GNOME оваа недела доби донација од 1 милион евра, во која има и нови функции во неговите апликации и библиотеки

Оваа недела во GNOME

Во текот на оваа недела, GNOME има добиено донација од 1 милион евра. Во написите за тоа што се случило во последните седум дена, обично зборуваме за нови апликации, надградби и накратко софтвер кој напредува, но има и случаи кога треба да зборуваме за проектот воопшто и оваа донација ќе помогне да се подобри работната површина и дел од она што е поврзано со него. Дарежливата компанија е Sovereign Tech Fund.

Ова се случи во неделата од 3 до 10 ноември, во кое време беа ажурирани апликациите како Tagger, Fractal или Impression. Но, без сомнение, врв беше оваа донација од Sovereign Tech Fund, а со тоа го отвораме листа на новости што ни го обезбедија пред неколку часа.

Оваа недела во GNOME

 • Sovereign Tech Fund донираше 1 милион евра за GNOME, а парите ќе бидат искористени до крајот на 2024 година за:
  • Подобрете ја моменталната состојба на пристапност.
  • Дизајнирајте и прототипирајте нов стек за пристапност.
  • Индивидуално шифрирајте ги домашните директориуми на корисниците.
  • Модернизирајте го тајното складирање.
  • Зголемете го опсегот и квалитетот на хардверската поддршка.
  • Инвестирајте во обезбедување на квалитет и искуство на програмери.
  • Проширете ги и проширете ги API-ите на Freedesktop.
  • Консолидација и подобрување на компонентите на платформата.
  • Поточно, GNOME вели да очекуваме вести во libsecret, oo7, Seahorse, systemd, Linux, Atspi, Orca, WebKitGTK, Shell, Mutter, Flatpak, AccountService, Settings, gdm, почетно поставување, Gtk, GLib, онлајн сметки и јазици. Тимот задолжен за сето ова го доби името „GNOME STF“, започна со работа на 2 октомври и веќе постигна одредени работи.
 • Пристигна Impression v3 со можност за преземање на дистрибуцијата што сакаме да ја запалиме од Интернет.

Впечаток во GNOME

 • Работната книга gtk-rs е ажурирана за да го користи асинхрониот дијалог API од libadwaita 1.3 и да го замени Leaflet со NavigationSplitView од libadwaita 1.4.
 • Оваа недела пристигна Notify, мајчин клиент за ntfy.sh кој ќе ви помогне да добивате известувања за DIY проекти.

Извести

 • Кана пристигна во Flathub. Тоа е апликација која ви овозможува да вежбате препознавање Хирагана и Катакана. Сите знаци вклучуваат аудио датотеки за да можеме да знаеме како звучат, а иконата на апликацијата е променета.

Кана апликација

 • Tagger v2023.11.2 пристигна со многу поправки и подобрувања, како што се:
  • Додадена е способност да се специфицира „“/““ во низа за формат на име од ознака во датотека за преместување датотеки во нов директориум кога се преименуваат датотеките.
  • Tagger сега може да ги поправа оштетените датотеки од самата апликација.
  • Tagger сега ќе ги прикажува датотеките со оштетени корици како оштетени датотеки.
  • Поправен е проблемот со одредување на сепараторот на директориумот во опцијата Label to name of file.
  • Ограничете ги знаците на името на датотеката овозможени, не се создадени нови директориуми.
  • Поправен проблем што спречи некои сопствени својства да се отстранат од датотеките vorbis и wav.
  • Ажурирани преводи.

Ознака v2023.11.2

 • Fractal 5.rc1 е првиот RC откако Fractal беше препишан за да ги искористи предностите на GTK4 и Matrix Rust SDK, а меѓу неговите промени имаме:
  • Неверојатен нов изглед благодарение на libadwaita 1.4.
  • Следењето на сметките за читање е значително подобрено благодарение на работата направена во Matrix Rust SDK.
  • Истата работа нагоре овозможува многу подобро следење на активноста во списокот со соби.
  • Целосните списоци на прочитани пораки и реакции на пораките може да се видат во поповер.
  • Деструктивните дејства како бришење порака или напуштање соба сега бараат потврда.
  • Најзначајните проблеми со перформансите и протекувањето на меморијата се поправени така што Fractal работи без проблеми како и секогаш.

Фрактал 5.rc1

 • Снимките добија визуелни измени со v.1.3.0. Тоа е верзија која носи повеќекратни поправки за разни грешки и неочекувани затворања (падови). Исто така, го ажурира своето време на траење за да го користи она на GNOME 45. Footage е апликација за правење едноставни уредувања на видеа, како што се сечење, ротирање или отсекување, и е достапна во Flathub.

И така беше оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.