KDE ги намалува „грешките од висок приоритет“ на Плазма. Вести оваа недела

KDE ќе ни го олесни конфигурирањето на Samba

Како што веќе напредување минатата недела, Нејт Греам е пуштен на слобода Денес нов дел во вашите написи на Оваа недела на KDE. Во тој нов дел тој ќе ни каже кои грешки со многу висок приоритет се поправени во Плазма, а оваа недела тие поправија три од нив. Тие во моментов имаат идентификувани 26 грешки (29 минатата недела) и се надеваат дека ќе ја намалат таа бројка со секоја нова верзија на Плазма што ни ја објавуваат.

Еден од тие грешки повеќе нема да биде присутен во Плазма 5.25.5, следното ажурирање на графичката околина на KDE. Греам не рече дека ќе го направат тоа заден приклучок за да може да се користи и во плазма 5.24.7, па затоа, засега, оние кои сакаат да се уверат дека ќе ги искористат сите нови функции треба да ги користат најновите верзии. Подолу е списокот со вести дека тие се унапреди денес.

Како нови функции, тие споменаа само една: сега можете да конфигурирате кратенка на тастатурата за да го активирате Present Windows со прикажување само на прозорците од тековната апликација што се на тековната работна површина (Arjen Hiemstra, Plasma 5.26).

Грешки со многу висок приоритет

 • Додатоци за системски монитор повеќе не ги ресетираат различните поставки на нивните стандардни вредности по рестартирање на системот (Alexander Lohnau, Plasma 5.25.5).
 • Повторно е можно да се изберат прозорци на други екрани користејќи ги ефектите Present Windows и Overview (Marco Martin, Plasma 5.26).
 • Додатоци за стартување апликации кои се активираат со притискање на копчето Мета повеќе не бараат да се постави кратенката Alt+F1, што би требало драстично да ги намали случаите на притискање на копчето Мета и ништо да не се случи. Исто така, сега кога има повеќе од еден фрлач што сака да се отвори со копчето Мета, тој ќе се отвори на екранот што KWin го смета за активен (Дејвид Редондо, Плазма 5.26).

Поправени грешки за 15 минути

Вкупниот број е намален од 51 на 50; еден е додаден, а два се коригирани.

 • Kickoff веќе не чудно однапред ги избира ставките во списокот со резултати од пребарувањето кои не се први откако претходно ја избрале ставката на таа позиција со помош на курсорот последниот пат кога нешто било барано (Нејт Греам, Плазма 5.25.5).
 • Лебдувањето над ставка во Kickoff повеќе не ја реселектира ако тастатурата се користи за избор на нешто друго (Nate Graham, Plasma 5.25.5).

Доаѓаат подобрувања на интерфејсот во KDE

 • Сега е многу полесно првично да се постави папка за споделување Samba, бидејќи волшебникот сега дава детални и активни пораки за грешка (Nate Graham, kdenetwork-filesharing 22.12).
 • Виџетот за тајмер на Плазма доби голем ремонт што ги поправа повеќето отворени грешки и го подобрува корисничкиот интерфејс за да додаде копче за почеток/стоп што може да се кликне (Фушан Вен, Плазма 5.26).
 • Пребарувањето виџети во прелистувачот на виџети сега се совпаѓа и со вашите клучни зборови, обезбедувајќи друг начин да го пронајдете она што го барате (Александар Лонау, Плазма 5.26).
 • Кратенките на менито сега се прикажуваат во слабо сива боја, што визуелно ги деакцентира во споредба со текстот на ставката од менито (Jan Blackquill, Plasma 5.26).
 • Темата за икона Breeze сега вклучува икони за Windows DLL (Alexander Wilms, Frameworks 5.97).

Други поправки и подобрувања на перформансите

 • Во Okular, веќе не е можно да се влечат скокачките белешки од екранот (Никола Николиќ, Okular 22.12).
 • Првиот пат кога ќе се отвори KRunner, тој веќе не чудно се лизга нагоре од никаде; сега секогаш се лизга надолу од она што е над него како што се очекуваше (Каи Уве Брулик, Плазма 5.24.7).
 • Во сесијата Plasma Wayland, мониторите веќе понекогаш не ги губат своите имиња и не можат да се постават како примарни (Xaver Hugl, Plasma 5.24.7).
 • Стилот Breeze се враќа на почитување на големината „Мали икони“ што може да се постави во System Preferences (Александар Керножицки, Плазма 5.25.5).
 • Услугата за управување со екранот KScreen сега е попростлива кога станува збор за откривање на екраните како уникатни, што треба да поправи неколку чудни проблеми со распоредот на работната површина и екранот предизвикани од приклучувањето на екраните и приклучоците на кои и ID на екранот и ID на конекторот се менуваат за време на топол приклучок (Харалд Ситер, плазма 5.26).
 • Јазичната поставка во System Preferences сега ја ажурира стандардната вредност на FreeDesktop org.freedesktop.Accounts.User.Language што ја користат апликациите Flatpak и многу апликации од трети страни воопшто, така што тие сега треба да го користат и претпочитаниот јазик ( Han Young, Plasma 5.26).

Кога сето ова ќе дојде на KDE?

Плазма 5.25.5 ќе пристигне во вторник на 6 септември, Frameworks 5.97 ќе биде достапен на 13 август и KDE Gear 22.08 на 18 август. Плазма 5.26 ќе биде достапна од 11 октомври. KDE Applications 22.12 сè уште нема закажан официјален датум на објавување.

За да уживаме во сето ова што е можно поскоро, треба да го додадеме складиштето Бекпорт на KDE, користете оперативен систем со специјални складишта како KDE неон или која било дистрибуција чиј развојен модел е Rolling Release.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.