5 потполно бесплатни игри со поддршка за Linux

Linux игри

Кога зборуваме за игри на Linux Она што прво ќе помислите е дека нема скоро ништо интересно или можеби сте помислиле на Вино веднаш, за жал сепак е мисла дека многумина не излегуваат од главата.

Ова се должи на дека долго време Линукс немаше добар каталог на игри И зборувам за пред 10 години, каде што ако сакате да уживате во добра титула, требаше да направите многу претходни конфигурации и да чекате сè да работи совршено без никакви назадувања.

Денес тоа се смени, иако не потполно со текот на времето, продолжуваат да се додаваат нови наслови што можат да се извршуваат природно во Linux и голем дел од ова можеме да и го дадеме на платформата Steam и фактот дека го зеде Linux како основа за да создаде сопствен систем.

Па денес Shareе споделиме со вас некои од насловите што можеме да ги најдеме на Steam и други што не можеме. Тие зависат од тоа, кои се тотално бесплатни и се доста добри за да ве забават.

војна громот

војна громот

Ако ебарате навистина привлечна титула заснована на војна, обидете се со Војниот гром.

War Thunder е масовно мултиплеер игра преку Интернет, оваа игра е совршена за loversубителите на игри со мисија, Војна Тандер е поставена во воената ера 1940/1950 година. Willе ја играте играта со авиони, тенкови, карактери и гаџети што можат да се надградат и да добијат реална штета.

Бесплатно е, а исто така имате можност да купите подобро оружје и оружје, па дури и да ја поставите вашата содржина во продажната игра.

Преземете Воен гром

Онарид

Онарид

Онарид Тоа е 2Д игра за стрелање која доколку ја игравте Контра ќе ве потсети многу, но еј Онарајд е многу подобар. Овој наслов се одликува со единечен плеер, MMO, онлајн соработка, локален мултиплеер и режими на игра со повеќе играчи преку Интернет.

Играчите можат да спроведуваат сопствени стратегии дури и кога користат купувања во апликации за да ги подобрат своите шанси за победа.

Преземете го Онарајд

Dota 2

дота-2

Dota 2 е ексклузивна игра со повеќе играчи на Steam што е јасно ремек-дело бидејќи можеше да освои до 800,000 играчи дневно. Да се ​​биде најпопуларниот наслов од ваков вид, Дота 2 дефинитивно мора да се има за оние кои никогаш не се предаваат премногу брзо.

Ова е 3Д-изометриска стратешка акциона игра во реално време и е продолжение на моделот Warcraft III, Defence of the Ancients.

Во суштина целта на играта е да се игра во тим од 5 лица за да се уништи противничкиот тим и да се соберат дигитални добрите на патот.

Преземете ја Dota 2

Супер Тукс картинг

SuperTuxKart за

Супер Тукс картинг Тоа е доста популарна игра меѓу гејмерската заедница на Linux. Ова етоа е тркачка игра картинг игра чии ликови се маскоти на некои од најпознатите проекти за слободен софтвер како што се Тукс, ГНУ, демонот БСД и слонот PHP.

Со над 20 тркачки патеки, 6 режими на игри и подобрени опции за играње со секое издание за ажурирање, SuperTuxKart е дизајниран за играчи кои уживаат во возбудата на трките со картинг.

Преземете SuperTuxKart

АД 0

0_А.Д.лого

0_А.Д

АД 0 започна како мод за Age of Empires II и потоа продолжи да се смета како еден од најдобрите проекти за игри со слободен софтвер.

АД 0 е привлечна воена игра што ги поставува играчите во измислен историски период. Не погреши, сепак, цивилизациите некогаш биле вистински, бидејќи програмерите одвоиле време деликатно да вклучуваат мапи, згради, историски споменици итн.

Преземи 0 АД

Иако оваа листа е мала, а каталогот што ни го нуди Steam е доста обемен, некои од оние што се вклучени тука се доста добро познати.

Ако знаете кој било друг наслов што би можеле да го вклучиме во оваа листа или за кој можеме да зборуваме, не двоумете се да го споделите со нас во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Агустин dijo

  Јас сум првиот што коментирам јаху

 2.   Хуго dijo

  Здраво !!, сакав да додадам дека може да се преземат уште многу игри, (едната е minecraft) Pd: minecraft го имам во linux

  1.    Франц dijo

   Minecraft може да работи на кој било оперативен систем каде што е инсталирана Java.