Ubuntu Touch OTA-2 Focal вклучува поддршка за Fairphone 3 и Vollaphone X23

Ubuntu Touch OTA-2 Focal

Со одредено задоцнување, ако се земе предвид дека Ubuntu 16.04 престана да има поддршка во 2021 година, UBports го објави во март 2023 година прво ОТА del Убунту допир веќе врз основа на Focal Fossa (20.04). Сега, по четири месеци работа, веќе имаме тука OTA-2 Focal, и веројатно ќе престане да го вклучува името на животното во следниот. Она што ова го сугерира се фразите "Ова издание на Ubuntu Touch се базира на Ubuntu 20.04. Ќе престанеме да го истакнуваме ова во следното издание на OTA. Претпоставуваме дека сите дотогаш знаете„. Друга можност е да престанат да го кажуваат и да го остават името на животното.

Меѓу новитетите има поддржани нови уреди, поправени се нови функции и грешки. Уредите што веќе можат да користат Ubuntu Touch базиран на Focal Fossa се Fairphone 3, Vollaphone X23 и F(x)tec Pro1 X. Она што го имате подолу се списоците со нови функции и поправени грешки.

Што е ново во Ubuntu Touch Focal OTA-2

Многу подобрувања во апликацијата за поставки:

 • Распоредот на некои страници (на пр. Звук) е прилагоден за да биде поконзистентен. Ветуваат повеќе промени во иднина.
 • Додадените приспособени слики во позадина сега може да се избришат, во случај да не ја сакате повеќе таа слика за заднина.
 • Чувствителноста на гестовите на рабовите сега може да се прилагоди во Lomiri. Ако ставите куќиште или браник на вашиот уред, сега можете да ја зголемите ширината на граничната област за да го олесните. Или можеби ни е премногу чувствително, сега можеме и да го намалиме. Новите поставки се наоѓаат во Системски поставки > Гестови. Во моментов е видливо само на уред кој поддржува двојно допирање за будење.
 • Физичкото копче на камерата сега може да се користи за фотографирање.
 • Кога барате датотека од апликацијата Управувач со датотеки преку Content Hub, апликацијата се отвора понепречено.

Поправени грешки

 • Поправено е можноста за ресетирање на поставките за APN на стандардни (во базата на податоци).
 • Подобрена е сигурноста на активирањето на жариштето. Поточно, сега е можно да се овозможи и оневозможи хотспот на уредите Volla Phone. Покрај тоа, сега е можно да се активира жариштето заштитено со лозинка на уредите Volla Phone.
 • Bluetooth треба да биде посигурно достапен по рестартирање.
 • Сега е можно повторно да се инсталираат претходно инсталираните апликации откако ќе се отстранат.
 • Ако SIM-картичката со PIN е вметната при подигнување, екранот за отклучување на SIM-картичката треба да се појави посигурно без експлицитно да се бара.
 • Измислен екран со прскање на XWayland повеќе не треба да се појавува при стартување на апликацијата X.
 • QtWebEngine е ажуриран на 5.15.14. Поправен е и проблемот при пребарување на видео.
 • Режимот на подигнувач на одредени уреди (особено Volla Phones) повеќе не се подига.
 • Апликациите за кликнување сега можат повторно да ги репродуцираат самоиспратените медиуми.
 • Поправена е можноста за избор на прилагоден звук на аларм.
 • Фиксна репродукција на видео на некои уреди базирани на Mediatek.
 • Во Morph (стандардниот веб-прелистувач), грешките во сертификатот сега секогаш се прикажуваат во сесијата.
 • Можност за ресетирање на „Мешани APN“. Ова го поправа испраќањето MMS на одредени оператори со рачен APN влез. Сепак, базата на податоци на APN е сè уште застарена, што значи дека MMS сè уште не работи на многу оператори.
 • Поправена е лажната грешка со неприкажување на барањето за дозвола при користење на камерата на некои уреди.

Како да преземете Ubuntu Touch OTA-2

Корисниците кои веќе ја имаат инсталирано Focal-базирана верзија на Ubuntu Touch и се на стабилен канал (стандардно) ќе го добијат ажурирањето од делот за ажурирања на поставките. Ако сè уште не се појави, бидете трпеливи; UBports прави прогресивни изданија за да избегне колапс на своите сервери. За нови корисници, Ubuntu Touch може да се инсталира со следење на упатствата во овој линк, малку различно во зависност од уредот.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.