GNOME, нови апликации и ажурирања оваа недела, 46-ти во 2023 година

Оваа недела во GNOME

Во текот на неделата од 10 до 17 ноември, голем дел од она што се случи беше тоа што тие ажурираа добар број апликации во нивниот круг до нови верзии. Добредојдена е и апликација со шпански акцент: Библиотека, прегледувач на документи за GNOME. Но, исто така, имаше време да се ажурираат библиотеките и некои екстензии, оние што ги прават најкористените можности за отклучување на десктопот на Linux што стандардно не ги нуди.

Вообичаениот осомничен што придонесе најмногу оваа недела беше Parabolic, а во првото ажурирање од ноември 2023 година додаде многу подобрувања помеѓу новите функции, корекции и ажурирања. Она што следува е список со новости што го објавија вчера попладне во Шпанија.

Оваа недела во GNOME

 • Workbench 45.3 додаде поддршка за Python, со вкупно 52 записи во библиотеката сега компатибилни со Python. Од друга страна, Blueprint сега може да се форматира, што го прави интерфејсот на кодот да изгледа многу поубав. Меѓу другото, библиотеката доби многу подобрувања на QoL и офлајн документацијата сега е посебна апликација. Покрај тоа:
  • Секој прозорец на Workbench сега има свој наслов.
  • JavaScript-от сега се жали на неискористени или непријавени променливи.
  • 13 записи од библиотеката пренесени во Вала.
  • 2 записи во библиотеката прилагодени на Rust.
  •  подобрени записи во библиотеката.

Работна маса 45.3

 • Fragments, клиентот за торент, сега автоматски ги открива мрежите со мерење и престанува да презема или испраќа податоци.

Фрагменти

 • Notify доби неколку подобрувања за корисниците кои сами се домаќини на ntfy.sh. Додадена е поддршка за основна http автентикација, за да се овозможи претплата на приватни теми и да се спречи лошите актери да се обидат да ги прислушаат нашите известувања.
 • Halftone оваа недела доби нов и обновен кориснички интерфејс базиран на новите виџети libadwaita 1.4, како и неколку поправени грешки и нови преводи.

Полутон во GNOME

 • Новата верзија на Jellybean воведува многу нови корисни функции, како што се доделување икони на статии.

Jellybean во GNOME

 • Пристигна Dosage 1.2.0 со поправки и нова поставка за звук за известување.

Дозирање 1.2.0

 • Првата верзија на Библиотеката, прегледувач на документи за GNOME. Вклучува GNOME SDK документација, како и VTE, libportal, libspelling и libshumate. Во моментот поддржува само документација на docgen.

Апликација за библиотека

 • Параболични v2023.11.0 пристигна со оваа обемна листа на промени:
  • Parabolic сега е достапен за Windows со користење на Windows App SDK и WinUI 3.
  • Додадена е поддршка за автоматски генерирани англиски преводи.
  • Додадена е можност за оневозможување на преземањето на автоматски генерирани преводи.
  • Додадена е напредна опција за претпочитање на кодек adv1 за преземање видеа.
  • Додадена е „Најдобра“ резолуција при преземање видеа за да му овозможи на Parabolic да ја избере највисоката резолуција за секое преземање видео.
  • URL-адресата сега може да се пренесе на Parabolic преку командната линија или отворениот протокол на апликацијата слободна работна површина за да се активира нејзината валидација за стартување.
  • Го подобри изгледот на дијалогот Преференци за да овозможи подобро пребарување на опции.
  • Известувањето за школка кога ќе заврши преземањето сега содржи копче „Отвори датотека“ за директно отворање на преземањето.
  • Поправен е проблем каде што максималната претпочитана врска на aria по сервер може да биде поголема од 16.
  • Поправен е проблем каде што овозможувањето на напредната опција „Преземи одредена временска рамка“ би предизвикало паѓање на преземањата на одредени медиуми.
  • Поправен е проблемот кога сопирањето на сите преземања би предизвикало паѓање на апликацијата.
  • Решен проблем поради кој некои видеа не се потврдуваа правилно.
  • Ажурирајте до GNOME 45 со најновиот дизајн libadwaita.
  • Ажурирајте на .NET 8.0.
  • Ажурирани преводи.
 • Gir.Core 0.5.0-preview3 се надградува на GNOME 45.
 • Denaro v2023.11.0 ги воведе овие нови функции:
  • Имињата на групите и сметките со празни места не беа дозволени.
  • Поправен е проблем каде што извезените PDF вредности беа неточни.
  • Поправен проблем кога некои системски култури не се читаа правилно.
  • Поправен е проблемот каде што поместувањето на страничната лента со глувчето над календарот, наместо тоа, ќе го прелистува календарот.
  • Поправен е проблем кога водечките или задоцнетите места не се отфрлаат во имињата на групите/сметките.
  • Ажурирано на GNOME 45 со најновиот дизајн libadwaita.
  • Ажурирани и додадени преводи.
 • Екстензиите на GNOME сега поддржуваат нов META клуч - „верзија-име“, дозволувајќи им на развивачите на екстензии да имаат поголема контрола врз верзиите на нивните екстензии.
 • Пано, менаџерот на таблата со исечоци, сега поддржува GNOME 45, плус:
  • Додадена е анимација на индикаторот. Кога нешто се копира, индикаторот се поместува.
  • Додадено е прилагодување на фонтот за пребарување и наслов.
  • Додадени се поставките за позицијата на прозорецот. Сега можете да го ставите Пано горе, долу, лево, десно.

Пано, менаџер на портфолио на GNOME

И тоа, додадено на потсетувањето дека GNOME Азија е веднаш зад аголот, беше сè оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.