3 алатки што му се потребни на секој фотограф во Убунту

Фото-камера

Многу корисници сè уште не користат Linux или Ubuntu затоа што велат дека не можат да го најдат софтверот што им е потребен секој ден во овие оперативни системи. Во одредени случаи е точно, но овие случаи се сè поретки и нивните денови се избројани. Следно ќе ви кажеме 3 алатки кои ќе им помогнат на фотографите да работат секој ден со Убунту без губење на функционалности или услуги во вашата професија. Бидејќи Ubuntu користи генерички драјвери, секоја камера е компатибилна со овој оперативен систем и може да работи со која било од овие алатки.

Gimp

gimp-2-9-6-

Без сомнение, Гимп стана природна замена за Adobe Photoshop. Оваа алатка е бесплатна и не само што се наоѓа во Убунту, туку можеме да најдеме и верзија за Виндоус. На проблемот со транзицијата кон Gimp ќе биде во неговата компатибилност со старите PSD-датотеки, но ако започнеме од нула, Gimp не губи никаква функционалност и дури може да понуди и некоја дополнителна функционалност благодарение на неговите приклучоци и додатоци. Покрај тоа, Gimp е достапен и во официјалните складишта на Ubuntu.

Дигикам

за дигикам

Овој софтвер го користат многумина како мултимедијален менаџер, но вистината е дека „Дигикам“ е програма создадена за управување со целата содржина на камерите. Неговата работа е многу едноставна и за разлика од Гимп, Digikam ни овозможува да работиме директно со слики во RAW формат (Gimp, но и на помалку агилен начин), управувајќи со нив лесно и дозволувајќи им да бидат извезени во други формати за подобра манипулација. Digikam е исто така во официјалните складишта на Ubuntu.

Inkscape

Инскапејп

Точно е дека фотографите живеат од своите фотоапарати, но исто така е точно дека некои програми како што е CorelDraw се неопходни за извршување на проекти. Во овој случај Ние нема да го користиме CorelDraw, туку неговата бесплатна и бесплатна алтернатива: Inkscape.

Inkscape ни овозможува да работиме со векторски слики; Има можност за проширување на функционалностите преку додатоци и ни овозможува да извезуваме и увезуваме слики од разни видови. Inkscape е програма која Се наоѓа во официјалните складишта на Ubuntu и е компатибилен со други програми како што се Digikam или Gimp.

Заклучок

Покрај овие три алатки, Убунту има повеќе алатки кои нудат одлични резултати за фотографирање како што може да биде Крита. Како и да е овие три програми имаат голема заедница зад себе, што значи дека секој проблем што ќе се појави ќе биде решен за неколку часа или дури неколку минути. Но, сите тие се одлични опции за работа со фотографија во Убунту.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   leillo1975 година dijo

  Јас би додал Darktable: https://www.darktable.org/

 2.   Оскар Александар Колорадо Лопез dijo

  Позадинава

 3.   Лионел бино dijo

  Темна маса, невозможно поинаку.

 4.   Адалберто Ромеро dijo

  Постојат многу повеќе алтернативи за фотографите ...
  Rawtherapee, LighZone, Photivo, Photoflow, UfRaw… ..
  Заплеткајте се, Крита, XnView ...