Heroes of Might and Magic II 0.9.20 пристигнува со подобрувања на вештачката интелигенција и разни поправки

Херои на моќта и магијата II

fheroes2 е рекреација на играта Heroes of Might и Magic II

Пред неколку дена беше најавено објавувањето на новата верзија. Херои на моќта и магијата II 0.9.20, верзија што инкорпорира неколку корекции во вештачката интелигенција, како и подобрувања во преводите за различни јазици.

За оние кои не се свесни за Херои на моќта и магијата II, тие треба да знаат што е тоа тактичка стратешка игра заснована на кривина развиен во 1996 година. Приказната за насловот продолжува со канонскиот крај на неговиот претходник, кулминирајќи со победата на лордот Морглин Ајронфист.

Главни нови карактеристики на Heroes of Might и Magic II 0.9.20

Во оваа нова верзија што е претставена додадена е можност за генерирање текст на копчињата за сите јазици, беа направени плус ажурирања за преводи на различни јазици, на пример, турски, полски, норвешки, руски, француски, холандски, меѓу другото.

Друга промена што е претставена во новата верзија е таа поправени значителен број проблеми и грешки во вештачката интелигенција, Покрај тоа, додадени се нови алгоритми за однесувањето на вештачката интелигенција во авантуристичката мапа, а во верзијата за дебагирање на моторот има посебен режим кој ви овозможува да ги набљудувате сите дејства на вештачката интелигенција за следење на грешките.

Исто така се споменува дека додаде соодветна логика за замена на артефакти помеѓу хероите со вештачка интелигенција, како и намалување на бонусот за раст на чудовиштето за вештачка интелигенција и други поправки, како што е неправилна употреба на Dimension Door од херои со вештачка интелигенција и неточна проценка на ставки за херои со вештачка интелигенција. Херои со вештачка интелигенција на бродови.

Покрај тоа, исто така сега можеме да го најдеме „хендикепот“ на механичкиот мултиплеер што недостасува (ограничувања на играчот), дури и за режим на еден играч, како и подобрувања на корисничкиот интерфејс на дијалогот „Поставки“.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е функција за да се даде контрола на човечкиот играч на вештачката интелигенција (само за изградба на дебагирање)
 • Новите икони за скаменетиот ефект се додадени во интерфејсот.
  Додадено
 • Пресметајте ја патеката на херојот кога херојот е избран со глувчето
 • Поправете ја прекината музика на настаните за брзо затворање на дијалог со внатрешна музика
 • Поддршка за топли копчиња за рестартирање на сценариото на кампањата
 • Хероите со вештачка интелигенција сега користат магии од свитоци.
 • Поправете го неутралниот раст на градската единица
 • Прикажи детални информации за составот на сојузите во прозорецот за информации за сценарио
 • Додаден датум за најавување за идно поправка на грешки
 • Сокријте го прозорецот на конзолата за оперативните системи Виндоус и додајте ја датотеката за евиденција за оваа платформа
 • Соодветни икони за магијата за скаменување
 • Забрзајте го прикажувањето на авантуристичката мапа
 • Генерирајте фонтови за копчиња за различни страници со код
 • Вообичаени правила за раст на единиците во неутрални градови/замоци со сопствени трупи
 • Направете го следењето на движењата на чудовиштата во битка попријатно за корисниците
 • Корекција на логиката на процесирање ќелии кои содржат единици достапни за можен напад од единиците со вештачка интелигенција

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа на објавувањето на оваа нова верзија. Можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Heroes of Might и Magic II на Убунту и деривати?

За оние кои се заинтересирани за да можете да ја инсталирате оваа игра на вашиот системмора да има барем демо верзија на играта Heroes of Might и Magic II да можат да го играат.

За да го направите ова, само користете една од понудените скрипти за преземање за да ја добиете демо-верзијата на оригиналната игра.

Па тоа за Linux е потребна експлицитна инсталација на SDL и за ова, само скриптирајте / Linux според пакетот на вашиот оперативен систем и извршете ја датотеката.

Вреди да се спомене дека се препорачува да се користи верзијата SDL2 за поновите оперативни системи, додека SDL1 се претпочита за постарите системи.

install_sdl_1.sh

O

install_sdl_2.sh

По сценариото треба да се изврши се најде во / скрипта

demo_linux.sh

Да може да го преземете демо-играта што е потребна за минимален развој.

Откако ова ќе биде готово, само извршете го make во root директориумот на проектот. За компилација на SDL 2, командата треба да се изврши пред да се состави проектот.

export WITH_SDL2="ON"

Проектниот код е напишан на C ++ и е дистрибуиран под лиценцата GPLv2. Ако сакате да дознаете повеќе за проектот или да се консултирате со неговиот изворен код, можете да го сторите тоа од врската подолу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.