Ubuntu Unity 22.10 дебитира како официјален вкус со Unity 7.6, првото големо ажурирање на работната површина во шест години

Убунту единство 22.10

Кој ќе ми кажеше? Јас, кога Canonical премина на Unity беше кога почнав да се занимавам со „distro hopping“, гледам како никогаш не сум ја имал апсолутната вистина и ова е првиот од последните ремикси во стане официјален вкус. Ако има, тоа е затоа што дел од заедницата е заинтересиран. Поради оваа причина и затоа што младата Рудра Сарасват заврши одлична работа со Unity и одржување на она што сега е дел од семејството на Ubuntu. Твојот труд е награден, и Убунту единство 22.10 повеќе не е „ремикс“.

Во текот на летото, Сарасват објавен првото големо ажурирање на Unity за шест години. верзија беше единство 7.6, а тоа е работната површина што ја користи Ubuntu Unity 22.10, со кодно име, и како и останатите негови браќа, Kinetic Kudu. Што се однесува до кернелот, тој користи Linux 5.19, а подолу ја имате листата на најистакнатите нови функции што се појавија заедно со ова ажурирање.

Определување на Ubuntu Unity 22.10

 • Поддржано 9 месеци, до јули 2023 година.
 • Линукс 5.19.
 • Unity 7.6 со овие вести:
  • Цртичката (фрлач на апликации) и HUD се редизајнирани за да им дадат модерен и елегантен изглед.
  • Поддршката за акцентните бои е додадена во Unity и unity-control-center, а списокот на теми во unity-control-center е ажуриран.
  • Поправени скршени информации за апликацијата и оценки во прегледот на контролната табла.
  • Информативната табла во unity-control-center е ажурирана.
  • Заоблените агли на цртичката се подобрени.
  • Поправено копчето „Празни ѓубре“ на пристаништето (сега користи Немо наместо Наутилус).
  • Го мигрираше целиот изворен код на школка Unity7 во GitLab и го компајлира на 22.04.
  • Дизајнот е многу порамен, но ја задржува заматувањето на целиот систем.
  • Менијата за приклучување и советите за алатки имаат помодерен изглед.
  • Режимот со слаба графика сега работи многу подобро и цртичката е побрза од кога било.
  • Употребата на RAM меморија во Unity7 сега е малку помала, додека употребата на RAM е значително намалена на околу 700-800 MBs во Ubuntu Unity 22.04.
  • Поправен е независен фрлач за тестирање Unity7 (ова ќе им помогне на соработниците на Unity7).
  • Проверката на грешки е оневозможена и времето за градење е многу пократко (ова ќе им помогне на соработниците на Unity7).

Воведува нов прекинувач од панелот за префрлање помеѓу темна и светла тема и помеѓу акцентни бои. Исто така, ги заменува сите апликации на libadwaita со MATE алтернативи. ISO е многу помал, со 2,8 GB. Искористувањето на RAM меморијата, исто така, значително се намали (околу 650 MB во мирување).

Убунту единство 22.10 сега достапен од официјална веб-страница, како и во cdimage на Ubuntu. Можеш да апдејтираш и од истиот оперативен систем ако си во Jammy Jellyfish, но лично, со оглед на тоа што е прва официјална верзија и мое лично хоби, би ти препорачал да го инсталираш оперативниот систем од почеток. Во секој случај, би сакал да му честитам на Сарасват и на сите корисници кои ја пропуштија верзијата на Ubuntu со работната површина на Unity. Добредојдовте.

Download:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Селио dijo

  За мене, нешто многу добро, бидејќи тоа беше десктопот што најмногу ми се допадна од она што го направија во Ubuntu.