GNOME го поздравува Phosh 0.32.0 и неколку нови апликации оваа недела

Оваа недела во GNOME

оваа недела во GNOME Имаше вести на десктоп и мобилни. И не, не е дека официјалната мобилна верзија на GNOME е напредна, туку пристигна нова верзија на нешто што се базира на најкористената работна површина во Linux за уреди на допир. Додека GNOME Shell Mobile не излезе од бета верзија, најкористениот GNOME на мобилните телефони ќе биде Phosh, иако веќе има системи како postmarketOS кои го вклучуваат она на што работи главниот проект.

Една од апликациите доби новина многу барана од заедницата: Фрагменти, клиент за мрежата Torrent, сега може да презема поединечни датотеки што претходно ги избравме. Сè додека ова е можно, што е првично кога датотеката доаѓа во папка, можеме да избереме што да преземеме, а што не, што е многу корисно, на пример, ако сакаме да преземеме датотека чија папка содржи две ISO слики и знаеме дека она што го сакаме е едно од нив.Она што го имате подолу е остатокот од вести кои пристигнаа во неделата број 116 на TWIG.

Оваа недела во GNOME

 • Workbemch 45.1 ја намали големината на преземањето, додаде прозорец „Extensions“ за да објасни како да ги инсталирате, нов влез во библиотеката „CSS Gradients“, прирачниците сега имаат кратенки на тастатурата и направени се визуелни измени.
 • Paper Clip v3.5 пристигна со ажурирани преводи, сега користи виџети libadwaita и изгледа добро на GNOME 45 и сега поддржува повеќе прозорци.

Клип за хартија v3.5

 • Децибели е нова апликација за слушање аудио фајлови. Прикажува модерен интерфејс, вибрации и едноставни контроли. Меѓу другото, ви овозможува и контрола на брзината на репродукција.

Децибели

 • Исто така ново, оваа недела дојде Warehouse, апликација за управување со flatpak пакети. Меѓу неговите функции:
  • Ви овозможува да ги деинсталирате апликациите во серија.
  • Прикажи flatpaks по складиште (далечински).
  • Наоѓа неискористени кориснички податоци и може да ги избрише или да деинсталира соодветни апликации.
  • Покажува детални информации за апликациите и работните времиња.
  • Можност за бришење тековни складишта и додавање нови.

Магацин

 • Карбураторот 4.1.3 користи libadwaita 1.4 и GTK 4.12 за поставки со AdwSpinRow, AdwMessagesDialog y GtkFileDialog. Тоа е апликација која се поврзува со Tor на телефони со GNOME Mobile и десктоп.
 • Исто така оваа недела пристигнува и Snowglobe, прегледувач на виртуелизација изграден на врвот на libmks и користи QEMU преку DBus.

Снегулка

 • Turtle 0.6 пристигна со поддршка за ознаки кои ќе бидат прикажани во дијалогот за регистар и исто така може да се креираат директно во регистарот или од контекстното мени Naitulus (датотеки GNOME). Дополнително, сега е можно директно да се споредат изменетите датотеки со индексираната верзија на истите од Naitulus. Дополнителни бои за имињата на графиконот и гранките/етикетите се оптимизирани за светлата тема и многу мали грешки се поправени.

Желка 0.6

 • Наставката што автоматски ги залепува избраните емотикони што го придружува Smile, избирачот на емотикони, сега поддржува GNOME 45.
 • Phosh 0.32.0 пристигна со:
  • Многу поправени грешки, особено околу лошо поставени или изречени скокачки прозорци на мобилниот телефон.
  • Начин на кој апликациите ги потиснуваат повратните информации за хаптички/LED при издавање известувања.
  • Повторно подредување приклучоци за заклучен екран
   Поддршка за повеќе уреди со засеци.
  • Поддршка за прекинувач за режим на таблет како што се наоѓа на некои кабриолет.

Контролен центар во Phosh 0.32.0, GNOME за мобилни телефони

 • Flowtime v5.0 пристигна со оваа листа на нови функции:
  • Апликацијата е ажурирана на GNOME 45, така што сега можете да ги користите новите виџети Libadwaita.
  • Стариот режим „Слика во слика“ е заменет со „Режим без дистракција“. Прилично е иста работа, но наместо да присилува мала големина на прозорецот, ќе го скрие целиот неред на прозорецот за да можеме да се фокусираме на тајмерот.
  • Благодарение на замената на режимот Picture-in-Picture, прозорецот сега ги прикажува прекинувачите за горниот/долниот поглед врз основа на неговата ширина.
  • Стариот приказ на статистиката е заменет со графикони. Обезбедува поубав начин да се погледне како го поминуваме времето.
  • Извезувањето статистика во CSV сега правилно го форматира времето за работа и пауза.
 • Нова екстензија на индикаторот за ажурирања на Debian Linux за GNOME 40-44; Наскоро ќе се ажурира на GNOME 45. Се користи за проверка на достапни ажурирања, нови пакети во складиштето, локални/застарени пакети, преостанати конфигурациски датотеки и само-бришечки пакети, сите како во Synaptic.
 • Екстензијата Focus Changer сега е компатибилна со GNOME 45 и неговиот прозорец со преференции сега користи libadwaita.

И ова беше цела оваа недела во GNOME.

Информации и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.