Збогум на Ubuntu Tweak

убунту-измени

Денес ви донесуваме лоши вести. Според Динг ouоу, развивачот на Tweak Tool, тие одлучиле стави крај на развојот на оваа алатка што ни овозможи да го прилагодиме нашиот Ubuntu на бесконечни начини.

Вистината е дека не е добро познато до кој степен оваа одлука ќе биде конечна, бидејќи не е првпат ваквите вести да излезат на виделина. Па, во 2012 година, смртта на оваа алатка беше веќе објавена. Но, по неколку дена, поради поплаки на корисниците, развојот започна таму каде што застана.

Ubuntu Tweak беше алатка напишана на Python што ни дозволи прилагодете го нашето Ubuntu во огромен опсег на можности. Со него може да се прилагодиме од изгледот и однесувањето на Unity Dash, до темата GTK + на прозорците, па дури и големината на фонтот на системот. Покрај тоа, како што можевме да видиме на нејзината веб-страница, која веќе се чини дека исчезна, овие беа (се) некои од неговите најзначајни карактеристики:

 • Основни информации за системот (дистрибуција, јадро, процесор, меморија)
 • Контрола на сесија ГНОМЕ.
 • Автоматски почеток на апликациите.
 • Прилагодете го поздравниот екран.
 • Вие ги прилагодувате ефектите на Compiz.
 • Поставете ги преференциите на Наутилус.
 • Управувајте со моќноста на системот.
 • Покажете и скријте ставки на работната површина: икони, количини, ѓубре, икона за мрежа.
 • Воспоставете безбедност на системот.
 • Инсталирајте апликации од трети страни.
 • Изменете ги преференциите на панелот GNOME.
 • Исчистете го системот: непотребни пакети и кеш меморија.
 • Поставете кратенки на тастатурата.

Сепак, и покрај тоа што неговиот развој е прекинат, сепак можеме да продолжиме со инсталирање на Ubuntu Tweak Tool на нашите компјутери. Колку добро знаеме, Ubuntu Tweak е слободен софтвер, што ни овозможува да ја користиме програмата кога сакаме. Затоа, секогаш можеме да одиме во вашето складиште на GitHub, преземете го складиштето (или користете git клон ако имаме познавање на Git) и рачно да го составиме на нашите компјутери.

Штета е што таквите корисни алатки како Tweak Tool ставија крај на нивниот развој. Знаеме дека постојат безброј начини да го прилагодиме нашиот Ubuntu, но вистината е дека Ubuntu Tweak ни го направи тоа многу лесно. Како и да е, единствено што ни преостанува е да се молиме а Linux нашиот да се збогуваме со Ubuntu Tweak и да му посакам среќа на инвеститорот кој сигурно има на ум безброј проекти. До следниот пат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Совети dijo

  Ера е без Х.

  Штета за ваква корисна алатка.

  1.    Микел Перез dijo

   Ви благодарам многу за предупредувањето! Каков пропуст ... Претпоставувам дека кога напишав „беше“ и „алатка“ толку блиску еден до друг, несвесно ги измешав двата збора ... Ако не, не можам да објаснам таква грешка

   И да, срамота навистина. Но, еј, не е ни крај на светот, бидејќи има уште многу други алатки и начини за прилагодување на нашето Убунту.

   Поздрав и благодарност за исправката!

 2.   Xavier dijo

  Оваа прекрасна мала програма го скрши мојот систем (16.04) со притискање на копчето за враќање на зададените опции. Единствените решетки исчезнаа и немаше начин да се вратат назад. Патем! ... Дали имаше напишано со Х? Тоа е шега!!! поздрав до сите.