digiKam 7.2.0 пристигнува со подобрувања во моторот за откривање лице, интерфејсот и многу повеќе

По една година на развој беше објавено објавувањето на новата верзија на програмата за управување со збирката фотографии дигиКам 7.2.0 и оваа нова верзија пристигнува решавајќи околу 360 грешки и со бројни подобрувања, од кои се издвојува моторот за откривање на лице, како и албумот, алатката за пребарување ажурирања и многу повеќе.

За оние кои не се свесни за digiKam треба да го знаат тоа ова е бесплатен организатор на слики и уредник на ознаки и отворен извор напишан во C ++ со употреба на KDE апликации.

Работи на најпопуларните работни околини и менаџери на прозорци, под услов да се инсталираат потребните библиотеки.

Ги поддржува сите главни формати на датотеки со слики, како што се JPEG и PNG, како и повеќе од 200 сурови формати на слики и можете да организирате збирки фотографии во албуми базирани на директориуми или динамични албуми по датум, временска рамка или по ознаки.

DigiKam 7.2.0 Клучни нови карактеристики

Во оваа нова верзија мотор за откривање на лице и алатка за отстранување на црвени очи користат нов модел на машинско учење (Јоло) за подобро дефинирање на лица во слики со сложени агли.

Зголемена е и брзината на обработка на податоците и можноста за паралелизирање на операциите е имплементирана, тие беа отстранети од основните датотеки за дистрибуција со податоци од моделот за машинско учење, кои сега се вчитани при траење графички интерфејс преработен за работа со лица и врзете ознаки до нив, како и сродни додатоци.

Друга промена што се издвојува е тоа процесот на управување со албуми со фотографии е подобренПроширени се можностите за групирање информации, забрзан е моторот за филтрирање на излезот на маската, оптимизиран е приказот на својствата и е подобрена поддршката за отстранлив медиум.

Внатрешниот мотор за обработка на RAW слики е ажуриран до верзија libraw 0.21.0. Додадена е поддршка за форматите CR3, RAF и DNG, плус додадена поддршка за нови модели на камери, вклучувајќи iPhone 12 Max / Max Pro, Canon EOS R5, EOS R6, EOS 850D, EOS-1D X Mark III, FujiFilm X -S10, Nikon Z 5, Z 6 II, Z 7 II, Olympus E -M10 Mark IV, Sony ILCE-7C (A7C) и ILCE-7SM3 (A7S III).

На други промени што се истакнуваат:

 • Подобрена алатка за увоз на фотографии од камери, додадена поддршка за автоматско именување во албуми и преименување при поставување.
 • Додадена е алатка за проверка на ажурирања на бинарни склопови со можност за автоматско преземање и инсталирање на истите.
 • Изградбите за macOS се значително подобрени.
  Кодот е оптимизиран за работа со базата на податоци и шемите за складирање што се користат за пребарување, складирање на метаподатоци, препознавање на лице и работа на разни алатки. Подобрена брзина на скенирање при собирање при стартување.
 • Подобрена поддршка за интеграција со семантичкиот пребарувач и со MySQL / MariaDB.
 • Алатките за одржување на базата на податоци се проширени.
  Направена е работа за подобрување на стабилноста и употребливоста на алатката за преименување група датотеки во сериски режим.
  Можноста за зачувување на информациите за локацијата во метаподатоците е додадена и поддршката за GPX-датотеките е подобрена.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за објавената нова верзија, можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате digiKam 7.2.0 на Убунту и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат оваа нова верзија на digiKam 7.2.0 на вашиот систем Тие ќе можат да го сторат тоа едноставно.

За ова само ќе го преземеме неговиот инсталер користејќи некои од командите што ги споделуваме со вас подолу Она што ќе направиме е да отвориме терминал и да напишеме:

wget https://download.kde.org/stable/digikam/7.2.0/digiKam-7.2.0-x86-64.appimage -O digikam.appimage

Ние даваме дозволи за извршување со:

sudo chmod +x digikam.appimage

И тие можат да го стартуваат инсталерот со двоен клик или од терминалот со:

./digikam.appimage

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.