5 карактеристики на единството на Ubuntu за кои можеби не знаете

Ubuntu Unity е со нас веќе некое време, тој беше претставен во општеството во верзијата 11.04. Оттогаш Canonical воведува нови карактеристики во секоја од последователните верзии. Некои од нив се усвоени од мнозинството на заедницата Убунту. Како резултат, овие се сè уште присутни до денес, други немаа иста среќа.

Во оваа статија ќе откриеме некои од карактеристиките на Ubuntu Unity за кои можеби не сте знаеле. Не зборувам за скриени карактеристики, тие се само мали комунални услуги, но тие не станаа „популарни“ и ретко се зборува за нив. Ова се петте карактеристики на Ubuntu Unity за кои можеби не сте знаеле.

HUD

Кога ќе го притиснете копчето «Alt» додека користите која било програма во Unity, се појавува прозорец „Внесете ја вашата команда“ (напишете наредба). Овој прозорец е познат како единство HUD. Да се ​​биде многу корисна карактеристика и покрај нејзината мала популарност. Unity HUD му овозможува на корисникот да испраќа команди директно до програмата во фокус (активна програма).

На пример, при пишување на зборот „нов“ додека прелистувачот Chrome е во фокусот на системот - активен во тој момент -, ќе се појават врски до „Ново јазиче“, „Нов таб (датотека)“, „Нов прозорец (инкогнито)“ и "Нов прозорец (историја)". Со други зборови, HUD gives дава на работната површина на Unity поголема контрола над апликациите на работната површина и многу корисна за оние - кои ме сакам - ја користат тастатурата повеќе отколку глувчето.

Стартувајте програма во Стартерот со клучот Супер

Па, секој знае дека зачувувањето програма во фрлачот на Unity ви овозможува да ја стартувате веднаш. Сепак, повеќето не знаат што е тоа што секоја програма во „енклавата“ на фрлачот на единството е нумерирана, од една до девет за да биде точна. Со притискање на копчето Супер (клуч на Виндоус) + 1 до 9 веднаш започнува програмата што одговара на фрлачот според соодветниот редослед. Вашиот управувач со датотеки веројатно е на „Супер + 1“. Сепак, треба да знаете дека овие може да ги нарачате по ваша погодност со лизгање со глувчето.

Користење на клучот Super за лансирање специфични леќи

Карактеристика на Единството се таканаречените „леќи“. Оваа одлика овозможува Unity Dash специфично да филтрира одредени работи пребарувајќи ги во графички режим. На пример, „музика“ бара музика, додека објективот „слики“ бара фотографии и така натаму. Излезе дека е можно да се отвори скриптата Unity директно на која било од претходно инсталираните леќи во Убунту. Ајде да видиме:

 • Супер + А: Леќи за апликации.
 • Super + F: Леќа за датотеки.
 • Super + M: Музичка леќа.
 • Super + C: Фото објектив, слики.
 • Super + V: Видео објектив.

Користење на клучот Супер за отворање на ѓубрето

Аналогно на тоа како Супер клучот може да се користи за лансирање апликации, папката ѓубре може да се стартува. Во Единство, притискање «Super + t» emЗапомнете на Ѓубре»Папката за ѓубре е започната. Особено корисно кога имаме многу отворена продажба - во мојот случај со два екрани - и треба да го повикаме ѓубрето без премногу да го поместуваме распоредот на прозорецот. Само „Супер + т“ и ние го имаме ѓубрето во фокусот.

Покажете комбинации на копчиња

Десктопот на Единството има многу мали нешта, како и претходните, кои многу ни го олеснуваат животот, а кои се користат за додавање на функционалност во околината. Друга карактеристика е задржување на копчето «Супер» некое време, ќе се појави екран со најважните кратенки на тастатурата.

На кратко, се надевам на ова пост придонесе за поголемо познавање на, од една страна, Linux и од друга страна прекрасната комбинација што ја сочинуваат Ubuntu и Unity со тоа што ни претставува високо функционална работна површина и со „мали“ алатки што го прават нашето корисничко искуство на Ubuntu да репер за други системи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лорена квирога v (SHLoren) dijo

  Многу корисно. Благодарам

 2.   Soto dijo

  Мислам дека, од почит кон работата што ја работат другите, треба да се повикате на оригиналната вест објавена на 6 февруари (https://www.maketecheasier.com/ubuntu-unity-features-may-not-have-known-about/) од каде ги добивте сите информации што ги објавувате на овој пост, вклучувајќи ги и сликите што го придружуваат текстот што го преведовте.