Ubuntu Touch OTA-1 Focal веќе е достапен, но засега само малкумина среќници ќе можат да уживаат во него

Ubuntu Touch OTA-1 Focal

Ако не се лажам, утре ќе излезе Ubuntu Touch OTA-25. Ќе биде последен базиран на Xenial Xerus, а следниот веќе ќе се базира на Ubuntu 20.04. Впрочем, тоа „следно“ пристигна денеска: со името на Ubuntu Touch OTA-1 Focal, првата стабилна верзија сега може да се користи на Ubuntu Touch што не е базиран на 16.04. Вистина е дека имало нешто порано, но ова беше основата со која оваа допирна верзија на Ubuntu почна да станува популарна.

Добрата вест не е за секого. Во моментов, UBports вели дека Ubuntu Touch OTA-1 Focal (кој ќе видиме дали ќе продолжи да се нарекува така во иднина) може да се користи само на Fairphone 4, Google Pixel 3a, Vollaphone 22, Vollaphone X и Vollaphone. Тоа го кажуваат и таму други уреди што работат со оваа верзија на Focal, но многу функции може да се изгубат во оваа ОТА-1, па ќе мора да чекаат.

Најистакнатите промени на Ubuntu Touch OTA-1 Focal

 • Врз основа на Ubuntu 20.04 Focal Fossa. Изгледа вреди да се спомене дека оваа верзија излезе пред 3 години, па останаа „само“ две поддршка.
 • Поддршка за уреди базирани на Android 9+.
 • Lomiri е достапен на други дистрибуции освен Ubuntu.
 • Променет од Upstart во Systemd.
 • Платформата за превод (i18n) е преместена на веб-страница.
 • Тие се преместени од GitHub во Gitlab.
 • Сега користи знамиња Ајана наместо знамињата на Убунту.
 • Сега користат waydroid наместо Anbox. Првата се заснова на втората, но нејзината заедница е поактивна.
 • Нов „пренесен“ стил (направи „порти“) за „превозници“ на уреди.
 • Поддржува градење на многу компоненти во GCC-12 и Qt 5.15, што го прави проектот доказ за иднината.

Во најважниот дел за поправки на грешки, се споменува дека некои уреди не можеле да го исклучат микрофонот за време на повици или дека контекстуалното мени во Morph, во стандардниот веб-прелистувач, е поправено.

Други подобрувања

 • Управувачот со мрежа ја доби верзијата 22.04 на Ubuntu (v1.36.6).
 • Bluez ја доби Ubuntu верзијата 22.04 (v5.64).
 • Телефонски куп: Поддршка за пренос на мобилни телефони (експериментална карактеристика, сè уште не е универзално поддржана).
 • Libertine: Користење на обвивка со меурчиња за четкање.
 • Nuntium: Поправени различни проблеми при примање MMS пораки.
 • Mir / qtmir: Подобрена интеграција со Xwayland и поддршка за извршување на наследените апликации X11 во Lomiri Shell.
 • Aethercast: Сега е овозможено на Fairphone 4 и Xiaomi Mi A2.
 • Синхронизиран монитор: ја направи услугата многу поробусна.
 • Ломири Школка:
  • Додадено е кружно (како часовник) како ПИН-код.
  • Поддржува PIN кодови помеѓу 4 и 12 цифри (претходно: ограничено на 4 цифри).
  • Визуелно ажурирање на различни ефекти.
  • Го направи префрлувањето помеѓу режимот на телефонот и режимот на работната површина (преку приклучната станица поврзана со телефонот) посилно.
  • Прелиминарна поддршка за работниот простор во режим на работна површина.
  • Менијата на индикаторите сега може да бидат полупроѕирни.
 • Индикатор за тастатура: Целосно препишување во C.
 • Сите компоненти: Поправени се многу предупредувања за компајлерот / известувања за застарување за сите компоненти на Lomiri.
 • Позадини на Ломири: дополнителни уметнички дела во позадина.
 • Ажурирани податоците на давателот на широкопојасен интернет.
 • adb: Подобрено искуство со развивачите (интеграција со PAM/најава, соодветна конфигурација на терминалот).
 • Поддршка за USB-C USB-PD.

Подобрувања во претходно инсталираните апликации

 • Морф прелистувач:
  • Неодамнешна верзија на qtwebengine (v5.15.11).
  • Хардверско забрзано декодирање на видео на QtWebEngine, со поддршка за репродукција на видео до 2K на популарни видео сајтови.
  • Сега е возможен видео разговор (на пр. преку Jitsi Meet).
 • Апликација за камера - Апликација за читање баркод преку lomiri-camera-app, им овозможува на развивачите на апликации да користат централно обезбеден интерфејс за читач на баркодови.
 • Апликации за бирач/пораки (и стартер Lomiri): Означување на нови/пропуштени повици/пораки преку иконите на амблемите во стартерот Lomiri.
 • Календарска апликација: Ви овозможува да додавате белешки за контакт и URL.
 • Апликација за пораки: додајте зум на текстот на разговорот со помош на гестот за штипкање и ширење. Подобрена брзина на вчитување.
 • Календарска апликација: Подобрувања на перформансите.
 • Музичка апликација: Читање аудио датотеки од услугата Content Hub.

Како да се надградите на Ubuntu Touch OTA-1 Focal

Ако сте во групата на среќници, ажурирањето е едноставно како одење до поставки/надградби/поставки/канали и префрлување на каналот 20.04. Корисниците на ананас, односно на уред PINE64 се ажурираат на друг начин, па ќе мора да чекаат друг пат. Повеќе информации во порака за порака.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.