5 важни фази во развојот на видео игри

развој на видео игри

Зад успех на видео игра има низа фази вклучени во неговиот развој; од идејата додека не стигне до рацете на корисникот, поминува низ низа фази, кои се многу слични без разлика на видот на видео играта или платформата.

Модерната индустрија е во пораст, побарувачката за видео игри се зголемува, па дигиталните уметници имаат сигурна работа на овој пазар на труд. Ако сакате да се запознаете со дизајнот и програмирањето, тогаш FP видео игри и 3D анимација Тоа е идеална опција за да научите за оваа дигитална уметност.

Иако сите видео игри се различни по жанр или тема, сите тие се согласуваат развојна патекаЗатоа, генерално, ќе ви ги покажеме 5-те најважни фази во развојот на видео игрите.

Приод

развој на игри на Linux

Во оваа фаза се споменува потеклото на идејата, одговорени се главните прашања, како типот на видео играта, ликовите, дали ќе биде во 2Д или 3Д и кон која публика ќе биде наменета. Ова е фаза која не може да се потцени, бидејќи од тука ќе се роди се друго.

За време на пристапот, се воспоставува и учество на вклучените луѓе, тимови и одделенија, а дополнително се проучува остварливоста на проектот и поддршката од студијата, за што исто така ќе биде неопходно да се одговори на други аспекти како што се:

 • Приближна цена
 • Игран мотор
 • Проценет датум на издавање

Сите овие информации се користат за да се стават во перспектива можностите на видео играта и од таму да се донесе одлука да се оди напред.

Претпродукција или дизајн

Тоа е втората фаза од развојот на видео игра, тука започнува интервенција на писатели, дизајнери, инженери и водечки да се дефинираат аспектите на извршувањето на проектот. Писателите ќе ја обработат приказната во соодветна нарација, додека инженерите и дизајнерите ќе шпекулираат што може да се постигне со достапната технологија, следејќи ги препораките од уметниците кои ќе се погрижат палетата на бои и другите визуелни елементи да се надополнуваат еден со друг.

Во овој момент видео играта повеќе не е идеја, и станува прототип, има средини и интерфејси, музика, звуци, ликови. Ова служи за да има дизајн документ, програмски документ кој ја поддржува механиката на видео играта.

производство

Тоа е најкомплетната фаза од развојот на видео игра, е одлучувачки за неговиот успех. Вклучени се сите потребни ресурси и работа за видеоиграта да престане да биде нешто однапред смислено и да стане вистински, изведлив модел.

Во овој момент ликовите се дизајнирани, модифицирани и изречени така што тие изгледаат на најдобар можен начин според претходните идеи; На аудио ниво, се генерираат сите звучни ефекти од светот на видео игрите; се проверува дека визуелниот дел е привлечен за играчите и дека нема грешки во неговата презентација. Конечно се снимаат преснимувањата и програмерите ги дефинираат последните кодови кои ќе овозможат сите елементи на играта да работат како брзини.

Тоа е една од фазите што трае најдолго, најнепредвидлива е затоа што треба да ја завршите целата игра, да поминете низ промени во формата и да преработите делови што не ги исполнуваат очекувањата.

Пробен период

Откако ќе заврши производството, се чини дека сè е подготвено, видео играта влегува во тест фаза или пробен период, каде што е подложена на строга контрола на квалитетот што осигурува дека финалниот производ што ќе стигне до рацете на корисникот е најдобрата можна верзија; од оваа фаза Тестерите се одговорни, кој ќе извршува задачи како што се:

 • Откријте области или нивоа со грешки
 • Проверете дали на рендерирање без грешки
 • Спречете ги знаците да стојат мирни или да се срушат
 • Погрижете се дијалогот, синхронизацијата и гласовите да бидат реални

Во основа, тестерот ќе биде задолжен за исцрпно тестирање на играта за да најде грешки, но само така што производот што ќе стигне до продавниците нема багови. Тие дури се грижат да ја анализираат тежината на играта и ако е забавна, со потенцијал да генерира продажба.

Пред лансирање

вештерка 2

Во оваа фаза сè е подготвено и беше технички одобрен, но тоа не значи дека работата е завршена. Во оваа точка маркетинг стратегијата е од суштинско значење бидејќи треба да се користат најатрактивните промотивни слики и трејлери од видео играта. Правењето игри и стриминг инфлуенсери ќе ви помогнат да се промовира продажбатат.е. да ги натераш познатите гејмери ​​да го испробаат пред да излезе во продажба.

Тоа е фаза што не може да се потцени, бидејќи може да се пронајдат грешки што предизвикуваат тимот повторно да направи дел од видео играта. Кога сè е точно, ќе биде одреден датумот на издавање а тоа значи дека играта е подготвена за јавноста.

Дефинитивно, во секоја фаза се вклучени исклучителни професионалци, кои ќе обезбедат квалитет, забава и забава, а тоа може да се постигне само преку најдобра професионална обука, за исполнување на задачите што ги бараат дизајнот и развојот на видео игрите. Не двоумете се да започнете со вашата професионална обука уште денес!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.