Chrome 104 пристигнува со ограничувања за колачиња, подобрувања за програмери и многу повеќе

Google Chrome

Најавено е лансирањето на новата верзија на популарниот веб-прелистувач на Google „Chrome 104“ и во оваа нова верзија воведено е ограничување на важноста на колачињата: Сите нови или ажурирани колачиња автоматски ќе се избришат по 400 дена од постоењето, дури и ако времето на истекување поставено преку атрибутите Expires и Max-Age надминува 400 дена (за таквите колачиња, животниот век ќе се намали) на 400 дена).

Колачињата создадени пред воведувањето на ограничувањето ќе го задржат својот корисен век, дури и ако надминува 400 дена, но ќе бидат ограничени во случај на ажурирање. Промената ги одразува новите барања наведени во нацртот на новата спецификација.


Друга промена што се истакнува во новата верзија е за да се забрза вчитувањето на страницата, додаде нова оптимизација за да се осигура дека е воспоставена врска со одредишниот хост во моментот кога ќе се кликне на врската, без да се чека да се ослободи копчето или да се отстрани прстот од екранот на допир.

Исто така, се потенцира дека додадени поставки за управување со API „Теми и интересни групи“. промовирана од иницијативата Privacy Sandbox за дефинирање на категории на кориснички интереси и нивна употреба наместо следење колачиња за да се истакнат групи на корисници со слични интереси без да се идентификуваат поединечни корисници. Дополнително, додадени се информативни дијалози кои се прикажуваат еднаш, објаснувајќи му ја на корисникот суштината на технологијата и нудејќи да ја активира нејзината поддршка во поставките.

Покрај тоа Направени се подобрувања на алатките за веб-програмери. Во дебагерот, додаде можност за рестартирање на кодот од почетокот на функцијата, откако ќе ја погодите точката на прекин некаде во телото на функцијата.

Додадено поддршка за развој на приклучоци за панелот Рекордер, како и поддршка за прикажување ознаки поставени во веб-апликација преку повик до методот performance.measure() во панелот за анализа на перформансите, како и подобрени препораки при автоматско пополнување на својствата на објектите на JavaScript. Автоматското пополнување на CSS променливи обезбедува преглед на вредности кои не се поврзани со боите.

Од друга страна, исто така се забележува дека неколку нови API се додадени во режимот Origin Trials (експериментални карактеристики кои бараат посебно активирање). Origin Trial подразбира можност за работа со наведеното API од апликации преземени од localhost или 127.0.0.1, или по регистрација и добивање на специјален токен кој важи ограничено време за одредена локација.

Од другите промени главните моменти на новата верзија на Chrome 104:

 • Додадено е Shared Element Transitions API за да се овозможи беспрекорна транзиција помеѓу различни прикази на содржина во веб-апликации на една страница.
 • Асинхроната таблата со исечоци API додава можност за дефинирање на сопствени формати за податоците од таблата со исечоци, освен текст, слики и обележување.
 • WebGL обезбедува поддршка за одредување простор за боја за рендерскиот бафер и трансформација при увоз од текстура.
  Отстранета поддршка за платформите OS X 10.11 и macOS 10.12.
 • Отстранета поддршка за U2F API (Криптотокен), кој претходно беше застарен и стандардно оневозможен. U2F API е заменет со веб-автентикација API.

Како да го ажурирате или инсталирате Google Chrome во Ubuntu и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да се ажурираат на новата верзија на прелистувачот на нивните системи, тие можат да го сторат тоа следејќи ги упатствата што ги споделуваме подолу. Првото нешто што треба да направите е проверете дали ажурирањето е веќе достапно, за ова мора да одите chrome: // settings / помош и ќе го видите известувањето дека има ажурирање.

Во случај да не биде така мора да го затворите прелистувачот и да отворите терминал и да напишете:

sudo apt update

sudo apt upgrade 

Повторно, го отворате вашиот прелистувач и тој веќе требаше да е ажуриран или ќе се појави известувањето за ажурирање.

Во случај да сакате да го инсталирате прелистувачот или да изберете да го преземете пакетот deb за ажурирање, ние мора да го преземеме одете на веб-страницата на прелистувачот за да го добиете пакетот деба и да можеме да го инсталираме во нашиот систем со помош на управувачот со пакети или од терминалот. Врската е оваа.

Откако ќе се добие пакетот, треба да инсталираме само со следнава команда:

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.