GNOME започнува да ги подобрува аспектите поврзани со безбедноста со милионот од Sovereign Tech

Оваа недела во GNOME

Пред две недели, Проект GNOME пријавени дека добил донација од 1 милион евра од Sovereign Tech, а исто така и за тоа што првично ќе направат со тоа. И го исполнува она што го вети. Оваа недела GNOME ја објави вообичаената статија за вестите што се случија минатата недела, а во неделата од 17 до 24 ноември почнаа да се гледаат првите резултати.

И не беше малку. Помина малку време од донацијата, околу 15 дена, а за тоа време се подобрија во секциите како Home Encryption, XDG Desktop Portal, хардверска поддршка, пристапност... Секој би помислил дека работи со него со месеци. Суверена технологија пари, но исто така мислам дека тоа е нешто што мораа да го направат, да покажат дека инвестицијата вреди.

Оваа недела во GNOME

 • Со парите од донацијата на Sovereigh Tech тие го направија сето ова:
  • Шифрирање во домот:
   • Додадена е поддршка за systemd homed во AccountService. Ова е првиот чекор кон посигурно шифрирање и попријатно корисничко искуство.
   • Тие работат на дизајни и дефиниции за задачи за шифрирање на домот.
  • XDG Desktop Portal:
   • Повлекувањето и пуштањето на папката сега работи со самостојни апликации.
   • Корекција на некои грешки во порталот за документи, особено онаа што го спречи исфрлањето на USB-дисковите и онаа што го спречи користењето на базите на податоци sqlite3.
   • Проширена веб-страница и документација за програмери
   • Новиот USB-портал сега може да креира и надгледува апликации користејќи USB-уреди преку порталот и има дозвола да контролира на кои апликации им е дозволено да користат портал.
  • GLib доби одржување.
  • Тајниот менаџмент го виде PAM-модулот пренесен од gnome-keyring во libsecret. Тоа е првиот чекор да се замени gnome-keyring со oo7.
  • Поддршката за CSS променлива се додава на GTK.

Поддршка за CSS променливи во GTK

  • Тие ја подобруваат инструментацијата за профилирање на GNOME Shell/Mutter и додаваат интеграција за профилот на Трејси.
  • Тие работат на подобрување на известувањата, како во однос на API-ите на платформата, така и во однос на корисничкиот интерфејс.
  • Тие, исто така, ги подобруваат онлајн сметките, вклучувајќи поддршка за CalDAV/CardDAV, приклучување на GTK4 и заменување на вградениот веб-приказ во корист на користење на претпочитаниот прелистувач за OAuth2. Исто така, разговараме за поопшти подобрувања на архитектурата на GOA.
  • Поправени се некои проблеми со пристапноста во листот со стилови на GNOME Shell. Тие го намалуваат техничкиот долг на читачот на екранот Orca, ја подобруваат документацијата и ја препишуваат поддршката за табелите и ќелиите на табелата.
  • Во тек е работа на хардверски забрзани снимки од екранот и подобрувања на стекот на Linux Bluetooth. Тие додаваат поддршка за GL_KHR_robustness во Mutter. Дозволува сесијата да се опорави од дефект на двигателот на графичкиот процесор. Ова е услов за отклучување на нови графички функции кои сè уште не се добро тестирани со двигатели на графичкиот процесор.

Следуваат новите карактеристики, односно вообичаените кои не се поттикнати од никаква донација.

 • Maps сега ја прикажува иконата „режим на транспорт“ наместо генеричката икона за почеток на исполнет круг во списокот со инструкции за вртење за навигација чекор-по-сврт, како дополнителен детал и за запомнување каков тип на маршрута прикажува.

Мапи на Гном

 • Додадена е нова функција g_log_writer_default_set_debug_domains() до Glib овозможувајќи да се сменат овозможените домени за евиденција за отстранување грешки при извршување без измена G_MESSAGES_DEBUG во околината.
 • Switcheroo стана дел од кругот на GNOME. Ви овозможува да конвертирате слики во различни типови и да ја менувате нивната големина.
 • Тој исто така влезе во кругот Децибели, кој ви овозможува да репродуцирате аудио на визуелен, удобен и интуитивен начин.
 • Solanum 5.0.0 пристигна со:
  • Додадена е можноста за консултирање на белешките од најновата верзија.
  • Префрлете се на нов аудио плеер.
  • Поправени копчиња за известување.
  • Различни ажурирања на преводот.
 • Dialect 2.2.0 воведе неколку подобрувања и поправени грешки, особено што сега можете да ја користите опцијата текст во говор на Lingva покрај онаа на Google.
 • Библиотеката 1.2 сега поддржува јазичиња, плус:
  • Поправен е проблемот кога прозорецот со кратенки спречи затворање на апликацијата.
  • Поправен проблем каде што CSS од главниот прозорец протекуваше на други прозорци.
  • Прикажува статусна страница во страничната лента кога не се наоѓаат резултати.
  • Поправка на распоред со опцијата за пристапност „Голем текст“.

Библиотека 1.2

 • Girens 2.0.3 (клиент Plex) е мало ажурирање кое ја заменува старата странична лента со слоевит бар.

Girens 2.0.3 во GNOME

 • Fractal 5 сега е достапен и е целосно препишување во споредба со Fractal 4. Меѓу другото, сега користи GTK4, libadwaita и Matrix Rust SDK. Воведе и нови функции како што се шифрирање од крај до крај, можност за одговарање или реагирање со емотикони на пораки и уредување пораки, можност за гледање кој прочитал пораки и можност за користење на повеќе сметки.

Фрактал 5 во GNOME

 • Управувач со екстензии 0.4.3:
  • Пребарувањето е ажурирано за да биде целосно компатибилно со најновата верзија на extensions.gnome.org.
  • Поправен долгогодишен проблем каде што успешните резултати од пребарувањето беа препишани од претходното барање.
  • Поправен е проблем каде што прекинувачот за глобални екстензии би се „заглавил“.
  • Користете ги новите виџети libadwaita и GNOME 45.

И тоа, што не беше малку, беше сè оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.