Убунту 21.04 Хирсут Хипо пристигнува со новости, но неколку важни отсуства

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo пристигна

Денес беше денот кој секој корисник на Ubuntu го чекаше и тој е тука. Дојде денот и времето: лансирање на Убунту 21.04 сега е официјален, за да можеме сега да ги преземеме новите слики од страницата cdimage.ubuntu.com, нешто што важи за Ubuntu и неговите седум официјални вкусови, кои во моментот се Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio и Ubuntu Kylin. Од изгледот, семејството ќе расте, но тоа сепак ќе мора да почека.

Повеќе од веројатно е дека ова издание ќе им понуди горчлив сладок вкус на корисниците на главната верзија на системот развиена од Canonical. И да, има нова верзија на нормалниот циклус, но има повеќе од забележително отсуство: GNOME 40 нема да се користи никогаш во Убунту официјално, бидејќи, според плановите, верзијата што ќе биде лансирана следниот октомври ќе направи директен скок до Гном 41. Но, важно е што веќе имаме во рака, а подолу имате список со најмногу новости нагласи што пристигнаа со Ubuntu 21.04.

Определување на Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

 • Поддржано 9 месеци, до јануари 2022 година.
 • Linux 5.11.
 • Перформансите се малку подобрени.
 • Приватни лични директориуми. Изненадувачки што ова е ново, но е така. Сега преминете на ниво на дозвола 750.
 • Останува на GNOME 3.38 и GTK3.
 • Подобрувања и / или промени во GNOME Shell:
  • Стандардно темна тема во панелите, што е исто така потемна од онаа што ја користи Groovy Gorilla.
  • Менито што се појавува кога кликнете со десното копче на глувчето ги покажува линиите во различен контраст.
  • Монтираните погони се појавуваат горе десно.
 • Апликации за ГНОМ 40 или од барем некои од нив.
 • Опција за управување со напојување за лаптопи. Можете да изберете профил за приоритет на перформансите, заштеда на енергија или компромис.
 • Ажурирани пакети, меѓу кои имаме Firefox, Thunderbird и LibreOffice (7.1).
 • Стандардно Wayland, што ќе им овозможи на програмерите време да го подобрат за Ubuntu 22.04, следната верзија на LTS. Што се однесува до оваа новина, мора да се има предвид дека многу апликации нема да работат, како што се апликации за снимање на екранот, сè додека не додадат поддршка.
 • Продолжување ДИНГ стандардно инсталиран, со кој можеме да влечеме статии од / на работната површина, нешто што не беше можно од Ubuntu 19.04.
 • Пајтон 3.9.
Убунту 21.04 Хирсут нилски коњ официјално е, и може да се инсталира од истиот оперативен систем со командата sudo направете-ослободување-надградба или користејќи ги новите ИСО што се достапни таму каде што посочивме на почетокот на овој напис. Наскоро ќе може да се преземе и од официјалната веб-страница. Ајде да уживаме.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DieGNU dijo

  Оваа специфична верзија ми дава чувство дека е голема врата за следната верзија LTS, наместо за ажурираните верзии заради она што го носи стандардно во однос на лаптопите (управување со енергија) и ДИНГ-екстензијата, што го прави GNOME на I на Ubuntu се доближија до работната површина со традиционалните опции кои се разликуваат во нивниот аранжман за прикажување.

  Па, можеби тоа ќе ви проба малку, дури и ако е во виртуелна машина.

  Прегратки