GNOME 44 пристигнува со општи подобрувања, редизајн и многу повеќе

ГНОМ44

GNOME 44 го носи кодното име „Куала Лумпур“

По шест месеци развој, лансирањето на новата верзија на популарната околина за работната површина GNOME 44 И во ова ново издание, додадени се голем број промени и подобрувања, како и разни поправени грешки.

Оваа верзија носи а приказ на мрежа во избирачот на датотеки, подобрени панели за поставки за сбезбедност на уредот, пристапност и рафинирани брзи поставки во школка.

Главни вести за GNOME 44 Куала Лумпур

Во оваа нова верзија на GNOME 44 што е претставена, можеме да го најдеме тоа додаде режим за прикажување на содржината на директориумите во форма на мрежа од икони до полето за дијалог отворено во апликациите на GNOME за избирање датотеки. Стандардно, сè уште се користи класичниот приказ на список со датотеки и посебно копче се појави на десната страна на панелот за да се префрлите во режим на икона. Новиот дијалог е само достапно во апликации преведени на GTK4 и не е достапно во програмите што се уште се во GTK3.

Конфигураторот има редизајнирана страница „Безбедност на уредот“., новата верзија користи едноставни описи за да го прикаже безбедносниот статус како што се „Тестот помина“, „Тестот не успеа“ или „Уредот е заштитен“. За оние на кои им е потребен пристап до техничките детали, додаден е детален извештај за состојбата на уредот, кој може да биде корисен при испраќање известувања за проблем.

Покрај ова се забележува и дека интерфејсот за поставување параметри е редизајниран за лицата со посебни потреби, делот исто така има нови поставки: овозможи надминување на прагот на волуменот; опции поврзани со тастатура за лица со посебни потреби; област за тестирање на поставките за трепкање на курсорот; способноста да се овозможи постојана видливост на лентите за лизгање.

Друга од промените што се издвојува во новата верзија на GNOME 44 е тоа делот за конфигуратор е ажуриран поврзани со поставки за звук, бидејќи еден беше обезбеден опција за оневозможување на звукот за предупредување и додаде посебен прозорец за прелистување низ достапните звуци за предупредување.

Конфигураторскиот панел е редизајниран со опциите на глувчето и подлогата, обезбедена е визуелна видео демонстрација која ги објаснува разликите помеѓу достапните опции. Додадено е нов прозорец за тестирање на поставките. Додадена е нова опција за прилагодување на забрзувањето на курсорот на глувчето.

На други промени кои се издвојуваат:

 • На панелот со поставките за безжичен пристап, беше можно да се пренесе лозинката за Wi-Fi со прикажување на QR-код.
 • Панелот за конфигурација на мрежата нуди можност за конфигурирање на VPN Wireguard.
 • Делот за информации за системот ги прикажува верзиите на јадрото и фирмверот.
 • Подобрено мени со копчиња за брзо менување на најчесто користените поставки и проценка на нивниот моментален статус. За Bluetooth, додадено е посебно мени со листа на поврзани уреди, преку кое можете брзо да го поврзете или исклучите потребниот уред.
 • Додадена е листа на апликации (досега инсталирани само во формат Flatpak) кои работат во позадина без отворање прозорец.
  Управувачот со апликации го забрзува прикажувањето на категориите на софтвер и ги намалува ситуациите кои бараат повторно вчитување на страницата.
 • Оптимизиран дизајн на прегледи и пораки за грешки.
 • Подобрена поддршка за формат Flatpak и автоматско отстранување на неискористените работни времиња на Flatpak.
  Наутилус ја врати можноста за брзо проширување на директориумите во режим на листа, овозможувајќи ви да ја прегледате содржината на директориумот без да влезете во него.
 • Додадена е поддршка за прикачување јазичиња, преместување јазиче во нов прозорец и преместување датотеки во картичка.
  GNOME Maps обезбедува екстракција на слики од места од Википодатоци и Википедија.
  Додадена е поддршка за уредувачки кратенки на тастатурата на Builder IDE и имплементирани нови кратенки на тастатурата.
 • Продолжи со транзиција на апликациите кон користење на GTK 4 и библиотеката libadwaita, која обезбедува спремни за употреба графички контроли и објекти за градење апликации кои се во согласност со новиот GNOME HIG (Упатства за човечки интерфејс) и можат да се размерат до која било големина на екранот.
 • Корисничкиот интерфејс на GNOME Shell и менаџерот за композиции на Mutter се целосно конвертирани за да ја користат библиотеката GTK4 и да се ослободат од големата зависност од GTK3.

За брзо да се проценат можностите на GNOME 44, се обезбедуваат специјализирани живи изданија базирани на openSUSE и подготвена слика за инсталација како дел од иницијативата GNOME OS.

GNOME 44 е вклучен и во експерименталните верзии на Ubuntu 23.04 и Fedora 38.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.