Firefox сега има можност да споделува URL-адреси без параметри за следење

Лого на веб-прелистувачот Firefox

Firefox е веб-прелистувач со отворен код развиен за различни платформи, тој е координиран од Mozilla и Mozilla Foundation.

Во верзиите на Firefox Nightly што ќе се користи за лансирање на Firefox 121, верзија која се очекува на 19 декември, е објавено кои веќе имаат нова опција во контекстното мени кое ви овозможува да ја копирате URL-то од избраната врска до таблата со исечоци, по опции за скратување кои се користат за следење на транзициите помеѓу локациите.

Вреди да се спомене дека можноста за отстранување на параметрите за следење од URL-адресите е присутна уште од Firefox 102 и е овозможена преку поставката privacy.query_stripping.enabled во about:config, при отворање на страница во режим на приватно прелистување или со избирање строги движења во следењето режим на заштита (ETP, подобрена заштита од следење).

Параметрите за следење се исклучуваат кога ќе кликнете на врска на страница и кога ќе отворите врска во лентата за адреси. За сечење, се користи црна листа, кој вклучува познати параметри за следење на транзицијата помеѓу локациите. На пример, копирањето врска ќе ги отстрани параметрите mc_eid и fbclid што се користат при прелистување од страниците на Фејсбук.

Други промени кои се издвојуваат во Firefox Nightly гради и што ќе дојде во следната верзија на Firefox, е тоа Вклучена е работа за подобрување на перформансите на вградениот JavaScript дебагер, како и брзината на анализа на големи датотеки е зголемена за приближно 10%.

Од другите промени кои се издвојуваат:

 • Додаден приказ на настани и повици на DOM setInterval, setTimeout и requestAnimationFrame до роботот за JavaScript (JSTracer во DevTools).
 • Поправен инспектор за правилно прикажување на CSS формати во боја 4 (на пр. лабораторија, oklch)
 • Поправен проблем кога куките за приспособени форматори не беа повикани со објекти на прокси
 • Адресирана е грешка каде што советот за алатка за отстранување грешки не ја покажува вистинската вредност на суспендираниот токен
 • Поправен проблем во приказот на линијар при изборот на флексибилен контејнер со завиткување текст
 • Поправете ја грешката во лентата за адреси каде што кога корисниците се обидуваа да ја копираат URL-адресата, тие понекогаш копираат за: празно ако страницата траеше премногу долго за да се вчита.
 • Решение за грешката во нашата SERP телеметрија поради која е снимен неточен број на прикажани реклами.
 • Беше воведена лепенка за проширување на телеметријата за пребарување, така што бројот на пребарувања сега се расчленува по тип на прозорец.
 • Настанот беше спроведен browserContext.contextУништени што се емитува кога се уништуваат навигациските контексти
 • Додадено поле стандардна вредност до настанот browserContext.userPromptOpened 
 • Додадена е поддршка за параметар корисничка активација во евалуација на сценариото
 • Воведе лепенка што ја модифицира интеграцијата на работната површина на Firefox Suggest, така што сега користи предлози за додатоци и џебови за компоненти Предложете Руст.
 • Името беше сменето ViewportOptions со BoxOptions така што командата browserContext.captureScreenshot исполнуваат спецификации
 • Додадено authПредизвици за одговор на податоците во мрежните настани (network.responseStarted и network.responseCompleted)
 • Поправен проблем со далечинска серијализација на вредности
 • Додадена е поддршка за серијализирање и десериализација на објекти на Windows во Марионета.

Последно, но не и најмалку важно, исто така Вреди да се спомене дека се постигнува напредокs во воспоставувањето на a Отворете го екосистемот на додатоци за прелистувач за мобилното издание на Firefox, испорачано за Android платформата.

До официјалното лансирање на екосистемот, закажани за декември, повеќе од 200 додатоци погодни за инсталација во Firefox за Android Тие ќе бидат достапни во директориумот addons.mozilla.org (за споредба, повеќе од 40 илјади додатоци се нудат за редовни изданија).

Ова е причината зошто програмерите на додатоците што се веќе испорачани за десктоп верзијата на Firefox се охрабруваат да ги приспособат и оптимизираат своите производи за да работат на мобилната верзија, а исто така се предлага да се сменат додатоците во модел за извршување во заднина. постојана (продолжување .getBackgroundPage) во режим за обработка на настани (browser.runtime.onMessage.addListener).

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, деталите можете да ги проверите во следнава врска.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.