UbuntuDDE Remix 22.04 ја носи работната површина на Deepin на Jammy Jellyfish, доцна, но барем не го користи Firefox како момент

Ubuntu DDE Remix 22.04

Од ремиксите кои сè уште се обидуваат да влезат во семејството на Ubuntu, ако ме прашаат за еден што мислев дека ќе падне на патот, без двоумење би одговорил дека верзијата за десктоп на Deepin. Вашиот 21.10 llegó веќе во она што би било 22.01, а во Jammy Jellyfish беше уште полошо, бидејќи пред неколку часа тоа е официјализирано лансирањето на Ubuntu DDE Remix 22.04, кога остатокот од семејството беше лансиран пред 5 месеци и еден недостасува за 22.10 да биде лансиран.

И тоа е дека, иако треба да ги поддржувате, треба да бидете внимателни и со софтверот што го развиваат малите проекти. на почетокот на годината јас напишав напис за тоа што може да се случи ако решиме да веруваме на нешто што е изменета верзија на нешто друго што веќе функционира. Glympse повеќе го нема, а овој UbuntuDDE Remix 22.04 пристигнува со 5 месеци доцнење. Лошото не би биле одложувањата, туку тоа што престана да постои. И покрај тоа, повторувам, мора да ги поддржуваме најмалите, особено оние корисници на Ubuntu кои форматираат на секои 6 месеци (јас го правев тоа).

Исто така, морам да кажам дека го користам Ubuntu MATE уште од неговата прва верзија, а MATE исто така се роди како ремикс. Сè може да се случи, а кој знае, UbuntuDDE може да стане одлична опција ако стане официјален вкус. Но, иако можеби не изгледа така, овој напис е за лансирање, а потоа го имате вести повеќе главните моменти на UbuntuDDE Remix 22.04.

повеќе вести главните моменти на UbuntuDDE Remix 22.04

 • Врз основа на Ubuntu 22.04 Jammy. Не кажуваат до кога ќе се поддржува, но се претпоставува дека ќе биде за три години (до 2025 година).
 • Вклучување на DDE Grand Search (Shift + празно место за да се активира).
 • Ажурирани верзии на претходно инсталирани домашни апликации базирани на DTK, вклучувајќи Deepin Music, Deepin Movie, Image Viewer, Boot Maker, System Monitor, Deepin Calculator, Deepin Text Editor, Deepin Terminal и многу повеќе.
 • Firefox од официјалното складиште на Mozilla како стандарден веб-прелистувач.
 • LibreOffice 7.3.6.2 како стандарден канцелариски пакет.
 • Најновите основни пакети на Ubuntu се претходно инсталирани.
 • Линукс кернелот 5.15.0 со нов драјвер за датотечен систем NTFS и нов сервер за датотеки SMB во кернелот.
 • Нови и убави позадини и средства од тимот на UbuntuDDE Remix и Deepin.
 • Стилот базиран на QT активиран во Calamares Installer за да се олесни инсталирањето на Distro.
 • DDE Store е претходно инсталиран.
 • Повозбудливи идни ажурирања на софтвер преку OTA ажурирања.

Firefox во DEB верзија

Она што е впечатливо е тоа Firefox ќе биде достапен во својата DEB верзија, оној од официјалното складиште на Mozilla. Добрата работа што не е официјален вкус е што не можете да се подложите на тиранските наредби на Canonical. Ubuntu Sway Remix направи нешто слично, но подрастично: стандардно не поддржува snap пакети. Моментално се официјални вкусови, ако стигнат ќе треба да користат Firefox како snap и snap пакети општо пошто се развиени од Canonical и нема да дадат, или така мислам, раката да се вртат.

Ubuntu DDE Remix 22.04 сега може да се преземе од овој линк, каде што наоѓаме две опции за директно преземање и торентот. Неговите развивачи велат дека добиле голема помош од членови на други проекти, како што се Arch Linux, Deepin, Debian и Ubuntu, па не може да се каже дека не добиваат поддршка. Не знаеме што носи иднината за овој ремикс, но се надевам дека поддршката ќе продолжи и работите/роковите ќе се подобрат во иднина.

Ако на крајот не успеат да станат дел од семејството на Ubuntu, мора да запомниме дека веќе ги има 9 официјални вкусови, ако додадеме на Ubuntu Unity кој ќе ја објави својата прва официјална верзија во рок од еден месец. Покрај тоа, тие исто така сакаат да станат официјални Cinnamon, Sway, Web... Постојат опции и не можеме а да не погледнеме наопаку во Linux Mint, за некои корисници „најдобриот Ubuntu“ што постои. Дали ова создава фрагментација или не е мислење на секој, а мислам дека не, дека секој проект се грижи за своето и не се меша во работата на другите, па на крајот добиваме само опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.