BlueOS: Оперативен систем кој користи Rust и поддржува Linux

BlueOS: Оперативен систем кој користи Rust и поддржува Linux

BlueOS: Оперативен систем кој користи Rust и поддржува Linux

Пред неколку часа, во нашата публикација наречена Fuchsia: Што е тоа и што има ново во нејзината најнова верзија F14?, ви кажавме за прв пат овде на Ubunlog, за Fuchsia, експериментален мобилен оперативен систем од Google кој е алтернатива што не е Linux на сегашниот Android. И како што можевме да видиме во него, има многу други кои обично се базираат на Android и Linux Kernel, а други кои не се.

Поради оваа причина, и искористување на предностите новина на лансирањето на BlueOS, уште еден мобилен оперативен систем, не Линукс, но кој е дизајниран да го поддржува, а кој исто така се издвојува во ИТ екосистем на мобилни оперативни системи за развој со користење на програмскиот јазик Rust; Па денес накратко ќе коментираме за малку што се уште се знае за тоа.

Fuchsia: Што е тоа и што има ново во нејзината најнова верзија F14?

Fuchsia: Што е тоа и што има ново во нејзината најнова верзија F14?

Но, пред да ја започнете оваа објава за веста за овој нов неслободен мултиплатформски оперативен систем наречен "BlueOS", Ви препорачуваме да го истражите претходното содржина поврзана со слична содржина, на крајот од читањето:

Fuchsia: Што е тоа и што има ново во нејзината најнова верзија F14?
Поврзана статија:
Fuchsia: Што е тоа и што има ново во нејзината најнова верзија F14?

Оперативен систем Blue River (BlueOS): Rust јазикот како развојен јазик

Оперативен систем Blue River (BlueOS): Rust јазикот како развојен јазик

Што е BlueOS и што се знае за него досега?

Досега не се знае многу за ова. необичен и неодамнешен оперативен систем, но мала анализа на вашата официјална веб-страница (на кинески) ни овозможува да знаеме и да истакнеме одредени важни детали, меѓу кои се издвојуваат следните 10:

 1. Во развој е од 2018 година од страна на кинеската компанија наречена Vivo.
 2. Нејзиното јадро е напишано со програмскиот јазик Rust, кој е со отворен код.
 3. Независен е од Андроид, односно засега е некомпатибилен со апликациите за Android.
 4. Не е наменет да биде замена за OriginOS, ниту пак FuntouchOS, исто така во сопственост на Vivo.
 5. Првично е наменет за IoT уреди и Wearables, а можеби подоцна и за мобилни телефони.
 6. Нуди многу брза брзина на стартување на апликациите и има одлични перформанси при отворање и управување со нив на екранот.
 7. Поддржува различни хардверски архитектури, со повеќе Posix стандардни кернели и поддржува Linux кернели, а исто така поддржува и RTOS кернели.
 8. Ги поддржува стандардите за технологија за брзи апликации и им обезбедува на програмерите сопствени комплети за развој, наречени Blue River SDK и Blue River Studio.
 9. Имплементира сервисни мотори за вештачка интелигенција и потсистеми за повеќе режими за внесување врз основа на големи можности за модели на вештачка интелигенција, обезбедувајќи мултимодален влез и излез, меѓу другите придобивки.
 10. Во иднина, се очекува дека неговата алатка Copilot може да обезбеди генерирање код, слика и текст, покрај другите можности, кои ја подобруваат продуктивноста на нејзините корисници во одредени области.

Оперативниот систем Blue River го избра јазикот Rust како јазик за развој на системот помеѓу двете димензии на перформанси и безбедност. Голем број безбедносни карактеристики, како што се моделот на сопственост и животниот циклус на јазикот Rust, гарантираат дека безбедносните пропусти предизвикани од неправилно користење на меморијата може да се откријат за време на фазата на компилација. Blue River OS е првиот оперативен систем во индустријата чија системска рамка е напишана на јазикот Rust, со што се обезбедува безбедност на меморијата и безбедност на истовремена од изворот. За BlueOS

за Руст
Поврзана статија:
'Рѓа, инсталирај го овој програмски јазик на Ubuntu 18.04

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, «BlueOS » интересно е проект за неслободен или отворен оперативен систем развиен со Rust (програмски јазик со отворен код), кој штотуку доаѓа во јавноста и сигурно ќе го најде своето место меѓу многуте опции достапни на пазарот. Пред сè, сега кога лансирањето на алтернативи на Android, како што се HarmonyOS и HyperOS, е многу модерно. Но, без сомнение, BlueOS е добар пример за тоа Моќта и разновидноста на програмскиот јазик Rust.

За крај, не заборавајте да ја споделите оваа забавна и интересна објава со другите, како и посетете го почетокот на нашата «сајт» en Español. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма за да истражите повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux. Запад група, за повеќе информации за денешната тема.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.