваат така, но оди без да се каже.
 • Линукс 5.13.
 • Unity7 вклучува важни промени, како што се новите показатели и миграцијата на шеми на glib-2.0 a gsettings-ubuntu-шеми.
 • Ново и поедноставено лого.
 • Нов екран за прскање на Ubiquity Plymouth.
 • Нови позадини.
 • Firefox е стандардно инсталиран во неговата Snap верзија.
 • Ажурирани софтверски пакети, како што се LibreOffice 7.2 и Thunderbird 91.

Заинтересирани корисници можете да преземете сега Ubuntu Unity 21.10 Impish Indri од овој линкНа Иако нивната веб -страница веќе ја отстрани етикетата „Ремикс“, тие с yet уште не се официјален вкус. Зборувајќи за нивната веб -страница, тие мигрираа на GitLab, бидејќи нивната стара страница не поддржуваше голем сообраќај. И единството продолжува да има свои следбеници, повеќе отколку што некои од нас веруваа. За тие корисници, Ubuntu Unity 21.10 сега излезе и пристигна во подобра форма од било кога.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Естебан Санд dijo

  Ubuntu Unity е дел од дистрибуција, која според мене ја има најдобрата работна површина од сите вкусови на Ubuntu, која ја поминав со затворени очи откако знаев дека сум сè уште жив и здрав. Но, немојте да го менувате во UnityX. Ја претпочитам верзијата Unity7 со сите потребни адаптации.