GNOME 45 пристигна оваа недела со нови функции во Календар и други апликации во неговиот круг

Календар во GNOME 45

Се надевам дека насловот на оваа статија никого не збуни. Овој пост е еден од оние кои се објавуваат за викенди со најновите вести во светот GNOME, и секој што сака да знае повеќе за GNOME 45 нека прочита овој друг напис. Како и ние, единственото нешто што го објавија на TWIG за најновата верзија на нивниот десктоп е тоа што сега е достапна и линк до статија со сите новости.

Па, тоа и некои од Календар, официјалната и „централната“ апликација за проверка на датумите во GNOME. На пример, тие повторно го замислија однесувањето на лизгањето, правејќи го помазно при лизгање помеѓу недели, а тоа на крајот ги подобри перформансите. Calendar 45 исто така се однесува подобро при навигацијата со помош на тастатурата, а моментот е искористен за да се поправат многу грешки.

Оваа недела во GNOME

 • Forge Spark 0.2.0 пристигна со неколку подобрувања на интерфејсот. Приказот на домот е подобрен имајќи го предвид искуството, а управувањето со сметките е преместено во посебен прозорец за полесна интеракција. Стилот е ажуриран на GNOME 45 и неколку грешки се поправени.
 • Workbench 45 е многу големо издание со многу нови функции и поддршка за Rust, 50 нови демо библиотеки, мулти-прозорци и офлајн документација.
 • Нов Флеш Пристигна 3.0 со многу нови функции, како што се визуелните промени и враќањето на drag-and-drop. Има објавена статија со повеќе детали на блогот на GNOME.

Нов Flash 3.0

 • Нова верзија на Identity, со визуелни измени за да се направи поконзистентна со GNOME 45, подобрувања вклучувајќи пикселирање поради замаглување, поправки на протекување на меморијата и подобрена поддршка за формати како што се AV1 и WebP.

Идентитет

 • Cartridges 2.4 пристигна со ажурирана странична лента за филтрирање на фонтови и подобрување на приспособливоста.

Касети 2.4

 • Jogger е нова апликација за следење спорт наменета за мобилни телефони и овозможува
  • Следете ги тренинзите како што се трчање, возење велосипед, веслање итн. користејќи локација базирана на Geoclue.
  • Добивајте гласовни соопштенија врз основа на време или растојание за време на вежбањето (локално или врз основа на поквалитетна мрежа).
  • Рачно внесете ги претходните тренинзи.
  • Погледнете ги деталите за тренингот, како што се рутата, темпото, потрошените калории итн.
  • Увезете вежбање од Fitotrack (Андроид) за корисници кои се префрлаат на мобилен Linux.

Ogогер

 • GstPipelineStudio 0.3.3 пристигна со следните главни карактеристики:
  • Инсталатор за Windows и macOS.
  • Отворете цевковод со неговиот опис на командната линија.
  • Повеќе јазичиња за преглед на графикони кои ви дозволуваат да играте со повеќе цевководи во исто време.
  • Поддршка за Capsfilter во врската.
  • Поддршка за gstreamer-1.0 wrap.
  • Корекција на грешка.
 • Railway 2.0.0 (поранешен DieBahn) пристигна оваа недела. Railway ви овозможува да планирате патувања со јавен превоз, како што се воз или автобус, а исто така ви овозможува да останете во тек со најновите информации за време на вашето патување. Железницата поддржува бројни добавувачи, на пример од Германија, Австрија, Луксембург, но и некои добавувачи од Америка. Верзијата 2.0.0 е масовна ремонт на интерфејсот.

Железнички 2.0.0

 • Turtle 0.5 неодамна пристигна со повеќе измени и додатоци за Thunar, Nemo и Caja. Turtle 0.5.1 додаде некои подобрувања во пакетот flatpak.

Желка 0.5.1

 • Letterpress 2.0 пристигна со поедноставна шема за верзии и промена на ID на апликацијата за да биде поконзистентна со името на апликацијата. Иконата на апликацијата е редизајнирана и интерфејсот сега користи боја што одговара на системскиот акцент, меѓу другите нови функции.

Letterpress 2.0

 • Fretboard 3.0 ги вклучи овие подобрувања:
  • Рафинирани визуелни слики што ги користат новите можности на GNOME 45.
  • Кратенки на тастатурата за вообичаени дејства.
  • Превод на италијански, руски и холандски, со што Fretboard е достапен на вкупно 4 различни јазици.

Фретаборда 3.0

 • Cavalier v2023.9.0 пристигна со оваа листа на нови функции:
  • Додадена е можност за поставување на сликата во преден план за режими на кутија.
  • Транспарентноста сега може да се постави и за позадина и за преден план.
  • Cavalier се врати на стандардно користење на PulseAudio. Можете да го промените аудио заднината на која било поддржана од CAVA користејќи ја променливата на околината CAVALIER_INPUT_METHOD.
  • Ажурирани преводи.

Кавалиер v2023.9.0

И така беше оваа недела во GNOME.

Слики и содржина: ВРАЧКА.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.