FLAC 1.4.0 пристигнува со мали подобрувања, но доста важни

FLAC е отворен формат со лиценца без авторски права

FLAC користи само методи за кодирање без загуби, што гарантира целосно зачувување на оригиналниот квалитет

Девет години откако беше објавена последната тема важно, заедницата Xiph.Org ја претстави новата верзија на кодекот FLAC 1.4.0 кој обезбедува аудио кодирање без загуби.

За оние кои не се свесни за FLAC, треба да го знаете тоа ова е целосно отворен формат за стриминг, што подразбира не само отвореност на библиотеките со имплементација на функции за кодирање и декодирање, туку и отсуство на ограничувања за употреба на спецификации и создавање на изведени верзии на библиотечниот код.

FLAC е дизајниран да го компресира звукот. Поради ова, добиените датотеки можат да се репродуцираат и да се користат, како и да се помали отколку ако некој алгоритам за статистичка компресија (како што е ZIP) бил применет директно на датотеката PCM.

FLAC стана еден од најпосакуваните формати за продажба на музика преку Интернет, како и Monkey's Audio кој работи идентично добро. Дополнително, се користи за размена на песни преку мрежата, како алтернатива на MP3, кога сакате да добиете поголемо намалување на големината отколку во датотека WAV-PCM и да не го изгубите квалитетот на звукот. Во исто време, користените методи на компресија без загуби овозможуваат намалување на големината на оригиналниот аудио поток за 50-60%.

Главни вести на FLAC 1.4.0

Во новата верзија на кодекот што е претставена е истакнато дека додадена поддршка за кодирање и декодирање со малку длабочина гe 32 бита по квантизација на примерокот.

Друга новина што го придружува лансирањето на оваа нова верзија е тоа подобрена ефикасност на компресија на нивоа од 3 до 8 по цена на мало намалување на брзината на кодирање поради подобрената прецизност на пресметувањето на автокорелацијата.

Покрај ова, се забележува и дека библиотеката libFLAC и алатката flac, во оваа нова верзија обезбедуваат можност за ограничување на бит-стапката минимум за FLAC-датотеки, до еден бит по примерок (може да биде корисен кога се хостираат преноси во живо).

Исто така поголема брзина на кодирање е постигната за нивоата 0, 1 и 2, заедно со малку подобрена компресија на нивоата од 1 до 4 со промена на адаптивната хеуристика, плус стана возможно да се кодираат датотеки со стапки на примероци до 1048575 Hz.

Од друга страна, исто така, се забележува дека на Брзината на компресија беше значително подобрена кај 8-битните ARMv64 процесори, благодарение на употребата на NEON инструкциите. Подобрени перформанси на x86_64 процесори кои го поддржуваат комплетот FMA инструкции.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • API и ABI на библиотеките libFLAC и libFLAC++ се променети (надградбата до верзијата 1.4 бара апликациите да се реконструираат).
 • Застарен и ќе биде отстранет во следната верзија на приклучокот за XMMS.
 • Услужната алатка flac има нови опции „–limit-min-bitrate“ и „–keep-foreign-metadata-if-present“.
 • Компресијата на претходно поставените поставки -1 и -4 беше малку подобрена на некои материјали со промена на адаптивната хеуристика на средната страна
 • Интегрирани забрзувања конкретно насочени кон 8-битни ARMv64 уреди кои користат NEON (Ронен Гвили, Мартијн ван Берден)
 • Додадено е забрзување за x86_64 процесори кои имаат екстензија на сет на инструкции FMA
 • Сега е можно да се шифрира и дешифрира 32-битен PCM
 • Поправен е проблем со користење на функцијата за анализирање што предизвика првата рамка да има погрешна големина и поместување
 • Системските датотеки MSVC и Makefile.lite build се отстранети. Градењето со MSVC (Visual Studio) може да се направи со помош на CMake
 • Додавање на нов fuzzer декодер, додавајќи покриеност со код за пребарување
 • Предупредувањето вратено со ракување со надворешни метаподатоци сега е појасно во случај некој корисник да се обиде да ги врати надворешните метаподатоци од погрешен тип, на пример со декодирање на датотека FLAC што содржи надворешни AIFF метаподатоци во WAV-датотека.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да ги проверите деталите На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.