UbuntuDDE 21.10 Impish Indri е многу подоцна од очекуваното со Linux 5.13 и најновата верзија на DDE

Ubuntu DDE 21.10

Тие веќе кажаа: „долго чекање, нели?„. И да, одамна е. Всушност, веќе не го очекував, до степен да го ставам како пример Потпирањето на мал проект не е толку безбедно како на поголем. Но, еј, чекањето заврши, и денес, првиот ден од 2022 година, Ubuntu DDE 21.10 Имшиш Индри пристигна со некои од вестите споделени со останатите браќа и други со своите.

Главната новина што ја споделува со семејството Impish е кернелот, Linux 5.13 кој во случај на Ubuntu DDE 21.10 Веќе излезе со 22 ревизии од Canonical. Помеѓу останатите вести, се издвојува и нешто што се очекуваше, кое ја користи најновата верзија на Deepin Desktop Environment, или така велат.

Најдобри моменти на UbuntuDDE 21.10 Impish Indri

 • Засновано на Ubuntu 21.10 со Linux кернел 5.13.0-22.
 • Ажурирано на најновите софтверски пакети и на располагање Deepin Desktop Environment. Без да го намалиме ISO, не можеме да потврдиме дали е тоа така, но веројатно е до моментот кога ќе пристигне.
 • Продавницата DDE е ажурирана на 1.2.3.
 • Firefox 95.0.1 како стандарден веб прелистувач, не објаснуваат дали е официјална верзија на складишта или веќе се префрлиле на користење на Snap верзијата.
 • LibreOffice 7.2.3.2 како стандарден канцелариски пакет.
 • Инсталатер Calamares за олеснување на инсталацијата на дистрибуцијата.
 • Поправено замрзнување на црниот екран кога се обидувате да се најавите.
 • Поправени инстант волумени прикажани во Управувачот со датотеки.
 • Вклучува неколку важни поправени грешки од UbuntuDDE Remix Team и upstream (DDE).
 • Повозбудливи идни софтверски пакети преку OTA ажурирања.
 • Нови убави и активни позадини од Deepin Community и UbuntuDDE Remix.

UbuntuDDE е нормално лансирање И, како таков, ќе биде поддржан 9 месеци или можеби 6 ако се земе предвид дека е пристигнат во јануари а не во октомври кога треба. Постојните корисници можат да се надградат од истиот оперативен систем или со инсталирање на системот од новиот ISO.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.