Ubuntu Cinnamon 22.04 го воведува Cinnamon 5.2.7, сè уште неофицијален

Ubuntu цимет 22.04

Ubuntu цимет 22.04 Сега е достапен. Ова е шесто издание на овој вкус на цимет на Ubuntu и прво од неофицијалните што се појавија пред речиси три години. Од таа причина се појавува во насловот кој сè уште е неофицијален. Во моментов се уште е „Ремикс“, односно независен проект кој работи на тоа да заврши под капата на Canonical, но сè уште не го сторил тоа. Друг кој се обидува е Единство на Ubuntu, чиј развивач е дел од Canonical и покрај тоа што е тинејџер.

За вести што го воведоа во Ubuntu Cinnamon 22.04, можеме малку да кажеме, бидејќи на порака за порака Не објаснува многу и симнувањето на ISO ми такнира во моментов 4 часа од Sourceforge. Можеме да кажеме некои работи, како што користи Linux 5.15 и ќе биде поддржан подолго време, но не спомнуваат точно колку долго. Исто така, тоа што користи Cinnamon 5.2.7, најистакнатата новина на ова издание.

Определување на цимет од Убунту 22.04

  • Линукс 5.15.
  • Поддржан подолго време, но Joshua Peisach, неговиот развивач, не објасни колку долго. Останатите вкусови ќе бидат достапни до април 2023 година, а ремиксите се очекува да бидат достапни најмалку до април 2024 година, кога ќе ја објават следната верзија LTS. Се разбира, ако ништо не ги исчезне.
  • цимет 5.2.7 (забелешка на 5.2).
  • Firefox се очекува да биде достапен само како snap пакет, бидејќи верзијата DEB е отстранета од официјалните складишта.

Пејсах вели дека тоа му пречи Сеприсутност немајте поставка за темата ако немате Cinnamon во позадина, и тоа е нешто што ќе го поправиме за изданието на Ubuntu Cinnamon 22.04.1 следниот август. Од друга страна, пишува дека ажурирањата од истиот оперативен систем ќе бидат оневозможени неколку дена. Кога ќе дојде време, тоа може да се направи со sudo do-release-upgrade.

Ubuntu цимет 22.04 е достапен од овој линк, иако преземањата во моментот се малку бавни и можеби вреди да се ажурира официјалната веб-страница за да се преземе преку Google Drive или мрежата Torrent.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.