DeltaTouch, апликација за пораки за Ubuntu Touch

DeltaTouch

DeltaTouch е апликација за пораки која работи преку е-пошта

Пред неколку дена лансирањето на првата верзија на апликацијата за инстант пораки, „DeltaTouch» која е наменета за платформата Ubuntu Touch и која ја користи технологијата Delta Chat за да користи е-пошта како превозно средство наместо сопствени сервери (chat-over-email, специјализиран клиент за пошта што работи како гласник).

Delta Chat е нова апликација за разговор што испраќа пораки преку е-пошта, шифрирани ако е можно, со Autocrypt и покрај тоа, корисникот не мора да се регистрира никаде, само користете ја постојната сметка на Delta Chat

Главни карактеристики на DeltaTouch

Од карактеристиките што се издвојуваат од DeltaTouch, забележано е дека се фокусираше на оние на официјалните клиенти и ги имплементираше еден по еден:

 • постави сметки од
  • најавете се со корисничко име/лозинка
  • конфигурирајте го вториот уред преку QR-код
  • увезете резервна копија
  • скенирајте го QR-кодот на поканата
 • Поддршка за повеќе сметки
 • Креирајте и управувајте со групи и потврдени групи
 • Закачете, архивирајте, исклучете ги разговорите
 • Пребарувајте во разговори
 • Рудиментарен прегледувач на слики
 • Рудиментарен плеер за аудио/гласовни барања
 • Снимајте гласовни пораки, репродуцирајте и потврдете пред да испратите
 • извоз на резервна копија
 • Повеќето поставки како кај официјалните клиенти (прикажи класични е-пошта, големина на автоматско преземање итн.)
 • Способност за промена на поставките за аудио – за да можете да изберете тонови на ѕвонење и јачина на звук за аудио известувања и пораки
 • работи при стартување: за да не мора рачно да го стартувате Delta Chat
 • контрола на вибрации: за известувања

Како карактеристики сè уште не се имплементирани: HTML пораки, Webxdc, шифрирање на базата на податоци, приказ на статусот на врската, индикатор за неодамна прочитана порака, чистење на разговор, работи како примарен уред за поврзување секундарни.

Се споменува дека можни се системски известувања, но тие бараат од корисникот да го оневозможи спиењето во заднина и апликацијата да работи во заднина. Не сум тестирал методично како второто влијае на траењето на батеријата, но мојот прв впечаток е дека не ја троши батеријата многу.

Треба да се спомене дека на Програмерите на DeltaTouch се обидоа да ја рекреираат функционалноста на официјалниот клиент на Delta Chat развиена за Андроид платформа. Сè уште не се имплементирани сите планирани функции, но основната функционалност е веќе достапна за работа.

На пример, програмата ви овозможува да поставите сметка преку QR-код, да скенирате QR покани, да увезувате/извезувате резервни копии, да работите со повеќе сметки, да креирате групи, да закачувате и архивирате разговори, да пребарувате разговори, вграден прегледувач на слики и плеер за звук, праќајте гласовни пораки.

Што се однесува до технологијата Delta Chat, таа ви овозможува да работите преку речиси секој сервер за пошта кој поддржува и SMTP и IMAP (Push-IMAP се користи за брзо одредување на пристигнувањето на нови пораки), наместо да се имплементираат посебни сервери. Шифрирањето е компатибилно со OpenPGP и стандардот за автоматско криптирање за лесно автоматско конфигурирање и размена на клучеви без употреба на сервери за клучеви (клучот автоматски се пренесува во првата испратена порака).

Делта Чет е целосно контролиран од корисникот и не е поврзан со централизирани услуги. Не бара регистрација во нови услуги, можете да користите постоечка е-пошта како идентификатор. Ако дописникот не користи Delta Chat, може да ја прочита пораката како нормална буква.

Борбата против спам се спроведува со филтрирање на пораки од непознати корисници (стандардно, се прикажуваат само пораки од корисниците на адресарот и оние на кои претходно им биле испратени пораки, како и одговорите на сопствените пораки).

Конечно, за оние кои се заинтересирани да дознаат повеќе за тоа, треба да знаат дека изворниот код е напишан во C++ и се дистрибуира под лиценцата GPLv3.

Изградбите на DeltaTouch се достапни за преземање во директориумот OpenStore за верзии на Ubuntu Touch базирани на Ubuntu 16.04 и 20.04.

Можете да ги проверите деталите за ова лансирање во следнава врска.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.