Bootiso, креирајте бутабилен USB-диск од терминал

за бутизо

Во следната статија ќе погледнеме во Bootiso. Оваа алатка ќе ни овозможи креирајте бутабилен USB-диск од ISO-слики на многу едноставен начин. Треба да работи со какви било ISO дистрибуција на Gnu / Linux, како и ISO датотеки на Microsoft Windows.

Bootiso е a скрипта за баш. Со нив можеме безбедно да создадеме бутабилен USB-уред од ISO-датотека. Оваа алатка е многу корисна ако не сакате да користите директно ДД. Може да ни биде интересно и во случаи кога dd сам не е доволен, како на пример при креирање бутабилен Windows USB диск.

Проверки што треба да ги спроведе Bootiso

Оваа скрипта Баш ќе ги изврши следниве проверки за да се осигура дека системот не е расипан и дека резултирачкиот бутабилен УСБ-уред работи правилно:

 • Showе покаже а порака за потврда пред бришење и партиционирање УСБ-уреди.
 • Проверете ја ISO-датотеката и изберете го најдобриот режим за копирање.
 • Проверете дали ISO има правилен вид мимика.
 • Уверете се дека тоа уредот што го избираме е всушност поврзан преку USB и се затвора ако не, што спречува евентуално оштетување на системот.
 • Проверува дали избраната ставка е партиција.
 • Се справува со неуспеси на надворешната команда.
 • Самата скрипта е отпечатена и потврдена со школка и форматирана со shfmt за да се обезбеди квалитетот на кодот.

Општи карактеристики на Bootiso

Алатката обезбедува неколку функции кои сакаат да му помогнат на корисникот со прикажување на список на достапни УСБ-уреди, ако има повеќе од една, пред да го напишете ISO на USB-уредот. Тоа ќе ни овозможи да ја конфигурираме етикетата на партицијата и многу повеќе. Премногу проверете дали недостасуваат потребните зависности и бара од корисникот да ги инсталира.

Во своето последно ажурирање, оваа алатка вклучи нов автоматски режим што го прави уште полесно создавањето бутабилни USB-дискови од ISO-датотеките. Значи само треба да го поврзете USB-уредот, да стартувате bootiso и да почекате да се заврши создавањето на бутабилен диск.

Ова е новиот стандарден режим. Кога го користите, bootiso изберете соодветен режим за копирање по прегледот на ISO-датотеката. Нема потреба да наведете УСБ-уред или нешто друго бидејќи bootiso го прави тоа за корисникот.

Оваа верзија нуди и опција (-и, –инспектирај) за да ги прегледате бутабилните способности на ISO-датотеките. Можеме да видиме и како bootiso може да се справи со овие типови датотеки (-ст, –сонда).

Алатката ќе ни понуди опција за извршување брз формат на USB-меморијата. Оваа можност ќе ни овозможи да ја одредиме етикетата и видот на датотечниот систем (vмаснотии, exfat, ntfs, ext2, ext3, ext4 или f2fs) при форматирање.

Преземете го Bootiso

Е можеме зафатете се со оваа алатка на многу едноставен начин благодарение на навивам. Отвораме терминал (Ctrl + Alt + T) и запишуваме во него:

Преземете го bootiso

curl -L https://git.io/bootiso -O

chmod +x bootiso

Со chmod ќе му дадеме дозвола за извршување, за да можеме да ја користиме ново преземената датотека.

Користете Bootiso

За повеќето корисници, водењето bootiso со стандардните вредности треба да биде доволно да креирате работен бутабилен USB-диск. Вие само треба да поврзете USB-уред. После тоа, извршуваме bootiso покажувајќи на ISO-датотеката со кој сакате да креирате бутабилен USB-диск. Основната синтакса што ќе се користи ќе биде нешто како:

./bootiso /ruta/a/la/imagen.iso

Оваа команда претпоставува дека скриптата за стартување е во папката за стартување. Е биде потребно заменете /path/to/la/image.iso со точната патека и името на ISO сакаме да му напишеме на USB стикот. ISO-сликата може да биде дистрибуција на Gnu / Linux или верзија на Microsoft Windows (Windows 7, Windows 8 / 8.1 и Windows 10. Сите тие треба да работат).

користете инсталација за ISO bootiso

Командата не наведува УСБ-уред. Ова е затоа што bootiso ќе побара од нас да избереме една ако има повеќе од една USB меморија поврзана на компјутерот. Ако има само еден, тој ќе го избере автоматски.

Кога креираме бутабилен USB-диск, можеме да користиме различни опции. Можеме да ги консултираме овие опции од страница со бутизо за понапредна употреба отколку што е прикажано во овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.