Ubuntu Touch OTA-24 сега е достапен и е претпоследна верзија базирана на Ubuntu 16.04

Ubuntu Touch во близина на Focal Fossa

Во одреден момент тоа ќе мора да биде вистина, а се чини дека сме блиску до тоа. Убунту допир сега е базиран на Ubuntu 16.04, Xenial Xerus кој пред шест години тоа беше објавено и еден и пол кој повеќе не е поддржан, но секогаш се зборуваше дека подобро доцна отколку никогаш. И не, не е дека најновата верзија на оперативниот систем веќе е базирана на Focal Fosa; е тоа што уверуваат дека сме пред последното пред да го направиме скокот до базата 20.04.

Значи објави UBports на неговиот блог, велејќи дека ОТА-24 тоа е последно од 16.04 со важни функции и дека во наредниот, во ОТА-25, засега ќе се фокусираат на поправање на грешките, се претпоставува и се очекува дека во ОТА-26 ќе почнеме да користиме Ubuntu. Допир врз основа на Ubuntu 20.04. Ова е добра вест, се разбира, но најпесимистите ќе запомнат дека основата што ќе ја користат во моментот на скокот ќе биде онаа што е кај нас веќе три години, па поддршката ќе се намали од 5 на 2 години. (до 2025 година).

Ubuntu Touch OTA-24, новости

Одделна основа, ОТА-24 ги воведе овие нови функции:

 • Отклучување со отпечаток од прст: подолго време на чекање помеѓу повторувањата за читање.
 • Почетна поддршка на гестови со двоен допир за да се разбудат избраните уреди.
 • Ракувајте со шемата за URL на sms:// за правилно да ја отворите апликацијата за пораки.
 • Aethercast: 1080p поддршка, други поправки.
 • Апликација за пораки и среден софтвер за SMS/mms: Различни поправки.
 • Медиумските копчиња на слушалките работат на повеќето уреди.
 • Поставки за перформанси на платформата Mir-Android, може да се конфигурираат.
 • Поправени грешки:
  • Апликацијата за пораки по случаен избор се замрзнува по притискање на копчето за назад во разговор.
  • Заднината на работната површина прикажува ротирани слики направени со камерата на уредот.
  • Google Pixel 3a: A/V десинхронизирање при снимање видео.
  • Подобрени интерактивни перформанси за замаглување на фиоки.
  • „Reset Launcher“ ги замрзнува поставките на системот lomiri.
  • Bluetooth со volla телефон се расипа на почетокот на април

Корисниците на стабилниот канал ќе го добијат ова ажурирање од екранот за поставки на ОС.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.