Heroes of Might and Magic II 0.9.17 пристигнува со аудио подобрувања и повеќе

На Heroes of Might and Magic II 0.9.17 објавена нова верзија, верзија во која се издвојуваат аудио подобрувањата во играта, како и општите подобрувања на вештачката интелигенција, меѓу другото.

За оние кои не се свесни за Херои на моќта и магијата II, тие треба да знаат што е тоа тактичка стратешка игра заснована на кривина развиен во 1996 година. Приказната за насловот продолжува со канонскиот крај на неговиот претходник, кулминирајќи со победата на лордот Морглин Ајронфист.

Главни нови карактеристики на Heroes of Might и Magic II 0.9.17

Во оваа нова верзија што се претставува, направени се одредени промени во однос на MIDI музиката, оттогаш елиминирани доцнења при репродукција на MIDI песни во текот на играта, покрај тоа што оптимизации за подобрување на квалитетот на музиката и MIDI.

Други промени што се издвојуваат од новата верзија е тоа што случајот во кој звуците на авантуристичката мапа сè уште се репродуцираат при отворањето на главното мени е решен, покрај вештачката интелигенција доби подобрувања, па сега можеш чувајте некои суштества во резерва за одбрана на замокот, како и дека специјалната способност Genie е подобрена на 20% како што е направено во оригиналната игра и пораките од дневникот за време на битката се коригирани.

Исто така во рамките на промените поврзани со ВИ се споменува дека додадена е нова улога за хероите со вештачка интелигенција - курирот, оптимизирана е употребата на магии со вештачка интелигенција во авантуристичката мапа, како и подобрена е логиката на вештачката интелигенција за одбрана на замоците и подобрена е употребата на магијата во Adventure Map од AI.

Покрај тоа, исто така го истакнува новиот звук за објектот на мапата „Леарница“, Преземено од неискористените ресурси од оригиналната игра, боите на некои прозорци на корисничкиот интерфејс се исто така променети за да одговараат на „злобната“ шема на бои, а додадени се и нови алгоритми за заштита на замоците и градовите.

Додека на дел од решенијата за грешки се споменува дека се поправени потенцијални проблеми со синхронизацијата за репродукција на аудио, како и поправени можни падови при репродукција на звук и евалуација на растојание за време на извидување и фиксна неважечка логика кога неутралните чудовишта чиј број беше поставен во Уредувачот воопшто не пораснаа.

Од другите промени кои се издвојуваат од новата верзија:

 • ВИ престана да ангажира непотребни херои непотребно.
 • Сега можете да ги пресликувате „жешките копчиња“ во играта.
 • дозволете повторно мапирање на копчињата во играта за да се додаде опремата „Цена на лојалност“ на кредитите
 • прикажете прозорец што покажува дека недостасуваат видео датотеки за кампањи
 • поправете ја класата на херојот по име Јосиф
 • поправете ја дополнителната сенка што се црта за дијалогот на екранот на херојот при високи резолуции
 • порамнете ја позицијата на дијалогот Опции за датотеки
 • поправете го треперењето на копчето на прозорецот на кампањата
 • поправете ја пропуштената колона пиксели во прозорецот за информации за фазата на мапа
 • ажурирајте го францускиот превод
 • дозволи различни преводи на „Црвената кула“
 • имплементирајте ја улогата на херој на курир со вештачка интелигенција за подобра логистика
 • поправете го прикажувањето на негативните ресурси во дијалогот

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа на објавувањето на оваа нова верзија. Можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Heroes of Might и Magic II на Убунту и деривати?

За оние кои се заинтересирани за да можете да ја инсталирате оваа игра на вашиот системмора да има барем демо верзија на играта Heroes of Might и Magic II да можат да го играат.

За да го направите ова, само користете една од понудените скрипти за преземање за да ја добиете демо-верзијата на оригиналната игра.

Па тоа за Linux е потребна експлицитна инсталација на SDL и за ова, само скриптирајте / Linux според пакетот на вашиот оперативен систем и извршете ја датотеката.

install_sdl_1.sh

O

install_sdl_2.sh

По сценариото треба да се изврши се најде во / скрипта

demo_linux.sh

Да може да го преземете демо-играта што е потребна за минимален развој.

Откако ова ќе биде готово, само извршете го make во root директориумот на проектот. За компилација на SDL 2, командата треба да се изврши пред да се состави проектот.

export WITH_SDL2="ON"

Проектниот код е напишан на C ++ и е дистрибуиран под лиценцата GPLv2. Ако сакате да дознаете повеќе за проектот или да се консултирате со неговиот изворен код, можете да го сторите тоа од врската подолу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.