Ubuntu Touch базиран на 20.04 конечно доаѓа до оригиналниот PineTab

PineTab со Ubuntu Touch OTA-3 базиран на Focal Fossa

Во текот на оваа недела ОТА-3 на Убунту допир базирано на Ubuntu 20.04. По подигнување на основата на Фокална Фоса Нумерирањето беше рестартирано, така што ќе мора да се нарекува само „OTA-3“. Кога ќе дојде време ќе објавиме статија (ние веќе го направивме тоа) со новите функции вклучени во оваа верзија, но овде носиме добри вести за оние кои беа трпеливи и го задржаа оригиналниот PineTab дури и кога се чинеше дека е целосно напуштен.

Не можев. Се ослободив од него и, искрено, не се ни сеќавам кога. Во кој било медиум преку кој се бара поддршка или информации за тоа што ќе се случи со пинетаб Во оригиналот, беа примени одговори како „не се продаде доволно“ или беа прочитани информации за оперативниот систем кој ја напушта поддршката. Со тоа, со Xenial ТЕЛЕОПРЕВАТИ.

Ubuntu Touch OTA-3 доаѓа на уредите PINE64

Но, работите наскоро би можеле многу да се сменат. Нема да можам да известувам за степенот до кој го прави ова бидејќи веќе немам таков, но UBports ги додаде сите уреди PINE64 на својата листа на компатибилни уреди, особено PinePhone, PinePhone Pro, PineTab и PineTab2. Во сите случаи вклучете ја ознаката „бета“., но бета е повеќе од ништо. Всушност, имав PineTab повеќе од две години и не се сеќавам дека некогаш сум бил на стабилниот канал; Секогаш бев во Dev.

Инсталирањето мора да се направи преку снимање, правејќи го „блицот“, што ја согорува сликата на SD-картичка или хард диск. Сликите се достапни на овој линк, и за да го инсталирате во внатрешната меморија, треба да го направите она што е објаснето во оваа статија Скокни возење: сликата е снимена Скокни возење Во SD, SD се вметнува во уредот и се подигнува поврзан со компјутер. Компјутерот ќе го препознае и ќе дозволи да се инсталира која било компатибилна слика.

Не е јасно до каде ќе одат функционалностите по ажурирањето. Со малку среќа можно е користење на Libertine (апликации за складиште со графички интерфејс). Ако е така, можеби избрзав да се ослободам од мојата...


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.