GNOME продолжува да го подобрува Epiphany, меѓу вестите оваа недела

GNOME продолжува да го подобрува Epiphany

Во почетокот на јули, кога објавуваме Во белешката за вестите за GNOME таа недела, се зафркававме дека GNOME Web, исто така познат како Epiphany, ќе поддржува екстензии. Тоа е многу важен чекор напред, но се чини дека проектот не сака да стои таму. GNOME се подготвува повеќе подобрувања за вашиот прелистувач, како што е фактот дека наскоро ќе биде попријателски да се прават слики од екранот: ќе можеме да го снимиме она што го гледаме од контекстуалното мени (десен клик) или со притискање Префрлат + Ctrl + S, од „скриншот“.

Од друга страна, работната површина ќе продолжи да ја подобрува својата флуидност. Тоа е една од точките што се чини дека привлекува најголемо внимание од тимот на GNOME, бидејќи нешто слично се споменува со секое ново издание на работната површина, особено во големите ажурирања. Подолу ги имате сите вести дека тие напреднале оваа недела во GNOME.

Оваа недела во GNOME

 • Изведбата на распоредот на GNOME Shell е оптимизирана. Овој код ја поместува секоја рамка за време на прикажувањето на анимацијата, па затоа е важно да е брз.
 • „Фотографии“ сега го користи порталот за тапети за да постави слика како тапет или позадина за заклучен екран.
 • Solanum сега има можност да ги комплетира сесиите за ресетирање без да ја рестартира апликацијата.
 • NewsFlash неодамна доби поддршка за Nextcloud News. Поддржува само API v1.3 кој ќе биде достапен во неговата следна верзија 18.1.1. Страниците за најавување и ресетирање добија промена на libadwaita и сега се попогодни за мобилни телефони. И, секако, треба да се спомене новиот дијалог „за“ libadwaita.
 • Amberol 0.9.0 е излезен, сега со нејасно совпаѓање при пребарувањето во плејлистата, куп поправени грешки во кодот, стилот и зависностите кои се занимаваат со вчитување на метаподатоци и ажурирања на преводот. Новата верзија е достапна на Flathub, а исто така и во повеќето софтверски центри кои се достапни во Linux, односно во официјалните складишта.
 • Loupe сега има можност да ги прикажува својствата на датотеката. ЗАБЕЛЕШКА: Тие се засноваат на основните информации за датотеката, а не на тековните податоци exif. Својствата базирани на податоците од exif ќе дојдат подоцна.
 • Објавување на Lobjur, клиент на GTK4 за јастог.рс. Тоа има:
  • Можност за прелистување на најпопуларните и најновите приказни.
  • Приказ на коментари за секоја приказна.
  • Можност за прелистување по етикети, домен или корисник.
  • Приказ на некои информации за корисникот кој коментирал под приказната.
  • Линк до Flathub.
 • Првата верзија (и првата мала лепенка) на Ear Tag сега е достапна. Ear Tag е мал и едноставен уредувач на музички ознаки наменет да се користи за уредување поединечни датотеки, наместо цели збирки музика како многу други програми за означување. Достапно е на FlatHub, а кодот може да се најде на страницата за лансирање.
 • Еден од студентите на GSoC направи голем напредок во развивањето поддршка за протоколот Chromecast (Cast v2) на мрежните екрани на GNOME.
 • Две нови упатства сега се достапни на веб-страницата за документација за програмери на GNOME: Како да се имплементира Drag and Drop со GTK и како и кога да се користат шаблони за композитни виџети. Целосниот проектен код за упатството за почеток сега е достапен на GitLab.
 • ReadingStrip е наставка за Gnome-Shell. Работи како водич за читање за компјутерот и ова е навистина корисно за луѓето погодени од дислексија. Работи одлично за да им помогне на децата да се фокусираат на читањето бидејќи ја означува реченицата што ја читаат и ја крие онаа пред и онаа потоа. Веќе се користи во едукативни проекти во училиштата, го става вниманието на екранот, но исто така е многу корисен за програмери и графички дизајнери кои сакаат да ја прегледаат својата работа.
 • GNOME Nightly сега ја има потребната инфраструктура за да ги изгради и распореди вашите ноќни апликации насочени кон aarch64.

И така беше оваа недела во GNOME.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.