Minetest 5.6.0 пристигнува со подобрувања и поправени грешки

Лансирањето на новата верзија на Minetest 5.6.0, во оваа нова верзија која е претставена Тоа е реализирано многу промени Од кои најважни се подобрувањата на поддршката за сенки, како и одлуката да се заклучи библиотеката IrrlichT, меѓу другото.

За оние кои не се свесни за Minetest, треба да знаат дека ова е позиционирана како отворена крос-платформска верзија на играта MineCraft, што им овозможува на групи играчи заеднички да формираат различни структури од стандардни блокови кои формираат привид на виртуелен свет.

Minetest Се состои од два дела: главниот мотор и модовите. Модовите се тие што ја прават играта поинтересна.

Стандардниот свет што доаѓа со Minetest е основен. Имате добра разновидност на материјали и работи што можете да ги направите, но на пример, нема животни или чудовишта.

Главните новитети на Minetest 5.6.0

Во оваа нова верзија на Minetest 5.6.0 што е претставена, нагласено е дека направено е работа на подобрување на компатибилноста со графичките и влезните уреди.

Исто така, поради застојот во развојот на библиотеката Irrlicht што се користи за 3D рендерирање, проектот создаде своја вилушка: Irrlicht-MT во кои се поправени многу грешки. Исто така, започна процес на чистење на застарениот код и замена на обврзниците на Irrlicht со други библиотеки. Во иднина се планира целосно да се напушти Irrlicht и да се префрли на користење SDL и OpenGL без дополнителни слоеви.

Друга промена што се издвојува од новата верзија е таа додадена поддршка за динамично прикажување на сенки Тие се менуваат според положбата на сонцето и месечината.

Можеме да најдеме и во оваа нова верзија на Minetest 5.6.0 дека беше обезбедена правилна класификација за транспарентност, што овозможи да се ослободиме од неколку проблеми што се јавуваат при прикажување на проѕирни материјали, како течности и стакло.

Од друга страна, се истакнува дека е подобрено управувањето со модовите, Ова обезбедува можност да се користи мод на повеќе места (на пример, како зависност од други модови) и селективно да се вклучат специфични примери на модови.

Процесот на регистрација на играчи е поедноставен, дополнително се додадени посебни копчиња за регистрација и најавување и додаден е посебен дијалог за регистрација, кој ги интегрира функциите на отстранетиот дијалог за потврда на лозинката.

Додадено поддршка за извршување Lua код во друга нишка на mod API за да се симнат пресметките со интензивни ресурси за да не ја блокираат главната нишка.

Од другите промени што се издвојуваат на оваа нова верзија:

 • Различни вредности на патеката за мод во world.mt за да се избегнат проблеми со дупликатните имиња на модовите
 • Зголемете го макс. стандардни блок објекти
 • Вграден: Ви овозможува да отповикате непознати привилегии (
 • Поправени се некои текстури кои не се испраќаат правилно до постарите клиенти
 • Поправете различни проблеми поврзани со регистрација/автентикација
 • Поправки што овозможуваат зависност од модови и модпакети
 • Поправете ги упатствата за изградба на macOS (
 • Различни чистења и подобрувања на кодот C++
 • Список за подобрување на играта DevTest

Конечно, доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе за неа, треба да знаете дека играта е напишана во C++ користејќи го irrlicht 3D моторот, додека јазикот Луа се користи за креирање на екстензии. Кодот на Minetest е лиценциран според LGPL, а средствата на играта се лиценцирани според CC BY-SA 3.0.

Можете да го проверите целосниот дневник за промени на оваа нова верзија на следниот линк.

Како да го инсталирате Minetest на Ubuntu и дериватите?

За оние кои се заинтересирани за инсталирање на Minetest на нивниот систем, треба да знаете дека може да се инсталира директно од складиштата на Убунту.
Само отворете терминал и напишете:

sudo apt install minetest

Иако има и складиште со кое можете побрзо да добивате ажурирања.
Ова се додава со:

sudo add-apt-repository ppa:minetestdevs/stable
sudo apt-get update

И тие се инсталираат со:

sudo apt install minetest

Конечно, генерално тМоже да се инсталира и на која било дистрибуција на Linux што поддржува пакети Flatpak.

Оваа инсталација може да се изврши со извршување на следново во терминал:

flatpak install flathub net.minetest.Minetest

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.