Gnome 43 „Гвадалахара“ е веќе објавен, знајте што има ново

GNOME-43-Гвадалахара

GNOME 43 го носи кодното име „Гвадалахара“, како признание за работата направена од организаторите на GUADEC 2022.

По шест месеци развој, беше најавено објавувањето на новата верзијаn од популарната работна околина Gnome 43 со кодно име „Гвадалахара“.

Оваа најнова верзија на Gnome доаѓа со општи подобрувања, почнувајќи од ново мени за брзи поставки, редизајнирана апликација Files и хардверска безбедносна интеграција. Гноми 43 продолжува трендот на мигрирање на Gnome апликациите од GTK 3 на GTK 4 и вклучува многу други помали подобрувања.

Главните новитети на Gnome 43 „Гвадалахара“

Во оваа нова верзија на Gnome 43 „Гвадалахара“ што е претставена, го истакнува редизајнот на менито за статус на системот, дека нуди блок со копчиња за брзо менување на поставките користат и проценат нивниот моментален статус.

Други нови функции на менито на државата вклучуваат додавање стилска поставка на кориснички интерфејс (префрлање помеѓу темни и светли теми), a ново копче за правење слики од екранот, можност за избор на аудио уред и а копче за поврзување преку VPN. Инаку, новото мени за статус на системот овозможува пристап до сите претходно достапни функции, вклучително и активирање на жариштата преку Wi-Fi, Bluetooth и USB.

Покрај ова, се издвојува и во Gnome 43 „Гвадалахара“ дека продолжи со пренесување на апликациите за користење на GTK 4 и библиотеката libadwaita, кој нуди готови за употреба графички контроли и објекти за креирање апликации кои се во согласност со новиот GNOME HIG и се способни да се приспособат на екрани од која било големина.

Во Gnome 43, апликации како менаџер на датотеки, мапи, прегледувач на дневници, генератор, конзола, волшебник за почетно поставување и интерфејс за родителска контрола се преведени на libadwaita.

Ажуриран менаџер на датотеки Наутилус, кој беше преведен во библиотеката GTK 4, Покрај имплементацијата на адаптивен интерфејс кој го менува распоредот на графичките контроли според ширината на прозорецот, менито е реорганизирано и изменет е изгледот на прозорците со својства на датотеки и директориуми, копче е додаден за да се отвори родителскиот директориум.

Исто така, се потенцира дека го смени изгледот на листата со резултатите од пребарувањето, неодамна отворените датотеки и означените датотеки, како и укажувањето на локацијата на секоја датотека е подобрено. Предложен е нов дијалог да се отвори во друга програма („Отвори со“), што го олеснува изборот на програми за различни типови датотеки. Во режимот за излез на листа, контекстното мени за тековниот директориум е поедноставено.

Додадена е нова страница „Безбедност на уредот“. на конфигураторот со безбедносни поставки за хардвер и фирмвер што може да се користат за идентификување на различни хардверски проблеми, вклучително и погрешно конфигуриран хардвер. Страницата прикажува информации за активирањето на UEFI Secure Boot, статусот на механизмите за заштита на TPM, Intel BootGuard и IOMMU, како и информации за безбедносни прашања и активности кои укажуваат на можно присуство на малициозен софтвер.

Интегрираната развојна средина е редизајнирана Builder, кој е преведен на GTK 4, Во интерфејсот е додадена поддршка за јазичињата и статусната лента и е обезбедена можност за преуредување на панелите, плус додаден е нов уредувач на команди.

El Веб-прелистувачот GNOME (Epiphany) додава поддршка за екстензии на WebExtension. Рефакторирани за да преминете на GTK 4. Додадена е поддршка за шемата URI „view-source:“. Подобрен распоред на режим на читач. Во контекстното мени е додадена ставка за создавање слики од екранот.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Зголемен е бројот на режими за стартување апликации (на пример, додадени се поставките за интернационализација).
 • Додадени нови опции за откривање на протекување на меморијата.
 • Проширени алатки за профилирање на апликациите Flatpak.
 • Интерфејсот на распоредувачот на календарот е ажуриран со нова странична лента за навигација низ календарот и прикажување на претстојните настани.
 • Применета е нова палета на бои за истакнување ставки во мрежата на настани.
  Адресарот сега има можност да увезува и извезува контакти во формат vCard.

Конечно, за оние кои се заинтересирани да дознаат повеќе за тоа, можете да ги консултирате деталите во следнава врска.

За брзо оценување на можностите на Gnome 43, се нудат специјализирани живи изданија базирани на openSUSE и подготвена слика за инсталација како дел од иницијативата за GNOME OS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.