GNOME започнува ноември со ажурирања на апликации, библиотеки и нова верзија на Phosh

Оваа недела во GNOME

Во текот на минатата недела во GNOME, кој траеше од 27 октомври до 3 ноември, имаше некои од вообичаените вести. Испитувајќи за наслов, и како што вели тој во оваа статија, акцентот е на мобилните телефони, со новата верзија на Phosh во која, меѓу другото, тие го направија phoc помодерен за да работи подобро со wlroots git . Иако имајќи предвид дека ботовите се на секого во последно време, ажурирањето на Хебот привлекува и мало внимание.

Иако вистината е дека Hebbot не е како ChatGPT или Google Bard. Тоа е автоматизираниот софтвер кој е одговорен за управување со вестите на Оваа недела во GNOME, но бидејќи е дел од проектот, тој е и дел од овој тип на написи во кои Последни вести. И тие се оние што ги имате подолу.

Оваа недела во GNOME

 • GLib неодамна ја подобри поддршката за Hurd и musl и е во процес на мигрирање од gtk-doc во gi-docgen.
 • Оваа недела библиотеката на Evolution Data Server доби нова почетна страница за својата документација користејќи GitLab за секогаш ажурирана верзија и GI-Docgen за усогласување со документацијата од другите библиотеки во екосистемот.
 • Преподобниот GNOME Terminal работи на преместување на GTK 4. Дополнително, VTE сега ќе ја темпира својата работа за рендерирање врз основа на GdkFrameClock. Ова го елиминира долгогодишниот проблем каде што рендерирањето беше ограничено на 40 фрејмови во секунда.

Гном терминал

 • Оваа недела пристигна верзијата 0.5.0 на Read It Later. Ова е клиент за Wallabag, кој ви овозможува да зачувате веб статии и да ги читате подоцна. Значајните промени се ажурирањето на GNOME 45, поправка на грешки, подобра поддршка за врски во статии и нови преводи.
 • Оваа недела пристигна и првата верзија на Jellybean, апликација која ви овозможува да управувате со залихи на различни артикли.

Lyелебиан

 • Overskride v0.5.2 е објавен со еден куп нови функции:
  • Поддршка за аудио профили. Сега ви овозможува да изберете кој профил да го користите со поддржаните уреди.
  • Анкетирање на батеријата, за да можете да ја видите батеријата на поврзаниот уред.
  • Автоматско прифаќање на датотеки од доверливи уреди.
  • И уште многу поправки и подобрувања на квалитетот на животот.

Overskride v0.5.2

 • Пристигна Tagger v2023.11.0 поправајќи го проблемот каде што Tagger би паднал при вчитување на податоците од насловната страница за некои датотеки.
 • Phosh 0.33.0 пристигнува со забележителни нови карактеристики на:
  • постојано менување за видливост на лозинка во модалните дијалози.
  • Нов приклучок за заклучен екран за стартување апликации. Многу е корисно, на пример, ако заборавиме да го вклучиме музичкиот плеер и не сакаме да го отклучиме само поради тоа.
  • подобри информации за решавање на проблеми.
  • Подобра поддршка за индиските јазици.

Фош 0.33.0

 • Имаше проблем со TWIG-Bot, попознат како Hebbot, кој имаше несреќа или несреќа за време на креирањето на извештајот, предизвикувајќи доцнење во објавувањето. Проблемот беше брзо идентификуван и поправен. Тоа не е нешто за што крајниот корисник може да биде многу заинтересиран, но еј, тоа е дел од TWIG.
 • Оваа недела беше споен форматерот Blueprint: «Повеќе нема да мора да се грижите за вишокот празно место, заборавените вдлабнатини или случајните нови линии кога ги уредувате вашите .blp-датотеки. Ова ќе го направи пишувањето шаблони за интерфејс за GTK апликациите многу попријатно за програмерите. Форматерот е исто така дел од Blueprint LSP, што значи дека наскоро треба да се интегрира во развојните алатки како GNOME Builder, VS Code и Workbench. Би сакал да им се заблагодарам на Џејмс Вестман и Сони што ме водеа низ процесот на пишување на форматерот, тие ми помогнаа многу".
 • Објавена е нова верзија на екстензијата Weather or Not, која воведува контрола за промена на положбата на индикаторот на панелот. Сега можете да изберете да го поставите индикаторот во левото или десното поле на панелот или во една од четирите различни позиции во средишното поле. Ова е имплементирано само во главната гранка на GS45+ на екстензијата.

Дали или не

И ова беше цела оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.