GNOME гледа како Kooha го подобрува својот кориснички интерфејс и други новости во апликациите и библиотеките оваа недела

Оваа недела во GNOME

Меѓу вестите за GNOME кои ни пристигнуваат секоја недела, се чини дека еден дел ќе се повторува долго време. Станува збор за дел кој ги вклучува подобрувањата кои се направени на десктопот благодарение на донацијата од Sovereign Tech, 1 милион евра со кои почнаа да ја подобруваат безбедноста и продолжија со по малку од се. На пример, поправка на делови од GNOME Shell или нејзините SDK.

Во областа на апликациите, ажурирањето на Кооха, апликација за снимање екран која се здоби со популарност кога Ubuntu стандардно почна да го користи Wayland, во кој момент SimpleScreenRecorder застана на задното седиште. Она што следува е списокот со вести што се случија во текот на неделата кој помина од 24 ноември до 1 декември.

Оваа недела во GNOME

Со парите на Sovereign Tech

 • Поправена грешка при лизгање во GNOME Shell.
 • Поправени некои стилски листови со висок контраст во GNOME Shell.
 • Додадена е поддршка за WebP на платформата/SDK на GNOME.
 • Завршена работа за отстранување на поддршката за gtk-doc од GLib.
 • Редизајнирана е внатрешната внатрешност на systemd-homed за да му овозможи на администраторскиот корисник да ги менува поставките на сметката на стандарден корисник без лозинка на корисникот.
 • Тие бараа протекување меморија во Flatpak и проекти поврзани со портали.
 • Проектите кои започнаа оваа недела со донацијата:
  • Тие работат на ремонт на дизајнот на дијалозите Отворено со, додавајќи поддршка за апликациите да се регистрираат како управувачи на URL за одреден домен.
  • Подобрувања на јазичните врски.
  • Тие работат на прототипот на новата архитектура a11y.
  • Тие работат на стратегија за подобрување на искуството на корисниците со оштетен вид.
  • Тимот соработува со systemd за шифрирање поддржано од TPM и тајно складирање за десктоп синџирот на клучеви.

Развој на вообичаеното

 • gtk-doc е отстранет од GLib и целата документација сега се генерира со користење на gi-docgen. GNOME бара помош за ажурирање на синтаксата во коментарите на документацијата за повторно да овозможи поврзување во документацијата.
 • Gaphor 2.22.0 пристигна со оваа листа на нови функции:
  • Додајте поставки за апликации за да го отфрлите темниот режим и поставете го јазикот на англиски. Како дел од ова, помага да се подобри поддршката за libadwaita 1.4.0 на macOS и Windows.
  • Подобрувања на портата за прокси.
  • Додајте алатник за мапирања со елемент за врска со карти.
  • Додајте членови во моделот прелистувач.
  • Олеснете го изборот на линија со зголемување на толеранцијата.
  • Пофлексибилно вчитување на моделот.

Гафор 2.22.0

 • Карбураторот 4.2.0 објавен со нови икони, а сега и на Flathub. Карбураторот е базиран на Libadwaita за да ни овозможи лесно да конфигурираме прокси TOR во сесијата, без да ни ги валкаме рацете со конфигурацијата на системот. Првично насочен кон поедноставување на животот на ентузијастите на GNOME на нивните мобилни телефони, сега е целосно употреблив и со глувче и/или тастатура.

Карбуратор 4.2.0

 • Пристигна верзијата 2.0.0 на Pods. Најголемите промени се тоа што сега поддржува волумени и дека основниот дизајн на интерфејсот е редизајниран. Pods сега има сосема нов изглед, со странична лента и нови виџети libadwaita 1.4.

Под 2.0.0

 • Kooha поправи неколку грешки и има нов кориснички интерфејс за да ги поправи ограничувањата во дизајнот и да го подобри целокупното искуство.

Нов кориснички интерфејс на Kooha, рекордер на екран за GNOME

 • Нова верзија на gi-docgen, 2023.2, генератор на документација за библиотеки C со помош на интроспекција на гобјект. Многу подобрувања на квалитетот на животот, како и поголеми промени, како што се:
  • анализирајте го атрибутот за стандардна вредност за својствата GObject.
  • комплетен редизајн на резултатите од пребарувањето, со подобар излез во помали фактори на форма.
  • поддршка за предупредувања (забелешка, предупредување, важно) во документациските блокови.
  • прикажете ги имплементираните интерфејси во описот на псевдокодот на класата.
  • Додадете врска во дополнителните датотеки со содржина до вашиот извор во складиштето за кодови.

И ова беше цела оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.