Ubuntu Touch OTA-23 продолжува да поправа неколку грешки бидејќи проектот работи паралелно за повторно да го заснова системот на Focal Fossa

Ubuntu Touch OTA-23

Focal Fossa веќе долго време се споменува на UBports. Ubuntu Touch моментално се базира на оперативниот систем што Canonical го објави во април 2016 година и помина една година без поддршка, но сè има причина: тие сакаат да ги прават работите како што треба. Така денес тие започнаа la ОТА-23, а неговата листа на нови функции не е многу долга токму поради таа причина: тие постојано го поправаат и се обидуваат да го подобрат она што веќе постои, но веќе внимаваат на иднината.

Со ова издание малку се повторува веста објавена со доаѓањето на ОТА-22, минатиот февруари. Нема ништо особено извонредно да се каже, освен што тие ги поправаат проблемите што ги наоѓаат во тековната верзија на Ubuntu Touch. Пак го спомнаа и тоа тие работат на повторно засновање на системот на Focal Fossa, верзијата на Ubuntu објавена во април 2020 година.

Определување на Ubuntu Touch OTA-23

Читајќи ја белешката за ослободување, тие дадоа список на поддржани уреди и зачудувачки е што, ако не сум пропуштил ништо, тие не додале поддршка за нови. Значи сеуште важи списокот објавен минатиот февруари. Што се однесува до вести, тие истакнаа:

 • Почетна поддршка за FM радија за BQ E4.5, BQ E5 и Xiaomi Note 7 Pro. Се очекуваат повеќе подобрувања, но нема да работи на други уреди на краток рок бидејќи им треба дотерување на јадрото. Ветуваат дека во иднина ќе поддржуваат повеќе телефони.
 • Мали подобрувања во управувањето со MMS во апликацијата за пораки и пораките со симболи типични за јазикот HTML веќе не се скратени.
 • Поддршка за декодирање на видео во апликацијата за медиа плеер на JingPad A1.
 • Поддршка за безжични екрани.
 • Суптилно затемнето позадинско осветлување.
 • Корекција на грешка:
  • Подобрувања на надворешниот екран: скалирањето на мерачот сега е точно на надворешните екрани, стартерот и фиоката за апликации повеќе не исчезнуваат кога се ракуваат со глувчето.
  • Репродукцијата на звукот при влегување и излегување од спиење беше непречена на некои уреди.
  • WiFi го нервира корисникот за веќе познатите лозинки и создава нови конекции по случаен избор.

ОТА-23 сега е достапна на стабилниот канал на Ubuntu Touch, така што веќе може да се инсталира од истиот уред. PinePhone и PineTab добиваат ажурирања со различни броеви.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.