Ubuntu Unity 22.04 пристигнува со стандардна поддршка за flatpak и менување на некои стандардни апликации

Убунту единство 22.04

Денес, 21 април, беше денот кога семејството Џеми Медузи требаше да пристигне, а тоа се случува. Иако има уште неколку вкусови за објавување на нивните белешки за издавање, сите тие може да се преземат од cdimage.ubuntu.com. Она што не може да се преземе од таму се „Ремиксите“, односно вкусовите на Убунту кои во моментов се наменети да станат официјални, но не се. Првиот од нив објави неговото лансирање тоа беше Убунту единство 22.04, кој е развиен од младиот член на Canonical Rudra Saraswat.

Сарасват се справува и со друг софтвер за Ubuntu, како што се Ubuntu Web или играбунту, па се очекува тој да даде уште една изјава денеска или во текот на викендот. Во секој случај, првото нешто што е најавено е Ubuntu Unity 22.04, од кои би истакнал дека има вклучено поддршка за flatpak пакети и стандардното складиште Flathub.

Определување на Ubuntu Unity 22.04

Белешките за издавање за ова издание не вклучуваат многу детали, така што без време за преземање и тестирање на ISO, не можеме да провериме некои детали.

 • Линукс 5.15.
 • Поддржано до… не пишува, но се очекува да биде поддржано најмалку две години, додека не излезе Ubuntu 24.04. Нормално би било три години, до април 2025 година.
 • Фајрфокс стандардно, принуден потег бидејќи верзијата „DEB“ нема да биде вклучена во ниту едно официјално складиште.
 • Следниве стандардни замени на апликации се направени за да изгледаат подобро во интерфејсот Unity:
  • Прегледувач на документи од Лектерн.
  • Уредувачот на текст од Плума.
  • VLC видео плеер.
  • Прегледувач на слики од МНИ.
  • Системскиот монитор од MATE System Monitor.
 • ISO повеќе не ги раздвојува BIOS-от и UEFI, така што истиот ISO може да се користи и во двата случаи.

Ubuntu Unity 22.04 сега може да се преземе од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар Роман dijo

  Промената на апликациите беше неопходна. Стандардните апликации на Gnome не се вклопуваа добро со Unity, но со Mate изгледаат многу подобро.